Pozele(d-lor admin. poate-mi răspndeţi de data asta)

Pozele(d-lor admin. poate-mi răspndeţi de data asta)

Mesajde gelu_cojocaru » 03 Ian 2009, 09:44

Pagina şcolii publicată pe 14 octombrie, "încarcă" 12 poze la Activităţi extracuriculare, ca după cca două luni, acestea să "dispară", rămânând doar chenarul şi explicaţia lor. Care este explicaţia acestei dispariţii ?
Să aibă vreo legatură cu faptul că pe calculatorul la care am lucrat-o am reinstalat sistemul de operare (pozele fiind salvate în D, acestea fiind de altfel şi pe un folder pe site) ?
Dacă da, îndrumati-mă ce să fac, mai ales că m-aţi onorat cu o diplomă pentru realizare.
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

Mesajde emil » 04 Ian 2009, 13:50

Am verificat, este intradevar o problema pe care nu o pot repara eu. Creatoarea aceste sectiuni, Andreea, va va ajuta saptamana viitoare.

numai bine
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Multumiri si nu numai...

Mesajde gelu_cojocaru » 04 Ian 2009, 18:28

D-le Emil, sper ca ati citit si multumirile adresate special pentru acordarea diplomei.
Adresez multumiri anticipate si lui Andreea, presupunand ca-mi va rezolva problema.
Cu recunostinta, (nu numai amandorura),
Gelu Cojocaru, Lespezi-Iasi
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

Mesajde adumitrescu » 05 Ian 2009, 17:31

Va multumesc pentru semnalare, am facut corectia necesara si speram ca s-au rezolvat aceste probleme.
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Pozele

Mesajde gelu_cojocaru » 05 Ian 2009, 22:11

Stimata Andreea,
imi pare f.rau sa infirm rezolvarea.Sa fie problema de durata, odata ce spuneti ca s-a rezolvat si sa speram ca se remediaza si nu se mai intampla ?
Tocmai voiam sa mai incarc ceva de la Serbarea Pomului de Craciun, mi-am pierdut curajul...
Sper sa nu supar,
cu recunostinta,
Gelu Cojocaru
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

Mesajde gelu_cojocaru » 08 Ian 2009, 10:22

adumitrescu scrie:Va multumesc pentru semnalare, am facut corectia necesara si speram ca s-au rezolvat aceste probleme.

Stimata adumitrescu,
imi pare foarte rau sa infirm rezolvarea.Sa fie problema de durata, odata ce spuneti ca s-a rezolvat si sa speram ca se remediaza si nu se mai intampla ?
Tocmai am incarcat si ceva ceva de la Serbarea Pomului de Craciun, insa mi-am pierdut curajul... !
Sper sa nu supar,
cu recunostinta,
Gelu Cojocaru
P.S.Am reluat mesajul, citand si raspunsul dat de "adumitrescu-Site Admin" careia i-am adresat prima infirmare, considerand ca este "colega andreea" de care vorbea d-l Emil Onea in mesajul d-lui.
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

Mesajde adumitrescu » 08 Ian 2009, 14:42

Buna ziua,

Ne cerem scuze, prin editarea paginii de catre dvs. se revenise la setarile vechi, neactualizate. S-au incarcat si imaginile de la serbare
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde gelu_cojocaru » 08 Ian 2009, 19:07

adumitrescu scrie:Buna ziua,

Ne cerem scuze, prin editarea paginii de catre dvs. se revenise la setarile vechi, neactualizate. S-au incarcat si imaginile de la serbare

Nu am cuvinte sa va multumesc. Mi-ati schimbat radical tonusul. Sper sa nu mi se mai intample, adica dupa o alta interventie in editare sa se revina la setarile vechi. Daca da, imi cer scuze anticipate pentru deranj, intrucat eu nu am cum sa rezolv situatia.
Cu recunostinta,
Gelu Cojocaru
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

In legatura tot cu setarile...

Mesajde gelu_cojocaru » 09 Ian 2009, 11:04

adumitrescu scrie:Buna ziua,

Ne cerem scuze, prin editarea paginii de catre dvs. se revenise la setarile vechi, neactualizate. S-au incarcat si imaginile de la serbare


Am reluat citatul presupunand ca, cauza acestei disfunctionalitati sesizate de catre un vizitator al paginii, care-mi reproseaza ca nu arata bine si asa-i (!), este tot ...revenirea la setarile vechi, neactulalizate....
Este vorba de spatiul ramas liber in dreapta meniului de navigare, imediat sub "Nume" avand in dreapta paginii si "Albumul" cu poze defilante iar dedesubt: "Linkuri, Anunturi, Utile" (acum ajunse la sfarsitul paginii).La data publicarii, arata normal - modificarea survenita coincide cu "disparitia" pozelor semnalate si remediate de catre d-tra anterior.
In esenta, suma dimensiunilor celor trei coloane (meniul, istoricul si albumul defilant) pe latime, depaseste spatiul de editare. Consider ca trebuie micsorata o latime (sa nu va distrati daca gresesc, sunt autodidact).
Multumiri anticipate,
Gelu Cojocaru
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

Mesajde adumitrescu » 13 Ian 2009, 17:41

Problema cu latimile se datoreaza latimilor 'adunate' ale pozelor. Nu se manifesta in orice browser, si doar la anumite dimensiuni de ecran.

O sa verificam si acest lucru, multumim pentru sesizari si felicitari pentru munca depusa
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 13 Ian 2009, 19:05

Ma alatur si eu Andreei spunandu-va sa aveti rabdare si sa vedeti pozitiv acest serviciu cu totul si cu totul special pe care INTUITEXT si didactic.ro vi-l ofera! Este construit in special pentru scolile care nu-si permit sa construiasca in mod special o pagina de web si sa isi cumpere si sa administreze un domeniu propriu. Este o resursa foarte populara avand in vedre ca atat de multe unitati scolare au pagina creata aici!

Va doresc succes!
Ultima oară modificat de emil pe 13 Ian 2009, 21:44, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde adumitrescu » 13 Ian 2009, 21:12

Buna seara,

Am ajustat pagina in problema cu latimile

Intrucat nu stiu exact cum se vede la dv., o sa va rog sa verificati sa imi spuneti daca e rezolvata problema.

Observ ca in continuare se salveaza eronat unele poze, va rog sa imi spuneti cum anume ati inserat poza cea mai mare de la activitati extracurriculare, ca sa vad unde apare eroarea, la resalvare

Ne bucura aceste erori, nu prea apar in cazurile simple, dar cand utilizatorii folosesc in moduri creative resursele pe care le oferim, apar unele probleme. Astfel de 'teste' sunt necesare pentru a avansa pagina dincolo de stadiul 'beta'.
De aceea, rugam pe oricine sa ne spuna problemele si nelamuririle pe care le intampina la crearea si editarea acestor pagini
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Multumiri

Mesajde gelu_cojocaru » 13 Ian 2009, 21:34

Multumesc lui Andreea pentru rabdarea ce-a avut-o cu mine si munca depusa, ce s-a materializat exact in ceea ce-mi doeam, iar lui Emil ii multumesc pentru sfaturi si-l asigur ca apreciez destul de mult eforturile intregului colectiv de la INTUITEXT si didactic.ro (am sa-mi mai educ ...rabdarea !).
Gelu Cojocaru
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi

...continuarea multumirilor pentru Andreea

Mesajde gelu_cojocaru » 13 Ian 2009, 22:16

Sarutmana,

Tocmai terminasem de redactat si trimis "Multumiri", cand am receptionat intrebarea dumneavoasta.
Multumirile erau pentru ajustarea paginii si (bine ati realizat), pentru poza mare de la capitolul Activitati extracurriculare ce, pentru faptul ca mi s-a parut reprezentativa, am luat-o de pe calculator, dupa ce am marit-o la dimensiunile ce le vedeti, si am aplicat-o, daca-mi amintesc bine, prin: "ctrl+A, copy si paste"(nu eram sigur ca reusesc!).Pentru ca arata bine in vizualizarea imediata, am asteptat "incarcarea"(resalvarea), ca aceasta sa survina la interventia dumneavoastra.
V-am avizat sa nu radeti de mine, sunt un "invatacel autodidact", iar cand d-tra ati folosit, citez : "...dar cand utilizatorii folosesc in moduri creative resursele pe care le oferim, apar unele probleme.", ati fost mai mult decat amabila(!). Cel ce are de invatat, de aceasta data (si nu numai), sunt eu !
Va rog insistent sa nu va sfiiti a-mi face reprosuri, dojeni chiar atunci cand gresesc !
Cu recunostinta,
Gelu Cojocaru.
gelu_cojocaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2006, 13:58
Localitate: S.A.M. Lespezi


Înapoi la Pagina scolii tale pe didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori