preinspectii grad 2

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

preinspectii grad 2

Mesajde ics » 27 Ian 2006, 09:44

Va rog, daca poate sa ma ajute cineva in rezolvarea urmatoarei probleme. In acest an scolar mi-am depus dosarul pantru gradul II. Urmeaza ca in 2007 sa sustin examenele, dar pana atunci trebuie sa fac acele preinspectii si inspectia finala. Problema este ca in anul scolar urmator voi fi in concediu de maternitate. Se pot face aceste inspectii intr-un singur an, astefel incat sa nu aman sustunerea examenului in 2007?
Va multumesc mult pentru ajutor.
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Mesajde anne_marie » 29 Ian 2006, 15:21

din cate stiu eu , nu

dar , va trebui sa discutati cu inspectorul de la perfectionare , o sa va lamureasca...............
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde aalliinnaa » 03 Feb 2006, 18:41

Nu poti da toate inspectiile in acelasi an, insa, desi vei fi in concediu de maternitate, poti sa-ti sustii inspectia finala la fosta ta clasa, sau chiar la o alta clasa... Incepand de anul trecut, cred, concediul de maternitate nu se considera intrerupere in activitate, deci ai continuitate la catedra.
Incearca sa-ti dai preinspectiile anul acesta si lasa-ti inspectia finala pe la anul.
Numai bine...si sarcina si nastere usoara!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

grad 2

Mesajde ics » 06 Feb 2006, 18:39

Multumesc mult pentru sfat si pentru urari. Numai bine!
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Mesajde cristinasm » 06 Feb 2006, 22:27

E foarte important sa discutati cu inspectorul responsabil cu perfectionarea. Concediul de ingrijirea copilului nu se considera vechime efectiva la catedra, deci este posibil sa nu aveti cei 4 ani efectiv lucrati in momentul prezentarii la examen (depinde cand v-ati dat definitivatul).
De asemenea, este util sa stiti ca preinspectiile sunt valabile 5 ani, iar inspectia speciala trebuie efectuata doar in anul prezentarii la examen si este valabila doar anul acela.
In concluzie, cred ca e bine sa realizati si a doua preinspectie (prima ar fi trebuit sa o aveti inainte de depunerea dosarului, conform noilor reglementari!). Apoi sa luati legatura cu inspectorul pentru a vedea daca este oportuna si inspectia speciala.
Va doresc succes si ... un bebe sanatos.
Cu drag,
Cristina
cristinasm
 
Mesaje: 14
Membru din: 28 Mar 2005, 16:01
Localitate: Satu Mare


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori