Pararea mea la Teste Nationale sau Teze cu subiect unic

Pararea mea la Teste Nationale sau Teze cu subiect unic

Mesajde nacuhoratiu » 06 Dec 2007, 20:55

Poate ca era mai bine ca atunci cand liceul, profesionala , etc. isi organizau concursurile pentru ocuparea locurilor din licee sau profesionale. Saracii copii , nu mai stim nici noi dar ei de unde sa stie ce se va intampla cu ei cu toate aceste examene. Incep cu Capacitate, TN, teze unice, ,,,ce mai urmeaza? Sunt foarte stresati de orice examen si mai ales la clasele mici. Oare sa le dam teze din clasa I !!
Nu sunt de acord cu tezele unice si nici alte examene de acest gen.
Cine vrea liceu , se inscrie la un anume liceu , da examen la liceul respectiv, daca scoala are nevoie de elevi ii lasa sa copieze, daca se respecta atunci triaza bine ceea ce au. Un elev de la tara cu medii de 10 lasa afara sau la SAM un elev bun de la o scoala care se respecta de nota 7-8 . Este corect? categoric nu sunt de acord cu aceste Teste.

Nacu Horatiu
nacuhoratiu
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Dec 2007, 20:46

Mesajde valnas » 20 Dec 2007, 10:16

Nu sunt de acord cu tezele-vrem examen la liceu (si eu ca prof.si parinte si sotul meu si fiica mea aflata in clasa a VIIIa).
Argumente:
1-fiica mea nu a mai dormit dupa prima teza la care a luat 7,7 desi in catalog se pare ca are doar 10(nu am verif.personal,in alti ani avea si 9 )
A fost f.suparata vazand cum se copiaza sau se lucreaza in echipa sub supravegherea asistentilor si a mai si transcris de doua ori teza ca ii era mintea (ochii)la ce se petrecea in sala.Acum e bolnava de cateva zile.
Degeaba a recuperat la celelalte teze,e suparata pe toti,si pe sine pt.ca a fost lasa si nu a cerut supraveghetorilor sa fie corecti-s-o fi gandit ca si mama si tata or face la fel!

2-ca parinte nu imi place sa vad cum sansele copilului meu se diminueaza si cum e invatata sa promoveze nonvaloarea si comportamentele nepotrivite.Sufletele copiilor sunt pervertite si de acesti dascali !

3-ca prof.vad cum elevii nu au constientizat ca colegii ii sunt contracandidati nu prieteni in cursa spre liceu.Doar la ex.in liceu ar constientiza unii acest lucru!

4-tot ca prof.suntem supusi presiunii conducerii sc.pt.a lasa sa se copieze pt.ca imaginea scolii sa arate mai bine in fata inspectoratului scolar si a comunitatii locale.

3-
valnas
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Aug 2007, 10:00


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator