un net ... cu personalitate

un net ... cu personalitate

Mesajde constantin_obreja » 27 Dec 2007, 18:01

Daca exista un binevoitor care s-a lovit cu problema mea:
Browser-ul meu, IE, dar si altele, vrea sa intre numai pe niste site-uri in care pot sa ascult muzica, sa dialoghez pe forumuri, dar NU VREA YAHOO, GOOGLE si altele! Am o conexiune prin cablu, la UPC, cu un modem WIRELESS, pentru doua computere! Virusi, n-am descoperit cu NOD32, si nu-mi pot deschie e-mailul sa-i spun si eu cuiva LA MULTI ANI! Singura solutie e eutanasierea intregului sistem? Daca e alta, multumesc! La multi ANI!
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Mesajde mariro » 27 Dec 2007, 23:32

La multi ani! Acelasi lucru am patit eu asta-vara. Singura deosebire a fost faptul ca eu aveam alt antivirus. Fara sa-mi dau seama acesta a expirat si m-am trezit cu sistemul virusat. Nu puteam sa folosesc mailul si messengerul! Am fost nevoita prin baiatul meu sa eutanasiez messengerul si acum am o varianta care se cheama Gaim, mailul nu si-a revenit decat pe mozilla. Pe unele site-uri nu mi se permite mozilla si intru pe Internet Explorer. Gaim-ul in schimb... nu-mi permite transferul fisierelor, arhiva, avatarul si altele. Succes in depistarea si executarea virusilor!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde camelia_tal » 30 Dec 2007, 21:19

Solutia ideala consta in reinstalarea Windows-ului pe curat (formatarea partitiei C:). Recomand instalarea unui antivirus mult mai puternic (ex. Kaspersky v7.0). Devirusarea, in situatia actuala, nu este eficienta, potentialii virusi lasand urme iremediabile.
Puteti incerca o restaurare a sistemului la o data anterioara, cand PC-ul functiona normal, cu optiunea "System restore" (veti pierde toate programele instalate dupa acea data, documentele de tip .doc, .xls, .pdf si e-mail-urile pastrandu-se), dar fara garantie totala. Creati in prealabil un punct de restaurare actuala, la care puteti reveni in caz de esec.
Totusi, reinstalarea sistemului de operare este cea mai eficienta solutie, dupa salvarea datelor importante.
Succes!
camelia_tal
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Feb 2005, 12:24

un net... cu personalitate

Mesajde adimatu » 02 Ian 2008, 16:45

Aveti niste urati pe comp.
Scanati online la www.bitdefender.ro sau kaspesky.
Instalati (daca va permite) Spybot - Search & Destroy (il gasiti la www.download.com) si Ad-Aware SE sau Ad-Aware 2007 (lavasoft). Ambele sunt variante free.
Puteti scapa fara reinstalare dar aveti cateva ore, poate o zi de lucru.
Pentru mai multe detalii cautati la vreo cunostinta revista CHIP numarul din octombrie 2007.
Succes!
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron