pot deschide cabinet logopedic ?

pot deschide cabinet logopedic ?

Mesajde house_ginger » 24 Iul 2008, 00:08

buna ziua ! imi poate spune cineva, va rog, ce pasi trebuie sa urmez pt infiintarea unui cabinet logopedic ? am terminat vara aceasta facultatea cu sectia psihopedagogie speciala, 4 ani. orice informatie este bine venita. multumesc !
house_ginger
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Oct 2005, 18:29

pot deschide cabinet logopedic ?

Mesajde betiana » 25 Iul 2008, 14:22

Da, daca esti acreditata de Colegiul Psihologilor si daca ai firma si bani.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

cabinet logopedic

Mesajde house_ginger » 29 Iul 2008, 23:54

multumesc foarte mult. cabinetul inca nu este deschis , deoarece nu stiu exact pasii ce trebuie urmati. cat timp dureaza acreditarea , aproximativ ? sau pot practica in cadrul unei institutii de invatamant (sau ONG) ca logoped doar cu facultatea de psihopedagogie speciala si fara acreditare ?
multumesc inca o data. mirela
house_ginger
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Oct 2005, 18:29

pot deschide cabinet logopedic ?

Mesajde betiana » 30 Iul 2008, 17:32

Ca sa obtii acreditarea trebuie sa astepti dupa depunerea actelor intre 3-5 luni. Apoi esti programata la interviu. Unele ONG-uri nu cer acreditarea pentru munca de logoped.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde raissuca » 10 Oct 2008, 00:40

Betiana si trebuie cumva sa faci si ore de formare personala care sa dureze si alea vreo 2 ani?? :shock: Vreau sa stiu si eu exact pasii.
Multumesc!
raissuca
 
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 23:59

Mesajde raissuca » 10 Oct 2008, 00:44

Scuze vroiam sa zic si aia 2 ani.
raissuca
 
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 23:59

pot deschide cabinet logopedic ?

Mesajde betiana » 11 Oct 2008, 06:19

Cel mai bine este sa te interesezi la Colegiul Psihologilor
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde raissuca » 11 Oct 2008, 16:53

Betiana,ai cumva o fisa de evaluare logopedica?Daca ai trimite-mi si mie te rog mult la adresa [cenzurat] :P .Alerg dupa o fisa din asta de ceva vreme,poate ma poti ajuta tu.
raissuca
 
Mesaje: 9
Membru din: 09 Oct 2008, 23:59

pot deschide cabinet logopedic ?

Mesajde betiana » 12 Oct 2008, 10:14

Nu stiu la ce te referi. Fisa logopedica a copilului sau fisa de evaluare a profesorului logoped ? Scrie-mi pe e-mail [cenzurat]
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde logoped_aspirant » 13 Apr 2009, 12:52

Pentru ca sunt oarecum la inceput de drum am nevoie de niste sfaturi si pareri si v-as fi recunoscatoare pentru orice ajutor.
Anul acesta imi iau licenta in psihopedagogie speciala si vreau sa ma orientez spre logopedie.
Vreau sa urmez un curs de masterat si am doua optiuni:

1)Psihologie clinica
2)Terapie logopedica

Atestarea in Logopedie da drept de libera practica numai in Psihologie clinica -interventii specifice(logopedie),in timp ce Atestarea in Psihologie clinica da drept de libera practica in Psihologie clinica(cu toate competentele pe care aceasta le implica...printre care si logopedie)

In aceste conditii...de ce ar mai face un proaspat absolvent de facutate master in terapie logopedica,din moment ce psihologia clinica ofera mai multe optiuni printre care si logopedia??!

Urmatoarea mea intrebare este daca atestatul de libera practica in logopedie se poate obtine automat dupa terminarea facultatii?Daca da...in ce conditii?Eu am facut facultatea in sistem Bologna(3 ani)si mi se pare putin aiurea sa imi iau dreptul de libera practica in logopedie dupa doar 3 ani de facultate in care Logopedia a fost o simpla materie de studiu.

Incerc sa imi "construiesc"o traiectorie in ceea ce priveste cariera...dar pare foarte greu datorita insuficientelor reglementari in ceea ce priveste profesia de Logoped.

va multumesc,
Diana
logoped_aspirant
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Apr 2009, 15:44


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator