Prelucrarea imaginilor cu IrfanView

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Prelucrarea imaginilor cu IrfanView

Mesajde christa » 07 Iun 2005, 10:08

Pentru partea intai (cum micsorez imaginile cu IrfanView) imi permit sa copiez textul pe care il postasem pe alta pagina. Imi cer scuze anticipat daca termenii legati de calculator nu corespund exact celor folositi in RO, insa eu cand am plecat de acolo nici macar nu stiam ce e ala calculator, asa ca termenii folositi de mine sunt ori in traducere libera, ori ce am citit pe ici si colo si m-am gandit ca ar corespunde.

1. Programul se gaseste la www.irfanview.com si este gratuit. Faceti download, de preferat nu doar programul, ci si PlugIns.
2. Deschideti poza pe care vreti sa o micsorati. Image-->Resize/Resample. Aveti grija sa fie activat Preserve aspect ratio. DPI: 72 sunt perfect indeajuns pentru internet, si la Set new size recomand max. 640 x 480 Pixels. Click pe OK, si apoi File-->Save as ..., unde e de recomandat sa aveti grija unde salvati, ca sa nu pierdeti fisierul original. Cel mai sigur ar fi daca ati lucra la inceput cu cĂłpii, nu cu originale. Cand salvati mai apare o fereastra "JPEG/GIF save options". Acolo alegeti la Save quality 70, e cu totul indeajuns!

Daca aveti mai multe poze, pe care vreti sa le micsorati dupa aceleasi criterii, merge si mai repede decat poza de poza.
1. Deschideti IrfanView
2. File-->Batch Conversion/Rename.
3. In fereastra care se deschide, navigati in dreapta acolo unde aveti pozele de modificat, apasati ori pe "Add all", ori la fiecare poza pe care vreti sa o modificati pe "Add".
4. In dreapta jos activat "Use advanced options", apasati pe "Set advanced options", iar in noua fereastra activati (in caz ca nu este) "Preserve aspect ratio" si "Use Resample function", la Set DPI scrieti 72, iar la RESIZE depinde ce marime au pozele voastre. Pozele mele au 1600x1200, si eu in general pun la "Set new size as percentage of original" la 33%. Aici trebuie experimentat putin ... Apasati pe OK, iar in fereastra precedenta mergeti la "Options" (tot in dreapta jos) si puneti Save quality la 70. Apasati iar pe OK.
5. Si aici e de recomandat, ca sa nu va stergeti originalele, sa lucrati cu cĂłpii. Eu fac de obicei asa, ca imi fac un subdirector in directorul cu pozele, pe care il numesc small sau ceva de genul asta, apoi la IrfanView in fereastra obtinuta mai inainte apas dublu pe "small" si apoi pe butonul "Use this directory as output".
6. Cand sunt gata toate pregatirile apasati pe Start.

Asa, acum partea a doua: cum introduc un text de copyright in imagine.
1. Deschideti imaginea unde vreti sa introduceti textul cu pricina.
2. Marcati un dreptunghi intr-un colt al imaginii unde vreti sa apara textul. Dreptunghiul il marcati tinand apasat butonul stang de la mouse.
3. Alegeti in meniu "Edit->Insert text into selection ..." Se deschide o noua fereastra, unde puteti scrie un text. Simbolul de copyright se afla deja acolo, in mod normal ajunge daca va treceti numele acolo. Bifati "Text is transparent", in caz ca nu este deja bifat. Apasati eventual si pe "Choose font", daca vreti sa luati un alt tip de font decat cel afisat in stanga butonului sau vreti sa modificati marimea sau culoarea textului. Apasati pe OK (de doua ori, daca ati deschis si aceasta a doua fereastra) si salvati noua imagine.

Pentru intrebari va stau la dispozitie. :)
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde emil » 07 Iun 2005, 11:06

Multumim mult stimata colega!
Sunt convins ca materialul este de mare ajutor colegilor nostri.
De altfel, avem o bogatie de fotografii propuse.

Va doresc mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mariro » 07 Iun 2005, 22:32

Am reusit! Am reusit! Am reusit! :lol: :lol: :lol: Multumesc! Voi pune o poza in "Zona libera"! :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde florinescu » 21 Iun 2005, 17:28

O singura precizare as avea.Compresia la 70 este prea mare.
Maxim 85 la image quality, 90 uzual. Daca veti alege compresie mai mare veti pierde din detalii si vor aparea "artefacte jpeg".
Puteti sa mai micsorati dimensiunea in kb a pozelor prin debifarea casutelor acelora de sub bara de image quality.In acest fel se va sterge exif-ul deci si informatia despte timp de expunere....etc atasata.
Avatar utilizator
florinescu
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Noi 2004, 17:07

Mesajde christa » 21 Iun 2005, 23:00

nu stiu cum e la imagini mai mari, dar eu le fac de max. 640x480, in general chiar doar de 400x300, si acolo nu se vede nici urma de artefakte. In schimb imaginea devine considerabil mai mica. Treaba cu exif nu am incercat inca, pentru ca nu stiam ce e, voi incerca in ce masura influenteaza dezactivarea acelor optiuni marimea imaginii.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde florinescu » 22 Iun 2005, 17:00

Imagine

Imagine

Aveti un exemplu.Aceeasi fotografie salvata la 70 si la 95.Va puteti da usor seama de diferenta daca le mariti putin.Va las sa ghiciti care si cum e. :D

Conteaza foarte mult si dimensiunea initiala a pozei, de obicei se recomanda redimensionare in trepte cu cate putin "sharpening" intre ele.
Dar deja sunt lucruri mai complicate care se fac in photoshop.
Avatar utilizator
florinescu
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Noi 2004, 17:07


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori