primul job de educatoare

primul job de educatoare

Mesajde alexutza_81 » 11 Aug 2007, 20:21

am terminat acum 4 ani colegiul universitar pedagogic si acum mi s-a oferit ocazia sa lucrez ca educatoare intr-o gradinita particulara, insa nu am nici cea mai vaga idee cu ce sa incep! din cate stiu in prima faza trebuie sa fac planificarea anuala pe activitati. asta e tot ce-mi trece prin cap in rest sunt confuza de-a binelea.
va rog mult.... am nevoie de sfaturi!
alexutza_81
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Iul 2007, 19:41

Mesajde emese_d » 11 Aug 2007, 21:21

Din pacate colegiul nu te invata sa fii educatoare, am constatat si eu pe pielea mea... Am avut noroc cu colegele alaturi de care am lucrat in primii ani si de la care am invatat meserie zi de zi, prin practica!
Mi-as dori sa-ti putem impartasi experienta noastra, dar nu-mi pot imagina asa ceva prin cateva mesaje postate... Te sfatuiesc sa cauti o educatoare cu experienta, absolventa de liceu pedagogic, de la o gradinita de stat, apoi sa discuti cu ea zilnic tot ce vrei sa faci cu copiii, cum ti-ai imaginat activitatile. Imprumuta metodicile pentru toate disciplinele, fa-ti copii dupa acestea si citeste din ele zilnic. Cauta cateva culegeri de texte pentru prescolari...
De mare ajutor iti vor fi toate materialele postate aici pe didactic, de catre colegele noastre inimoase!
Afla ce grupa vei avea: mica, mijlocie, mare sau pregatitoare. Cauta Programa activitatilor instructiv-educative, Planul de invatamant, unde gasesti tipurile de activitati si numarul acestora pe saptamana. Prima Planificare te sfatuiesc sa o copiezi de la o educatoare, dupa ce ti-a explicat amanuntit tot ce a scris ea acolo, de ce le-a pus asa si nu invers, ce a urmarit etc.
Daca iti doresti cu adevarat sa devii o educatoare buna, te asigur ca vei reusi! Dar daca ti-ai gasit doar un loc de munca temporar de care nu esti foarte interesata pe termen lung, atunci respecta-te pe tine si pe copiii care iti vor fi incredintati: nu te chinui si nu sacrifica!
Si inca ceva important: prima si permanenta grija sa-ti fie securitatea copiilor! Daca n-au invatat o poezie, nu-i tragedie... dar daca a patit un copil ceva, e grav de tot! Deci copiii si ochii din cap!
Decizia o iei singura, dar gandeste-te bine ce-ti doresti.
In rest, BAFTA! Ne gasesti aici, dispuse sa te ajutam cu ce putem!
(Daca esti din zona Brasovului, te ajut cu drag, te astept si maine daca vrei! ... Avem colege foarte bine pregatite si in Bucuresti, care sunt convinsa ca si-ar rupe din timpul lor sa-ti explice cele mai importante aspecte pentru inceput! Ce zici, Madalina? :wink: )
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde alexutza_81 » 11 Aug 2007, 21:29

Multumesc pentru invitatie dar nu sunt din Brasov, sunt din Bucuresti. Jobul pe care l-am primit este ceea ce am asteptat pana acum. E cariera pe care vreau sa o urmez. :) Si stiu ca voi reusi sa fiu o educatoare foarte buna pentru ca simt ca este ceea ce mi se potriveste. Am doar nevoie de putin ajutor acum la inceput. O sa incerc sa caut o educatoare cu experienta sa ma ajute cu planificarile si restul documentatiei. Desi nu stiu ce sanse am. Toate prietenele mele lucreaza in alte domenii. :(
alexutza_81
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Iul 2007, 19:41

Mesajde emese_d » 11 Aug 2007, 21:43

Ma bucur sa citesc asta! Iti faci noi prietene: incepi aici pe didactic, unde si eu am gasit o comunitate deosebita, colege cu sufletul deschis!
Iti urez bun-venit printre noi!

Deocamdata cauta la "materiale", la "discipline" ceea ce au postat colegele noastre... Citeste de acolo idei, sfaturi, modele, exemple de activitati!
Afla ce grupa vei avea si vom incerca sa intocmim impreuna un orar orientativ...
Vezi la gradinita ce materiale didactice si dotari au si spune-ne si noua sa vedem ce ti-ar mai trebui...
Te asteptam cu detalii...
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde alexutza_81 » 11 Aug 2007, 21:53

Iti multumesc pentru incurajare... :) deja incep sa am mai multa incredere in mine... o sa vorbesc cu doamna directoare despre resursele care le am acolo si revin sa iti spun...
O seara frumoasa in continuare!
alexutza_81
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Iul 2007, 19:41

Mesajde ralutau » 12 Aug 2007, 22:38

buna!
iti spun si eu bafta :)

am o intrebare: la ce gradinita particulara esti?
am lucrat si eu la cateva particulare (bucuresti), dupa ce am renuntat la titularizarea de la stat :| si am avut parte de experiente care mi-au adus numai dezamagire si nervi intinsi :| nu vreau sa te descurajez, dar la cate am vazut, iti pot da niste sfaturi in legatura cu ce asteapta un patron de particulara de la angajate :|

numai bine!
ralutau
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Aug 2007, 10:30

Mesajde kristinik_22 » 13 Aug 2007, 13:33

buna ziua......sunt noua pe acest site cu toate ca il vizitez de foarte mult timp. o sa fiu cat se poate de scurta si sper sa ma fac inteleasa. am terminat anul acesta facultatea de psihologie. in cadrul facultatii am facut 2 ani de pedagogie. as vrea sa lucrez la o gradinita. am practica pedagogica dar facuta la liceu. am posibilitatea sa fac un master de educationala. dar am inteles ca sunt si alte cursuri. care ar fi pasii...ce ma sfatuiti? .... la toate gradinitele cer experienta

va multumesc anticipat pt raspunsuri.
kristinik_22
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2007, 13:18

Mesajde luci_ana » 13 Aug 2007, 14:55

e foarte greu sa fii o buna educatoare! dar nu te descuraja!
totul se invata prin practica! nu conteaza ce forma de invatamant ai terminat, pt ca oricum cand ai iesit de pe bancile scolii ai doar cunostintele teoretice, cunostinte pe care tb sa imbini cu practica si care in ac mod se cimenteaza si imbunatatesc!
asa ca nu dispera! :)
daca ai nevoie de ceva te pot ajuta cu cea mai mare placere!
multa bafta!
Avatar utilizator
luci_ana
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Apr 2007, 22:26
Localitate: barlad

Mesajde alexutza_81 » 13 Aug 2007, 15:09

am nevoie de un model de planificare anuala sau calendaristica, nu stiu daca e una si aceeasi :)! daca ai ceva in format electronic sa ma ghidez putin ti-as fi profund recunoscatoare!
mersic :P
alexutza_81
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Iul 2007, 19:41

Mesajde mariro » 13 Aug 2007, 15:24

Cauta din Prima pagina la Materiale- Discipline... gasesti tot ce vrei! Pe-alese! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde alexutza_81 » 13 Aug 2007, 16:06

ok! am vazut, doar ca... mi se par cam simplutze... sau asa trebuie sa fie la gradi? :)
alexutza_81
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Iul 2007, 19:41

Mesajde mariro » 13 Aug 2007, 16:22

alexutza_81 scrie:ok! am vazut, doar ca... mi se par cam simplutze... sau asa trebuie sa fie la gradi? :)


Sunt modele pe care le adaptezi tu! Succes! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde luci_ana » 13 Aug 2007, 16:50

trebuie sa le adaptezi in functie de grupa pe care o ai
Avatar utilizator
luci_ana
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Apr 2007, 22:26
Localitate: barlad


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori