cifre semnifivative

cifre semnifivative

Mesajde pirvulescu_eduard » 07 Noi 2007, 10:57

Ce inseamna numar format din cifre semnificative?
pirvulescu_eduard
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Iul 2007, 16:15

Cifre senmificative

Mesajde constantin_obreja » 07 Noi 2007, 23:24

Axioma: Orice semn dintr-un numar ar o semnificatie care a fost introdusa (si acceptata) sau e defineste intr-un context specific.
Nu veti intalni acesta 'axioma' intr-o carte 'specializata' decat in forma 'disimulata', de tipul: "intr-o baza de numeratie, numim numar orice succesiune de cifre din baza respectiva si, eventual, o virgula!!!
Aiurea, nu? Nu vreau sa teoretizez acum, poate mai tarziu (si cred ca ar trebui sa o fac, macar pentru mine!), dar EXISTA NISTE REGULI care, implacabil sau nu, trebuie respectate. Nu vreau sa aduc jigniri de genul '007' nu are sens, pentru ca stim foarte bine cine era celebrul Agent 007! Totusi, in matematica, 007=7 si cifrele 00 plasate in fata lui 7, nu au valoare! La fel, 7,00=7. Concluzie: Consider ca o cifra este semnifiacativa PENTRU UN NUMAR daca eliminarea ei ar modifica valoarea numarului.
Ce intelegem prin valoarea unui numar? ... etc.... ne-am lungi cam mult!
Interesanta si utila intrebarea! Adaug si faptul ca 'rasturnatul lui ab (cu bara corspunzatoare) este ba (tot asa). Care-i rasturnatul lui 50?
Este adevarat ca suma dintre un numar si rasturnatul lui este divizibila cu 11? Iarasi, CONVENTII (mai mult sau mai putin democratice!) si conditii de definire! Si daca aceste definiri si/sau redefiniri ne-ar face viata mai 'usoara', ce fericiti am fi!
Sper sa ne mai auzim,
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron