Parerea ta conteaza...deci intra si vino cu o idee buna

Un loc ĂŽn care elevii ĂŽşi pot spune liber opinia despre problemele ĂŽnvâţământului

Parerea ta conteaza...deci intra si vino cu o idee buna

Mesajde st3lu » 22 Noi 2007, 00:46

Care ar fi schimbarea esentiala,pentru rezolvarea problemelor din educatie? sau ce sugesti aveti voi ca si elevi pt ca educatia din ROMANIA sa ajunga la un nivel mai inalt?
st3lu
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2007, 12:21

Mesajde alexandre » 05 Dec 2007, 17:59

Spuneti-mi va rog frumos, daca la un elev de nota 9 si 10 ii se scade media la purtare dintr-o mica greseala nesemnificativa este corect ? :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Greselile se platesc

Mesajde nanca_g » 05 Dec 2007, 19:35

Un elev de nota 9 si 10 nu greseste semnificativ :lol:
Daca totusi, greseste si intelege ca a gresit ,isi cere ,respectuos, scuze. :oops:
Nu cred ca un profesor diriginte nu intelege ca "A gresi e omeneste si a persevera in greseala e diabolic".La multi ani de Mos Nicolaie! :twisted:
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

Re: Greselile se platesc

Mesajde alexandre » 05 Dec 2007, 21:14

nanca_g scrie:Un elev de nota 9 si 10 nu greseste semnificativ :lol:


Poi asta m-a intrigat cel mai mult....Cum am precizat si in mesajul anterior NU a fost a o greseala semnificativa. :wink:


Daca totusi, greseste si intelege ca a gresit ,isi cere ,respectuos, scuze. :oops:
Nu cred ca un profesor diriginte nu intelege ca "A gresi e omeneste si a persevera in greseala e diabolic".La multi ani de Mos Nicolaie! :twisted:



Scuzele nu justifica prea mult, dar totusi a fost doar o simpla greseala si cum tu ai precizat' A gresi e omeneste...'. Am constatat cu stupoare ca in anul 2007 in Romania mai exista si anumite persoane care nu au auzit s-au nu au inteles sensul pozitiv acestei afirmatii. :roll: Cel mai rau este faptul ca consecintele nu le suporta ei! :|


Btw, La multi ani de Mos Nicolaie si la mai multe cadouri daca ati fost cuminti! :P
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde st3lu » 05 Dec 2007, 21:46

:))) multumesc frumos pt urari.......la fel si tie ......app sarbatori cat mai happy alaturi e cei dragi!:)
st3lu
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2007, 12:21

Dirigintele doreste ca elevii lui sa fie CEI MAI BUNI

Mesajde nanca_g » 06 Dec 2007, 21:09

Alexandre sa stii ca dirigintele doreste ca elevii din clasa lui sa fie cei mai buni elevi,sa reuseasca in competitii,sa fie laudati pentru buna purtare. Rar se intampla asta :cry: Pe diriginte il intristeaza atunci cand elevii lui sunt mustrati de colegii lui cadre didactice,cand directorul il anunta ca sunt probleme la clasa lui. Gandeste-te ca esti pentru cateva momente in locul dirigintelui tau...Analizeaza greseala ta din punctul de vedere al dirigintelui... Cum a trebuit el sa roseasca pentru tine?Daca imi dai amanunte despre ce consideri greseala minora,atunci poate pot sa cantaresc mai bine ce s-a intamplat. Sper ca dirigintele te-a amenintat numai cu scaderea notei si asta te intristeaza,te demoralizeaza,te face sa gandesti ca nu este dreptate in lume si sa hiperbolizezi intamplarea. Eu sincer sper sa treci peste acest episod si sa inveti cu placere sa te comporti exemplar si vor veni si laudele si
ai sa vezi ca se restabileste echilibrul emotional. Vei vedea ca totul va fi bine. Iti doresc succes. Am incredere in tine :D
nanca_g
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Oct 2005, 16:32

Re: Dirigintele doreste ca elevii lui sa fie CEI MAI BUNI

Mesajde alexandre » 11 Feb 2008, 13:56

nanca_g scrie:Alexandre sa stii ca dirigintele doreste ca elevii din clasa lui sa fie cei mai buni elevi,sa reuseasca in competitii,sa fie laudati pentru buna purtare. Rar se intampla asta :cry: Pe diriginte il intristeaza atunci cand elevii lui sunt mustrati de colegii lui cadre didactice,cand directorul il anunta ca sunt probleme la clasa lui. Gandeste-te ca esti pentru cateva momente in locul dirigintelui tau...Analizeaza greseala ta din punctul de vedere al dirigintelui... Cum a trebuit el sa roseasca pentru tine?Daca imi dai amanunte despre ce consideri greseala minora,atunci poate pot sa cantaresc mai bine ce s-a intamplat.


Sunt perfect de acord cu tine si bineinteles ca inteleg si ce inseamna stautul de "diriginte", responsabilitatiile si implicarea in intregime. De multe ori, diriginti sunt ca si un al doilea parinte pentru clasa ce au "adoptat-o" pentru patru ani de zile.



Sper ca dirigintele te-a amenintat numai cu scaderea notei si asta te intristeaza,te demoralizeaza,te face sa gandesti ca nu este dreptate in lume si sa hiperbolizezi intamplarea. Eu sincer sper sa treci peste acest episod si sa inveti cu placere sa te comporti exemplar si vor veni si laudele si
ai sa vezi ca se restabileste echilibrul emotional. Vei vedea ca totul va fi bine. Iti doresc succes. Am incredere in tine :D


Iti multumesc mult de tot pentru sustinere si intr-adevar a fost doar o amenintare putin nejustificata din parte dirigintelui(fiecare mai avem zile mai putin placute), totusi sa finalizez cazul cu o scuza oarecum mai plauzibila. Sunt 99% ca gravitatea faptei comise de carte mine, au fost comise cel putin o singura data de fiecare dntre noi in perioada cand a fost elev.Oricum, ce mai conteaza acum sa refulez anumite amintiri adormite in deja inconstient adanc. Ceea ce cu adevarat ma deranjeaza, este faptul ca sunt mii si mii de alte fapte mult mai grave, in incinta institutiei mele si nu numai, care niic macar nu sunt observate. :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Parerea ta conteaza...deci intra si vino cu o idee buna

Mesajde yanna_dayana » 10 Mai 2010, 17:42

poti sa ai 9 si 10 pe linie si 4 la purtare atunci ramai repetent
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati


Înapoi la Vocea elevilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron