PREZENTARE ppt

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

PREZENTARE ppt

Mesajde maria_oniga » 08 Mar 2008, 14:54

Cum transfer o imagine pe care am animat-o cu GIF ANIMATOR in Power Point cu animatie cu tot?
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde laurentziu_roshu » 10 Mar 2008, 19:56

E simplu.Trebuie adaugat gif-ul prin tehnica inserarii : dati click pe meniul INSERARE(sau INSERT-daca aveti versiunea in limba engleza) apoi, click pe IMAGINE(sau PICTURE) apoi pe DIN FISIER(sau FROM FILE) si apoi alegeti, in caseta ce apare, locatia pozei gif....adica dosarul in care se afla. Dupa aceea dati INSERT(in caseta ce apare) , si abia acum daca dati F5 sau salvati ca "pps" o sa mearga animatia !!
NU este bine prin COPIERE dintr-un program de vizualizari grafice. Multi utilizatori, din comoditate, copiaza poza gif direct din programul de vizualizare(Irfan, sau AdobePhotoShop, sau Psp, ACDSEE) , si , in acest caz, NU MERGE nici daca dati F5 !!!!!!!!
Ca sa evitati problema, nu folositi tehnica adaugarii pozelor gif prin COPY si PASTE....si folositi singura tehnica buna pentru Office, cea a inserarii din INSERT.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 10 Mar 2008, 19:58

versiunea ghidului pe care n-o vedeati bine pe email se afla si aici, in pagina http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=7599
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde gica_ionescu » 05 Apr 2008, 21:20

Cum pot prelua textura( Fondul ) pentru PPT de pe net si sa o pun in sliturile mele?
pe net apar mici
Daca le maresc claritatea lasa de dorit!

Multumesc.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde laurentziu_roshu » 05 Apr 2008, 21:51

Pentru a insera textura( Fondul-background ) pentru PPT dati click pe meniul FORMAT, BACKGROUND (Fond), apoi faceti click pe butonasul cu sageata din partea de jos a ferestrei BACKGROUND care apare(atasez si o imagine, in care sageata e incercuita cu rosu), apoi dati FILL EFFECT(Efecte de Umplere), PICTURE(Imagine), SELECT PICTURE(Selecteaza Imaginea - daca avveti meniu in româna), si apare o caseta cu My Computer din care alegeti folderul si fisierul dorit. BACKGROUND-ul va aparea din start pe tot diapozitivul. Claritatea va depinde de DIMENSIUNEA imaginii pe care ati ales-o , sau ati luat-o de pe net. Alegeti imagini cu dimensiune suficient de mare, si rezolutie buna. Daca v-au iesit imaginile mici, cred ca le-ati inserat ca imagini-poze, si nu ca BACKGROUND. Daca v-au iesit neclare dupa marire, inseamna ca de pe net ati luat fie imagini foarte mici, fie ati luat doar PREVIEW-ul ! Cum recunoasteti un PREVIEW : plasati sageata mouse-ului pe imagine, si daca sageata mouse-ului devine ca o mânutza(specifica link-urilor de internet) atunci e un PREVIEW(si un link)- care are dimensiuni mici- in aceswt caz rezolvati usor facând click pe imaginea PREVIEW si va aparea marita(eventual se va deschide o alta pagina de net, cu poza marita - pe aceea s-o copiati !! si apoi s-o inserati ca textura-background
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde gica_ionescu » 05 Apr 2008, 21:58

Multumesc, domnule Rosu ! Mereu ma uimiti in mod placut cu promptitudinea dv!
Ma cam plictisisem de backgound-urile vechi! Am gasit pe http://maisondusoleil.free.fr/textures/index.htm ,l unele noi!

O seara placuta!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde doina_barsan » 06 Apr 2008, 13:05

Multumim de explicatii (laurentziu_roshu) si de adresa (gica_ionescu)
va dau si eu o adresa care v-ar putea interesa :roll:
http://powerbacks.com/index2.html
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde mariro » 06 Apr 2008, 18:10

Multumim, Doina! Avem de unde alege! Foarte frumoase backgroud-uri!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Prezentare ppt

Mesajde maria_oniga » 27 Apr 2008, 18:12

Multumesc d-lui Roshu pentru raspuns. Incercasem sa inserez cu "insert" dar n-a mers. Pana la urma a mers cumva asemanator, mai putin ultima comanda: dupa ce ajung la fisierul cu imaginea dorita fac dublu click pe ea, evident dupa ce in diapozitivul in care voiam sa inserez imaginea am selectat "insert" - "imagine" - "fisier" si astfel imaginea se insereaza automat in diapozitiv. Am venit cu aceasta precizare pentru cei care poate au aceeasi problema ca mine si nu apare caseta cu "insert" in momentul selectarii imaginii, asa cum ar fi de asteptat.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde gica_ionescu » 11 Mai 2008, 22:20

Un PPS se poate transforma in PPT?
Multumesc!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mariro » 12 Mai 2008, 02:39

gica_ionescu scrie:Un PPS se poate transforma in PPT?
Multumesc!


Da! Clic dreapta pe material si apoi New.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde manuelanicorescu » 12 Mai 2008, 13:50

Dar un PPT cum se transforma in PPS?
Multumesc!
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Mesajde maria_oniga » 12 Mai 2008, 18:28

manuelanicorescu scrie:Dar un PPT cum se transforma in PPS?
Multumesc!

Pentru transformarea unui fisier de tip ppt intr-un fisier pps deschideti fisierul pe care doriti sa-l transformati, apoi din meniul FILE (FISIER) alegeti SAVE AS... (SALVEAZA CA...), apar doua casete: in prima vi se cere numele fisierului (pt prima data ca sa nu le incurcati e de preferat sa dati alt nume decat cel dat deja la salvarea fisierului ca ppt sau sa adaugati un cuvant, o litera etc), apoi in caseta a doua vi se cere sa alegeti tipul de fisier (PREZENTARE, AFISARE WEB... - alegeti din lista derulanta SHOW POWER POINT (EXPUNERE POWER POINT). Daca n-ati dat nume nou fisierului, acum aveti doua fisiere salvate in dosarul DOCUMENTELE MELE sau unde le-ati salvat, cu acelasi nume dar cu doua extensii diferite, adica la sfarsitul numelui fisierului, odata apare extensia ppt si alta data pps. Fisierul cu extensia pps este cel dorit de dumneavoastra. Succes!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde manuelanicorescu » 13 Mai 2008, 11:28

Multumesc pentru indrumari! O zi buna!
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Mesajde gica_ionescu » 13 Mai 2008, 15:35

Multumesc tuturor colegilor pentru ca sunt curiosi, pentru ca intreaba, pentru ca lucreaza in PPT. Mi-am elucidat multe enigme citind topicul acesta si altele asemanatoare.

Va admir pentru rabdarea cu care raspundeti. Alaturi de dv. invat si eu din mers! Sunteti colegi adevarati!

Va rog mult de tot sa-mi spuneti unde gasiti imagini frumose cu peisaje , copii ..Luati de pe net? Eu am gasit ceva pe webshots.com dar sunt pt desktop...

Multumesc pentru raspunsurile trecute si viitoare!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Următorul

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori