Pretransfer în aceeași unitate

Pretransfer în aceeași unitate

Mesajde lygyab » 29 Ian 2022, 00:45

Bună seara! As avea doua întrebări dacă ma puteți ajuta.
Sunt educatoare titulara și as vrea sa ma transfer pe un post de învățătoare în aceeași unitate. Postul de invatatoare este nou înființat și as vrea sa știu dacă postul are viabilitate 2 ani îmi pierd titulatura de acum dacă merg pe acel post?
Dacă postul este în aceeași unitate tot trebuie sa particip la pretransfer sau se poate face la nivel de unitate?
lygyab
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Mai 2012, 00:41

Re: Pretransfer în aceeași unitate

Mesajde costi_52 » 29 Ian 2022, 16:46

1. În cazul transferului sau al pretransferului nu contează viabilitatea postului solicitat.
2. Dacă nu depuneți dosar la inspectorat, nu vă puteți pretransfera.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer în aceeași unitate

Mesajde sportiv » 29 Ian 2022, 17:35

lygyab scrie:Bună seara! As avea doua întrebări dacă ma puteți ajuta.
Sunt educatoare titulara și as vrea sa ma transfer pe un post de învățătoare în aceeași unitate. Postul de invatatoare este nou înființat și as vrea sa știu dacă postul are viabilitate 2 ani îmi pierd titulatura de acum dacă merg pe acel post?
Dacă postul este în aceeași unitate tot trebuie sa particip la pretransfer sau se poate face la nivel de unitate?

Art. 75 (1) Pentru pretransferul consimţit între unităţile de învăţământ, în aceeaşi localitate, în localitatea de domiciliu sau pentru
apropiere de domiciliu, personalul didactic titular în învăţământul preuniversitar depune în perioadele prevăzute în Calendar, atât la
unitatea/unităţile de învăţământ în care solicită pretransferul consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar, o cerere-tip, conform
anexei nr. 14, cât şi la inspectoratul şcolar în a cărui rază teritorială îşi are sediul unitatea de învăţământ la care se solicită pretransferul,
prin accesarea unei aplicaţii special concepută în acest sens, aplicaţie care permite vizualizarea în timp real a tuturor posturilor
didactice/catedrelor vacante, respectiv a celor care se pot vacanta pe parcursul derulării etapei de pretransfer
2) Pretransferul consimţit între unităţile de învăţământ a personalului didactic titular se realizează pe posturi didactice/catedre
vacante în unităţi de învăţământ, în aceeaşi funcţie didactică sau într-o altă funcţie didactică, cu respectarea prevederilor prezentei
Metodologii, potrivit specializărilor dobândite prin studii în concordanţă cu Centralizatorul şi prevederile art. 4 alin. (4)-(8). Cadrul
didactic titular într-o unitate de învăţământ preuniversitar, care a dobândit prin studii două sau mai multe specializări, poate solicita, în
etapa de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ, ocuparea unui/unei post didactic/catedre vacant(e) sau trecerea într-o altă
funcţie didactică, în concordanţă cu specializările dobândite prin studii, conform Centralizatorului şi prevederile art. 4 alin. (4)-(8), în
aceeaşi unitate de învăţământ
sau în alte unităţi de învăţământ, în baza acordului de principiu al consiliilor de administraţie ale unităţilor
de învăţământ respective.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3091
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator