problema de geometrie

problema de geometrie

Mesajde daiusan » 13 Mar 2011, 21:24

buna seara. am si eu o problema daca se poate sa primesc ajutor.Fie triunghiul dreptunghic ABC. In exteriorul triunghiul se construiesc pe catete patratele ABDE si ACFG. sa se demonstreze ca dreptele BF, CD si inaltimea AH a triunghiului sunt concurente intr-un punct.
daiusan
 
Mesaje: 25
Membru din: 31 Mai 2006, 16:41

Re: problema de geometrie

Mesajde sorinborodi » 15 Mar 2011, 08:22

daiusan scrie:buna seara. am si eu o problema daca se poate sa primesc ajutor.Fie triunghiul dreptunghic ABC. In exteriorul triunghiul se construiesc pe catete patratele ABDE si ACFG. sa se demonstreze ca dreptele BF, CD si inaltimea AH a triunghiului sunt concurente intr-un punct.


Fie Q intersectia dintre AB si CD, P intersectia dintre AC si BF, H intersectia dintre CD si BF, K intersectia dintre AH si BC.
In ordine, se arata urmatoarele:
- AQ=AP
- Se calculeaza BK folosind teorema lui Ceva in triunghiul ABC, pentru cevienele AK, BP, CQ.
- Presupunand ca AT este inaltime in triunghiul ABC, se arata ca BT=BK.

Observatie: afirmatia ramane adevarata chiar daca ABC nu este dreptunghic. In aceasta situatie, demonstratia este alta.
Fişiere ataşate
desen.rar
Necesita Java pentru vizualizare corecta
(3.51 KiB) Descărcat de 42 ori
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Re: problema de geometrie

Mesajde sorinborodi » 16 Mar 2011, 01:04

sorinborodi scrie:
daiusan scrie:buna seara. am si eu o problema daca se poate sa primesc ajutor.Fie triunghiul dreptunghic ABC. In exteriorul triunghiul se construiesc pe catete patratele ABDE si ACFG. sa se demonstreze ca dreptele BF, CD si inaltimea AH a triunghiului sunt concurente intr-un punct.


[...]
- Se calculeaza BK folosind teorema lui Ceva in triunghiul ABC, pentru cevienele AK, BP, CQ.

...adica se exprima in functie de lungimile catetelor.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron