"Fii aproape de elevi"

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde oana1964 » 27 Iun 2007, 20:16

amoga wrote: N-am fost niciodata intrebat ce vreau sa-nvat si cind; intotdeauna mi s-a pus un manual in brate si mi s-a spus: "Asta-i ce te intereseaza! In fiecare joi de la 11 la 12".

pacat!
chiar daca nu am spus-o direct si nu m-am consultat direct cu elevii in anii trecuti, daca vedeam ca o notiune nu prea este inteleasa, o lasam balta, pana la urma. si eu am avut anumite chestiuni de gramatica pe care nu le-am inteles decat cand am devenit profesoara, deci nici macar in studentie.

amoga wrote:Nu, nu stiam de toate astea. La naiba, mare ghinion trebuie ca am avut! Pe vremea me', nu m-a intrebat nici un profesor ce cred despre ceea ce-mi preda, si nici poveste sa se arate careva interesat de interesele mele...


ei, lasati.. :) :) :twisted: stim amandoi ca nu suportati sistemul public educational, de ce ma ironizati neaparat?

totusi astazi elevii nu mai sunt atat de dispusi sa stea smirna la ore indiferent daca le place sau nu ceea ce li se preda, mai ales ca nu avem nicio metoda de a-i cuminti in afara de stilou si de cuvinte - care trebuie cu grija alese. eu nu agreez metoda stiloului, pentru comportament arogant exista nota la purtare. asadar nu-mi ramane decat cuvantul. si disponibilitatea de a fi deschisa si de a le cere parerea in unele cazuri, de a-i asculta. la urma urmei, daca nu ar fi ei, noi nu am mai exista ca breasla. copiii, cum bine spuneti, ar putea invata de la parinti, daca ar fi posibil, nu ar avea neaparata nevoie de profesori.

drept dovada ca in ziua de azi pe elevi ii doare la basca de tot si de toate, spun ca azi, in prima zi de oral la engleza la bacalaureat, este primul an cand vin la 8 fara un sfert si stau cam o ora pana apar primii doi elevi, programati la ora 8(opt). nu am crezut ca voi trai sa vad atata nesimtire pe elevi incat sa se prezinte la examen cu o ora intarziere, cand imi amintesc ca eu nu dormeam in noaptea de dinaintea unui examen de emotie si eram in fata scolii/facultatii dis de dimineata, indiferent de ora la care eram programata.
si vreau sa va spun ca la pauza de pranz le-am spus sa revina la ora 14.00 si ei au venit pe la 15.10...

de ce mai dau bacalaureatul daca ne arata cat de tare le pasa de el prin aceasta atitudine jemenfichista?

sa mai spun ca nu am comentat nimic nici eu nici colega mea ca sa nu cumva sa stresam onor elevii?
cam asa este in Romania anilor 2007. si mai sunt si altele, vi le spun pe rand, unele din ele surprinzator de bune. dar in postul urmator.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 27 Iun 2007, 22:23

amoga scrie:
oana1964 scrie:[...]
de ce mai dau bacalaureatul daca ne arata cat de tare le pasa de el prin aceasta atitudine jemenfichista?


Oare pentru ca sunt obligati s-o faca?


Nu!!! :lol: bacalaureatul, la fel ca si clasele a 11-a si a 12-a de liceu nu sunt obligatorii. dar e drept ca fara diploma de bac nu te poti inscrie la facultate si nu poti sa te angajezi intr-un serviciu mai de Doamne ajuta. dar poti deveni om de afaceri, daca ai flerul financiar necesar. 8)

si acum asa cum am spus, urmeaza una din partile bune. sau cel putin eu asa o vad.
la Liceul Economic din urbe acum doi ani cladirea din spatele liceului era camin si atat. acum este acolo hotel, agentie de turism, sala de mese pentru cei care vin sa se cazeze. si asta pentru ca acolo sunt clase de turism, de servicii, mai bine zis. si fac practica acolo, si mai stiu ca la sfarsitul unui an de liceu, de exemplu la clasa a 10-a, au de facut un plan de afaceri pe bune, adica pentru cineva care chiar a comandat asa ceva, si planul ala va fi pus in aplicare sau va fi inaintat unei banci in vederea obtinerii unui imprumut. iar responsabilitatea cade in sarcina celor 2 din echipa care a conceput planul. eu zic ca e o treaba faina.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 29 Iun 2007, 13:12

Nu se poate! Pai pe celalalt fir ziceati ca legea nu lasa angajari la voia-ntimplarii.


da, dar un patron nu este angajatul nimanui si nici nu poate sa lucreze in propria afacere pt. ca nu are voie sa fie propriul sau angajat.
ca sa-ti faci un srl nu-ti cere nimeni diplome ci cu totul si cu totul alte acte. in ce priveste studiile sigur, se cere certificatul ultimei scoli absolvite. dar nu se precizeaza un minim de ani de studii acceptat.

in acest context am avut ocazia sa vad cerand un imprumut la banca un cuplu total surprinzator, pentru mine, in care ambii aveau 4 (patru) clase - pe hartie, ca de fapt numai femeia stia sa se semneze, dar aveau o firma comerciala si faceau un profit la care altii nici nu viseaza.

sa nu ma intrebati de ce mai aveau nevoie de imprumut. mai cunosc cazuri - au firme, au bani de nu le mai stiu numarul, si totusi mai deschid un punct de lucru cu bani din banca.

Pai pentru asa functii de raspundere ar fi necesare minim doua diplome asortate cu masterate si doctorate, nu?

nu. un administrator de firma nu are nevoie de studii speciale. raspunderea este exact a ceea ce face el acolo. cum isi bucatareste el treaba, asa ii merg afacerile.

Deci au si meniuri in sala aia de mese?

nu stiu. eu am vazut doar placuta de pe usa respectiva.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde egheso » 29 Noi 2007, 00:52

Am cam disparut de pe forum...dar acum revin si vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le-ati oferit.
Si iata-ma acum, dupa un an si ceva de experienta in invatamant...multe s-au schimbat...in special in legatura cu problema mea initiala:cum sa te apropii de elevi? bineinteles ca nu "rezolvat" aceasta problema (si sunt sigura ca nici la sfarsitul carierei mele nu o sa pot spune ca am elucidat "misterul"). Dar totusi ceva s-a intamplat intr-un an. Intre mine si elevii mei raporturile au devenit foarte diverse:unii sunt indiferenti, altii au resentimente, DAR unii care au terminat anul trecut clasa a opta se intorc la scoala si mai participa la o ora de romana (materia pe care o predau), o fetita (care si ea a terminat scoala generala) ma imbratiseaza cand ma intalneste pe strada, alta imi da sa citesc cate o poezie compusa de ea, rugandu-ma "sa nu o arat nimanui, alta vrea sa participe la olimpiada, un altul ma "compatimeste" pentru meseria pe care mi-am ales-o, unii vin sa-mi arate ce carti au mai descoperit in biblioteca, altii ma intreaba daca nu suntem si noi doar niste personaje dintr-o carte etc.
Imi cer scuze pentru acest monolog sentimental, dar nu m-am putut abtine. Lumea virtuala te face uneori sa-ti uiti retinerile din viata reala.
Voi reveni cu alte noi probleme cu care ma confrunt eu si probabil si alti dascali (si care, in loc sa se rarefieze, par a se inmulti pe masura ce trece timpul)
egheso
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Feb 2007, 20:44

Mesajde egheso » 29 Noi 2007, 00:55

Scuze ca am scris ceva care nu prea mai are legatura cu discutia de mai sus.
egheso
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Feb 2007, 20:44

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator