pretransfer -prioritati

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

pretransfer -prioritati

Mesajde icutzzza » 11 Mai 2009, 12:50

sunt titulara de oras(dar in judet),deci nu in municipiu. am luat la titularizare 9.40. sa inteleg ca nu mai conteaza ca sunt titulara in oras , acum? cele de la tara cu punctaj mai mare vin inaintea mea?
am domiciliul in oras de cand m-am nascut.
va rog sa ma lamuriti. stiu ca la punctul a sunt cei in aceeasi localitate, dar oare nu mai conteaza titulatura de urban, decat punctajele?
.
icutzzza
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2008, 20:16

pretransfer-prioritati

Mesajde monicaszebeni » 11 Mai 2009, 15:33

Nu inteleg de ce se fac mereu diferente intre cadrele didactice de la oras si cele de la sat. Si eu lucrez de 13 ani la sat, desi locuiesc la oras, dar asta nu inseamna ca nu am urmat aceleasi licee pedagogice cu altele care lucreaza la oras si suntem mai "incuiate".
Poate n-ar strica sa va revizuiti putin atitudinea privind cadrele didactice din mediul rural.
monicaszebeni
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Ian 2008, 18:12

Mesajde gina_iulia » 11 Mai 2009, 17:15

Daca vei vrea sa faci un pretransfer, in acelasi judet unde ai domiciliul dar si cadrul didactic care vine de la rural il are.....Si daca conform anexei 2, cadrul didactic ce vine de la rural are un punctaj mai mare. NU AI NICI O PRIORITATE. Probabil si cei ce vin de la rural au medii mari dar....cum posturi sunt scoase putine si nu prea ai ce alege ....si iei si rural decat nimic.
Eu personal sunt titulara la oras dar departe de casa, la 40 km si de vreo 3 ani tot astept sa prind ceva la pretransfer si ....de fiecare data se intampla ceva apare o ,,pila".
Anul acesta se va intampla la fel. Ordonanta le-a facut bine unora iar altora le-a pus piedica sa vina aproape de casa. Spun asta deoarece mie nu mi-a fost acceptat buletinul pt un post intr-o localitate, pt ca nu e facut inainte de 17 febr... dar si pentru a nu depasi cu punctajul pe cineva cu mai multa sustinere. Anul trecut au fost acceptate buletine si mai tarziu dar eu nu fac parte din categoria celor favorizati de inpectorul de la personal. :(
gina_iulia
 
Mesaje: 54
Membru din: 17 Mai 2008, 07:24

Re: pretransfer-prioritati

Mesajde icutzzza » 12 Mai 2009, 12:34

monicaszebeni scrie:Nu inteleg de ce se fac mereu diferente intre cadrele didactice de la oras si cele de la sat. Si eu lucrez de 13 ani la sat, desi locuiesc la oras, dar asta nu inseamna ca nu am urmat aceleasi licee pedagogice cu altele care lucreaza la oras si suntem mai "incuiate".
Poate n-ar strica sa va revizuiti putin atitudinea privind cadrele didactice din mediul rural.

draga mea, eu sunt titulara in oras abia de un an,si am 13 ani vechime. D-zeu stie cat am invatat ca sa iau post la oras, si cand am reusit in sfarsit ,...s-a dat legea salvatoare pentru cei din rural. Asta e singura mea frustrare. Nu am jignit pe nimeni ...
icutzzza
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2008, 20:16

Re: pretransfer-prioritati

Mesajde gherghescudoina » 12 Mai 2009, 23:14

icutzzza scrie:
monicaszebeni scrie:Nu inteleg de ce se fac mereu diferente intre cadrele didactice de la oras si cele de la sat. Si eu lucrez de 13 ani la sat, desi locuiesc la oras, dar asta nu inseamna ca nu am urmat aceleasi licee pedagogice cu altele care lucreaza la oras si suntem mai "incuiate".
Poate n-ar strica sa va revizuiti putin atitudinea privind cadrele didactice din mediul rural.

draga mea, eu sunt titulara in oras abia de un an,si am 13 ani vechime. D-zeu stie cat am invatat ca sa iau post la oras, si cand am reusit in sfarsit ,...s-a dat legea salvatoare pentru cei din rural. Asta e singura mea frustrare. Nu am jignit pe nimeni ...

Eu n-am inteles despre ce vorbiti! Daca esti titulara in oras de 1 an, de ce mai mergi la pretransferare si cu ce te deranjeaza punctajul celor din rural?!??
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Re: pretransfer -prioritati

Mesajde gherghescudoina » 12 Mai 2009, 23:16

icutzzza scrie:sunt titulara de oras(dar in judet),deci nu in municipiu. am luat la titularizare 9.40. sa inteleg ca nu mai conteaza ca sunt titulara in oras , acum? cele de la tara cu punctaj mai mare vin inaintea mea?
am domiciliul in oras de cand m-am nascut.
va rog sa ma lamuriti. stiu ca la punctul a sunt cei in aceeasi localitate, dar oare nu mai conteaza titulatura de urban, decat punctajele?
.

Cum adica sa vina inaintea ta? Vrei sa spui ca toate posturile "ies" pt pretransferare sau cum??? Tu ai postul tau, pe care esti titulara, nu? Atunci cum sa-ti "ia"cineva postul??
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

prioritate

Mesajde lpopescu2001 » 14 Mai 2009, 09:56

in ordinul ministrului nu este nicio indoiala ca :P ordinea punctajului ramane criteriul de baza, de oriunde ar fi provenienta candidatului.
lpopescu2001
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mar 2006, 17:52

Mesajde getta2000 » 14 Mai 2009, 19:32

Dragii mei, am o mare rugaminte la cei care stiu raspunsul la situatia pe care v-o prezint acum sa-mi raspunda degrab'.
Daca la o scoala inainte de etapa pretransferarilor nu exista post liber dar un cadru didactic pleaca de la aceasta scoala, un alt cadru didactic poate solicita postul(chiar daca, logic, el nu a fost afisat inainte) sau acest post se ocupa intr-o etapa viitoare, respectiv la detasare. Cineva mi-a zis ca asa ar fi.
Va rog foarte mult daca cunoasteti raspunsul, sa ma ajutati, deoarece este sansa mea de a fi alaturi de baietelul meu care are probleme mari de sanatate.
Va multumesc din suflet.
getta2000
 
Mesaje: 85
Membru din: 22 Iun 2007, 15:43

Mesajde floreteacher » 14 Mai 2009, 21:36

getta2000 scrie:Dragii mei, am o mare rugaminte la cei care stiu raspunsul la situatia pe care v-o prezint acum sa-mi raspunda degrab'.
Daca la o scoala inainte de etapa pretransferarilor nu exista post liber dar un cadru didactic pleaca de la aceasta scoala, un alt cadru didactic poate solicita postul(chiar daca, logic, el nu a fost afisat inainte) sau acest post se ocupa intr-o etapa viitoare, respectiv la detasare. Cineva mi-a zis ca asa ar fi.
Va rog foarte mult daca cunoasteti raspunsul, sa ma ajutati, deoarece este sansa mea de a fi alaturi de baietelul meu care are probleme mari de sanatate.
Va multumesc din suflet.


Respectivul coleg elibereaza postul la pretransferari sau pur si simplu pleaca din invatamant? Daca se transfera atunci il puteti solicita d-voastra in sedinta (daca aveti depus dosar, evident). In al doilea caz e discutabil, eu am avut o colega care a plecat in Canada definitiv la sfarsitul lui aprilie in 2007 iar postul ei nu a fost scos la pretransferari si nici macar la concurs in anul acela, pe motiv ca nu a fost publicat pe site inca de la inceput astfel incat sa treaca prin toate etapele. Mie nu mi se pare corect dar asa s-a procedat, nu trecuse decat etapa de completari de catedre cand a plecat ea. Poate aveti noroc, totusi, depinde si de isj, cu noile ordine am inteles ca s-a mai lucrat la lista de posturi. Numai bine!
floreteacher
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mar 2009, 23:40

Mesajde stefaniateodorescu » 14 Mai 2009, 22:07

Eu sunt consternata de ceea ce citesc de ceva timp...Care mai de care tine cu dintii de buletin de urban, de rural, de...media de acum nu stiu cati ani etc. Nu este bine sa se tina cont numai de punctaj? Cum este recunoscuta COMPETENTA atat de mult trambitata?Daca punctajul pe o perioada de 2, respectiv 5 ani este mare si intreci pe altul care a lancezit si are un punctaj mic, de ce sa n-ai dreptul sa alegi scoala pe care o meriti?Adica cel care s-a nascut la tara nu trebuie sa fie egal in drepturi cu cel nascut la oras, nu?!Adica daca nu ai locuinta la oras esti mai prejos, sau ce?Ma refer aici, dupa cum sigur v-ati dat seama, la situatia celor din orasele municipii...
stefaniateodorescu
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Mai 2008, 22:40

Mesajde getta2000 » 14 Mai 2009, 22:19

Din fericire s-a lamurit situatia. Directoarea mea nu a inteles corect mesajul de la inspectoare. Era vorba ca acea colega a mea care vrea sa plece la alta scoala, la scoala aceea nu are copii pt a face inca o clasa I. Dar ea pleaca oricum la o alta scoala si nu mai am nici un impediment fiindca am punctaj mare, sunt a patra pe lista. Va multumesc oricum pentru raspunsuri. Oricum sunt invatata cu magariile celor de la isj si am sa merg cu legea in buzunar, cu o copie legalizata de director de pe nota de la examen, ca nu se stie ce si cum ma vor invarti.
getta2000
 
Mesaje: 85
Membru din: 22 Iun 2007, 15:43

Re: pretransfer-prioritati

Mesajde icutzzza » 16 Mai 2009, 08:56

gherghescudoina scrie:
icutzzza scrie:
monicaszebeni scrie:Nu inteleg de ce se fac mereu diferente intre cadrele didactice de la oras si cele de la sat. Si eu lucrez de 13 ani la sat, desi locuiesc la oras, dar asta nu inseamna ca nu am urmat aceleasi licee pedagogice cu altele care lucreaza la oras si suntem mai "incuiate".
Poate n-ar strica sa va revizuiti putin atitudinea privind cadrele didactice din mediul rural.

draga mea, eu sunt titulara in oras abia de un an,si am 13 ani vechime. D-zeu stie cat am invatat ca sa iau post la oras, si cand am reusit in sfarsit ,...s-a dat legea salvatoare pentru cei din rural. Asta e singura mea frustrare. Nu am jignit pe nimeni ...

Eu n-am inteles despre ce vorbiti! Daca esti titulara in oras de 1 an, de ce mai mergi la pretransferare si cu ce te deranjeaza punctajul celor din rural?!??[/quote
Se pare ca tot nu ati inteles despre ce vorbesc. Sunt titulara intr-un oras din judet, dar am domiciliul in municipiu.Orasele din judet pot fi si la 100 de km de municipiu. Dar nu va mai deranjati sa imi raspundeti. De fapt cautam niste raspunsuri , nu cearta!!! Sa va bucurati de posturile pe care le veti obtine!
icutzzza
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Mai 2008, 20:16

Re: prioritate

Mesajde amariucai » 12 Apr 2016, 06:02

lpopescu2001 scrie:in ordinul ministrului nu este nicio indoiala ca :P ordinea punctajului ramane criteriul de baza, de oriunde ar fi provenienta candidatului.

Exista vreun ordin al ministrului special pt acordarea pretransferului in afara de art. prevazut in metodologie referitor la ierarhizarea cadrelor didactice in cazul in care mai multe cadre didactice cer acordul pt. un post?
Ma intereseaza foarte mult sintagma "in ordinea descrescatoare a punctajelor".
amariucai
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Ian 2009, 20:58

Re: pretransfer -prioritati

Mesajde lili_p » 12 Apr 2016, 09:54

Exista cazuri in care metodologia este "interpretata" si de aici se ivesc tot felul de "anomalii". De exemplu, mi s-a spus ca o persoana titulara in rural, cu punctajul cel mai mare la nivel judetean va opta pentru un post abia dupa ce vor fi repartizati cei din oras( municipiu), iar cel de pe locul 3(80p) care este intamplator(in acest moment) titular pe a doua disciplina va opta dupa toti cei 14 candidati titulari pe "prima" disciplina(ultimul are 24p)!!!
Asa este??? Va rog foarte mult sa imi dati un raspuns!
lili_p
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Ian 2007, 17:13

Re: pretransfer -prioritati

Mesajde costi_52 » 12 Apr 2016, 13:53

Art. 54
(4)
...
În situaţia în care departajarea cadrelor didactice nu se poate realiza în baza condiţiilor specifice pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante şi două sau mai multe cadre didactice care îndeplinesc condiţiile specifice solicită acelaşi post didactic/catedră vacant(ă), precum şi în situaţia în care unitatea de învăţământ nu a stabilit condiţii specifice de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante şi două sau mai multe cadre didactice solicită acelaşi post didactic/catedră vacant(ă), comisia de mobilitate constituită la nivelul unităţii de învăţământ realizează ierarhizarea acestor cadre didactice conform criteriilor prevăzute la alin. (5), în ordinea descrescătoare a punctajelor finale stabilite la nivelul inspectoratului şcolar, potrivit anexei nr. 2. În situaţia punctajelor egale, pentru acelaşi criteriu, departajarea se realizează în baza criteriilor socioumanitare dovedite prin documente justificative.
...

(5) La ierarhizarea cadrelor didactice, comisia constituită la nivelul unităţii de învăţământ trebuie să ţină seama dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile pentru pretransfer prevăzute de prezenta Metodologie, cerinţele de studii conform Centralizatorului, iar în situaţiile în care este cazul, dacă deţine avizele şi atestatele necesare ocupării postului didactic/catedrei solicitat(e) sau dacă a promovat proba practică/orală în profilul postului didactic solicitat şi, în ordine, de următoarele criterii:
a) cadrul didactic este titular în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) în localitatea în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă);
b. cadrul didactic este titular la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) şi are domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra;
c) cadrul didactic este titular la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) şi are domiciliul într-o localitate apropiată de localitatea în care solicită postul didactic/catedra;
d) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate şi are şi domiciliul în aceeaşi localitate în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă);
e) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate în localitatea în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă) şi are domiciliul în altă localitate;
f) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate şi are domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra;
g) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate şi are domiciliul într-o localitate apropiată de localitatea în care solicită postul didactic/catedra.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori