Va rog ajutatima.

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Va rog ajutatima.

Mesajde alexsivlad » 03 Oct 2007, 18:52

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si a-si vrea sa fac unele specificati.Anul trecut in luna mai copilul a fost lovit foarte rau deasupra ochiului avand o echimoza cat un ou care sa vindecat in trei saptamani , de atunci mi-au inceput problemele nu a-m avut nimic inpotriva acelui copil cu handicap desi multi parinti se plangeau.A-m vorbit cu educatoarea foarte civilizat fara nici un scandal ,dar i-am spus ca nu accept ca in anul urmator adica acum sa se mai repete situatia crezand ca in anul acesta copilul va fii mutat intr-o grupa mai mica el ne mergand la scoala.Dar totul a fost o iluzie,educatoarea trebuie sa stea cu copilul respectiv in brate cand preda pentru ca e violent continu arunca si cu mancare cu ce apuca si vreau sa va spun ca are o forta foarte mare, copilul meu e mult mai dezvoltat ,sociabil( in grupa mica nu a-m avut nici o prolema ) il domina prin forta din maini .Acum cand am vazut ca problemele incep de unde le-am lasat am avut din nou o discutie cu educatoarea care a avut o pozitie total diferita de anul trecut mi-a zis ca pot duce copilul la alta gradinita ca doar daca parinti hotarasc in unanimitate pot muta copilul in alta grupa.Asa imi trebuie ca nu am luat atitudine atunci cand a fost lovit, trebuia mers la medicul legist.Va repet nu am nimic cu acel copil atata timp cat al meu poate invata linistit pt.scoala a ajuns la nr.6 si el nu stie sa il scrie nici pe 3,dar acasa a invatat sa socoteasca pana la zece.Sunt obligata sa-l duc la gradinita :?:Nu am facut la nimeni rau niciodata si de acea m-am gandit ca nu ii fac rau la educatoare dar tot eu a-m picat rau ,acum nu stiu daca imi mai primeste cineva copilul la alta gradinita si ce efecte emotionale pot aparea asupra copilului o schimbare de acest fel. :?:
alexsivlad
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Oct 2007, 09:47

Mesajde floribtsoare » 14 Noi 2007, 23:53

Doamna ,vreau sa va spun ca si eu am avut la grupa un copil cu tetrapareza si cu deviatii de comportament (copil cu C.E.S). Este foarte adevarat ca acesti copiii perturba tot procesul educativ ,uneori. Ei sunt , de regula , agresivi , hiperactivi si uneori lovesc pe cei de langa ei ca si in cazul dv...Dv. va bucurati de un copil sanatos ; dar, daca copilul dv. ar fi avut o problema grava de sanatate , ce faceati cu el? Il izolati de colectivitate? Cu tot efortul depus pt. a nu lovi ,sigur asta ar face... Haideti sa fim mai toleranti si sa-i acceptam cu toate deficientele care le au ...Acesti copiii au nevoie de ajutorul nostru al tuturor, fie ca suntem parinti ai copiilor sanatosi , fie ca suntem educatoare, sau ca ne numim simplu: oameni. Va rog, incercati sa fiti mai toleranta , sa va apropiati si sa-l acceptati asa cum este acel copil si veti vedea ca viata sau Dumnezeu o sa va rasplateasca...
Ultima oară modificat de floribtsoare pe 26 Dec 2007, 10:30, modificat 1 dată în total.
floribtsoare
 
Mesaje: 1244
Membru din: 27 Mar 2007, 18:14

Mesajde adiclau » 16 Dec 2007, 00:20

REGRET CA TREBUIE SA INTERVIN DAR AVETI PROBLEME GRAVE DE SCRIERE IN LIMBA ROMANA. NU STIU CE VARSTA AVETI DAR NU E PERMIS SA SCRIETI AJUTATIMA INTR-UN CUVANT SI AM DESPARTIT.
A-M NU EXISTA IN LIMBA ROMANA. VA ROG LUATI NISTE ORE DE LIMBA ROMANA SI APOI VA PUTETI ADRESA ALTOR PERSOANE ADULTE. CU RESPECT,
ADI
adiclau
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2007, 23:39


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron