Nelamurire

Nelamurire

Mesajde ecanina » 18 Oct 2007, 19:15

In scoala nostra se vehiculeaza urmatoarea idee: elevul care primeste o nota mai mica de 5 la una dintre teze - indiferent daca e in cls a VII-a sau a VIII-a - nu se mai poate inscrie decat la scoala profesionala. O fi adevarat?
ecanina
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mai 2007, 18:38

nu e adv

Mesajde oaierozsibleaga » 23 Oct 2007, 10:08

din kte stiu eu se face o medie la notele d la cls +nota d la aceste teze si gata...................nu-i adv kestia aia!!!!!!!!
oaierozsibleaga
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Oct 2007, 09:54

nu este adevarat

Mesajde lililistanciu » 24 Oct 2007, 20:12

Nu are nicio legatura. Daca promoveaza clasa cine ii da dreptuul copilului respectiv sa nu se inscrie la liceu? Poate calculatorul cu o repartitie adecvata mediei.
lililistanciu
 
Mesaje: 29
Membru din: 31 Ian 2007, 19:47

Mesajde gina » 30 Oct 2007, 14:46

Eu nu sunt convinsa ca este asa. Mi-as dori sa stiu si eu precis pentru elevii mei raspunsul la aceasta intrebare. ceea ce ma ingrijoreaza este ca am gasit in calendarul de admitere urmatoarele:
11 iunie 2008 Anun?area ierarhiei la nivel jude?ean/al municipiului Bucure?ti a absolven?ilor claselor a VIII-a.
Afi?area, în fiecare ?coal? gimnazial?, a listei absolven?ilor, în ordinea descresc?toare a mediilor de admitere (pentru candida?ii care au promovat tezele unice), respectiv de absolvire (pentru candida?ii care nu au promovat tezele unice), ca element suplimentar de control pentru elevi ?i p?rin?i
Cred ca am putea sa stim si noi adevarul La consfatuiri nimeni nu stie nimic, toata lumea vorbeste de olimpiade, concursuri, ce culegeri s-au mai publicat...si mai ales cine le-a publicat!! :(
Pentru mine ca profesor este suparator sa nu stiu acum, cu o luna inaintea tezei , daca aceasta teza este eliminatorie sau nu; daca este eliminatorie, atunci nu vad de ce nu ar mai fi elevii stresati cand in loc de 3 teze au 6 . Cel putin asta a fost scuza pentru desfiintarea testarii nationale! Stie cineva exact cum stau lucrurile?
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

In scoala nostra se vehiculeaza urmatoarea idee: elevul care

Mesajde kristina13ro » 05 Noi 2007, 14:45

sunt un parinte interesat de aceasta problema. Nu este clar ce se intelege prin promovarea tezelor unice. Media tezelor unice trebuie sa fie peste 5 sau fiecare teza trebuie sa fie peste 5?
Intr-un interviu doamna Preoteasa de la Inspectoratul scolar facea afirmatia ca un elev care a lut 4.80 la o materie iar la celelate a promovat nu poate fi respins, motiv pentru care in februarie se mai da o sesiune de Teste nationale care vor urma ce reguli? cele de pana acum sau altele?
Aceste reguli noi noute, pe care numai cei de la minister le stiu, cand le vom afla?
kristina13ro
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Apr 2007, 21:41

Mesajde matpet » 07 Noi 2007, 20:06

:?: Prima întrebare la care aş dori răspunsuri este : ce-a însemnat simularea tezei la matematică , de azi 7 noiembrie ? Subiectele erau pentru luna decembrie-exerciţii ce depăşeau programa- , iar faptul că s-au trimis :D doar subiecte , fără barem ...spune multe despre neseriozitatea acelora care , în loc să ajute mai mult încurcă.
Elevii sunt decepţionaţi , iar noi ...aşteptăm încă să ne îndrume "de sus "OAMENI COMPETENŢI .
:idea: A doua întrebare e des vehiculată : unde apare calendarul şi metodologia admiterii în clasa a IX-a , 2008 ?De ce ne interesează , domnilor şi doamnelor de la minister ?Fiindcă se apropie sesiunea de teze naţionale , iar elevii nu ştiu ce-o să-i aştepte în cazul în care vor lua ...sub 5 :twisted: .
:lol: Iar a treia întrebare e firească : credeţi că există vreo personalitate de la minister care citeşte părerile profesorilor de pe acest forum ?Chiar dacă ar face-o , toate deciziile sunt , sau par ,politice.
matpet
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Noi 2007, 21:04


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori