Cum îi faceti pe elevi sa învete vocabular?

Cum îi faceti pe elevi sa învete vocabular?

Mesajde andreig » 30 Noi 2007, 21:40

Reusiti sa îmbogatiti vocabularul elevilor? Cum procedati?

Este clar ca cuvintele se asimileaza cel mai bine prin practicarea limbii. Cu cât un cuvânt este mai frecvent folosit, cu atât se asimileaza mai bine. Dar este oare suficient sa ne limitam la asta?

Pe vremuri elevii erau pusi sa învete liste de cuvinte. Acum nu se mai face asa. Principala activitate prin care se învata vocabularul este exercitiul lexical. Din pacate, niciun manual pe care îl cunosc nu ma satisface prin numarul de exercitii lexicale si prin calitatea, deci eficacitatea lor. Voua vi se par suficiente si eficace exercitiile lexicale care sunt în manualele cu care lucrati?
andreig
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Oct 2007, 19:12

Mesajde gea » 30 Noi 2007, 22:03

Draga, andreig, asta este si pt mine o mare problema...

Am vreo 30 de ani de cand predau franceza, si inca nu am gasit solutia.

Prin comparatie cu engleza suntem vaduviti pt. ca nu apare nimic in muzica, tv, presa scrisa in lb franceza (sau extrem de putin)
Apoi - 2 ore pe saptamana sa lucrezi cu 26-30 elevi... e chin curat!! E aproape jignitor pt. ei sa sustinem ca ii invatam franceza in astfel de conditii...

Manualele sunt fff slabe, eu confectionez tot felul de fise ca sa ma pot descurca..

E clar ca ne-ar trebui mai multe ore pe saptamana ... Asta ar fi deja una dintre solutii...

In conditiile date inventez.. Duc imagini ( le mai iau de pe google cu cuvantul "coloriage"), imagini pe care le folosesc in fel si chip...

E greu ... Dar sa stii ca daca elevii simt ca tu iti valorizezi materia, incet-incet o apreciaza si ei...

Insa exercitiul limbii ramane o mare pb!!!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde andreig » 02 Dec 2007, 23:50

Ai dreptate, Gea. Facem ce putem. Eu, de exemplu, fiind nemultumit de exercitiile lexicale din manuale, m-am apucat acum niste ani sa fac asemenea exercitii, ca sa încerc sa-i fac pe elevi sa asimileze vocabular. Nu stiu în ce masura reusesc, dar poate totusi e mai bine asa, decât sa ma marginesc la ce ofera manualele. Despre aceste exercitii, mai pe larg la http://fle-de-joie.blog4ever.com/blog/lirarticle-151404-539121.html.
andreig
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Oct 2007, 19:12


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron