Power point

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Power point

Mesajde aalliinnaa » 06 Mai 2006, 23:01

Am nevoie de o informatie si poate ma puteti ajuta cei care folositi programul Power Point.
Invat singura sa creez materiale in Power Point dar nu am descoperit cum pot salva un material iar atunci cand il deschid sa nu-mi mai apara cadrul programului, adica bara de sus si de jos. Vreau ca paginile sa curga de la sine...
Sper ca ati inteles ce-am vrut sa spun, desi n-am fost eu prea explicita... daca nu mai revin cu completari.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 06 Mai 2006, 23:06

Trebuie sa-l salvezi in pps. Dupa ce termini materialul dai save as si in bara de jos salvezi la prezentare (save as type) in power point show (pps) Succes! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde aalliinnaa » 06 Mai 2006, 23:11

Merge.. :D multumesc mult ! Poate daca o sa mai am intrebari o sa-mi raspundeti... :idea:
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 06 Mai 2006, 23:30

aalliinnaa scrie:Merge.. :D multumesc mult ! Poate daca o sa mai am intrebari o sa-mi raspundeti... :idea:


Ok! Daca o sa stiu raspunsul... :lol: Sigur voi raspunde!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde aalliinnaa » 07 Mai 2006, 22:34

Na ca mai am o intrebare...cum pun fond muzical..am gasit ceva dar se intrerupe la primul clic... :oops:
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Cursuri

Mesajde sfetnicul » 07 Mai 2006, 23:45

Daca imi trimiti pe sfetnicul@gmail.com o adresa de mail iti voi trimite niste cursuri de powerpoint in format pdf. Vei gasi acolo o serie de raspunsuri.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde aalliinnaa » 08 Mai 2006, 19:34

Multumesc pentru ajutor :D
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde aalliinnaa » 10 Mai 2006, 21:19

Am reusit intr-un sfarsit...am citit si un alt topic cu explicatiile voastre si am inteles mai bine, am incercat si cu cursurile. Va multumesc. :lol:
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde camifb » 30 Oct 2007, 20:13

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu cum se pune fondul muzica la o prezentare PP fara intreruperi. Cum pot pune un fisier cu muzica care sa ruleze continuu.
Va multumesc
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Mesajde laurentziu_roshu » 16 Mai 2008, 23:12

camifb scrie:Buna ziua,
As dori si eu sa stiu cum se pune fondul muzica la o prezentare PP fara intreruperi. Cum pot pune un fisier cu muzica care sa ruleze continuu.
Va multumesc

Daca doriti sa adaugati muzica, adaugati melodia in format "wav", prin click pe primul slide(diapozitiv)!!! , apoi click pe "SlideShow"(sau "Expunere Diapozitive") apoi "SlideTransition"(sau "Tranzitie") apoi "Sound"(sau "Sunet"), "Other Sonud"("Alt Sunet") , apare caseta de alegere a melodiei, alegeti folderul in care se afla si apoi melodia, apoi validati "Loop until next sound"(sau "Bucla pâna la urmatorul sunet" daca aveti versiunea Office în limba româna), si salvati, preferabil ca "PowerPoint show -pps"(sau "Expunere PowerPoint"), si dupa ce apasati tasta F5, melodia cânta la nesfârsit. Si , atentie, dupa ce ati adaugat muzica, NU DATI "APLY TO ALL SLIDES"(sau "APLICA LA TOATE DIAPOZITIVELE " FIINDCA ATUNCI S-AR INTRERUPE SI APOI S-AR RELUA MUZICA LA FIECARE DIAPOZITIV. pREFERABIL, MUZICA O ADAUGATI LA SFARSIT, DUPA CE-ATI FACUT PROCESARILE PE CARE DORITI SA LE APLICATI PE TOATE DIAPOZITIVELE(DE EXEMPLU EFECTE DE TRANZITIE, TEMPOTIZARI AUTOMATE, ETC)
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde gabriela7 » 13 Sep 2008, 12:15

Am si eu o intrebare, daca aveti amabilitatea de a-mi raspunde: cum obtin fontul slide-urilor altul decat cel / cele dat/e de program? De exemplu o fotografie sau chiar alte fonturi pe care apoi se poate scrie? Multumesc!

Pentru Sfetnicul: va rog trimiteti-mi si mie materialele in pdf, v-am trimis adresa in mp.
Felicitari pentrui tot ceea ce faceti!
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Mesajde gica_ionescu » 13 Sep 2008, 16:15

,,Pentru a insera textura( Fondul-background ) pentru PPT dati click pe meniul FORMAT, BACKGROUND (Fond), apoi faceti click pe butonasul cu sageata din partea de jos a ferestrei BACKGROUND care apare(atasez si o imagine, in care sageata e incercuita cu rosu), apoi dati FILL EFFECT(Efecte de Umplere), PICTURE(Imagine), SELECT PICTURE(Selecteaza Imaginea - daca avveti meniu in româna), si apare o caseta cu My Computer din care alegeti folderul si fisierul dorit. BACKGROUND-ul va aparea din start pe tot diapozitivul. Claritatea va depinde de DIMENSIUNEA imaginii pe care ati ales-o , sau ati luat-o de pe net. Alegeti imagini cu dimensiune suficient de mare, si rezolutie buna. Daca v-au iesit imaginile mici, cred ca le-ati inserat ca imagini-poze, si nu ca BACKGROUND. Daca v-au iesit neclare dupa marire, inseamna ca de pe net ati luat fie imagini foarte mici, fie ati luat doar PREVIEW-ul ! Cum recunoasteti un PREVIEW : plasati sageata mouse-ului pe imagine, si daca sageata mouse-ului devine ca o mânutza(specifica link-urilor de internet) atunci e un PREVIEW(si un link)- care are dimensiuni mici- in aceswt caz rezolvati usor facând click pe imaginea PREVIEW si va aparea marita(eventual se va deschide o alta pagina de net, cu poza marita - pe aceea s-o copiati !! si apoi s-o inserati ca textura-background
alegere Background powerpoint.JPG "

Daca aveati rabdare, gaseati intrebarea pe un alt topic Acesta e raspunsul domnului Roshu.

Font - Litera
si Fond - textura, fundal, background
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Cursuri

Mesajde man_58 » 14 Sep 2008, 15:28

sfetnicul scrie:Daca imi trimiti pe sfetnicul@gmail.com o adresa de mail iti voi trimite niste cursuri de powerpoint in format pdf. Vei gasi acolo o serie de raspunsuri.


Va rog tare mult, daca timpul va permite, sa-mi trimiteti si mie cursurile powerpoint pe adresa valericaman@hotmail.com

Toata gratitudinea mea pentru munca pe care ati depus-o la Congres. Eram pe randul din fata si v-am admirat profesionalismul.

Cu multumiri,

man_58
man_58
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Aug 2008, 14:01

Mesajde loredanadinu75 » 15 Sep 2008, 17:52

Foarte interesant subiectul si sper sa fiu on-topic cu intrebarile mele:
1. De regula, melodiile care se afla prin calculatoare sunt in format mp3. La convertirea in format wav dimensiunea melodiei creste simtitor (in jurul a 10-20 MB) ceea ce ingreuneaza foarte mult transmiterea fisierului prin email, de exemplu.
Intrebare: cu ce putem converti o melodie format mp3 (sau alt format) in asa fel incat sa nu ajunga la o dimensiune prea mare ? - primesc zilnic emailuri cu prezentari power point cu fond sonor si au in jur de 5-6 MB. Sau exista o alta modalitate de compresie a melodiei ?
2. Chiar si cu fisierul wav atasat, fondul sonor nu se pastreaza in momentul in care fisierul este vazut pe un alt calculator. Prezentarea se deruleaza excelent, cu toate efectele prevazute, si la intervalul dat de mine, dar partea sonora.....zero. Precizez ca atasarea fondului sonor s-a facut exact cum s-a descris in raspunsurile dvs. anterioare si ca in propriul calculator ea se deruleaza cu tot cu sonor, numai d epe alte calculatoare nu poate fi "auzita".
Intrebarea este asadar care e totusi marele secret? Cum pot face ca fisierele mele pps sa fie "auzite' si de cei carora le impartasesc? Urmaresc de ceva vreme o multime de forumuri pe aceasta tema, insa tot nu reusesc sa ma dumiresc. La un moment dat am gasit un program care transforma prezentarile pps in fisiere executabile si acestea se deruleaza singure, dar din pacate este o versiune de incercare care expira dupa 2 saptamani.
Pana la a ma sfatui sa achizitionez respectivul program, credeti ca exista totusi si o alta varianta ? Multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc un an scolar cu impliniri.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde gabriela7 » 15 Sep 2008, 21:34

Revin cu o intrebare. Am lucrat in ppt 2007 si nu reusesc sa-l transform in pps nici cum, cred ca gresesc undeva. Va rog, daca va pricepeti, indrumati-ma. Multumesc mult! Tare bun si forumul acesta!
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Următorul

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori