CATALOGUL VIRTUAL LA NIVEL NATIONAL EXISTA!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

CATALOGUL VIRTUAL LA NIVEL NATIONAL EXISTA!

Mesajde marius2dor » 12 Apr 2007, 20:59

Stimati dascali,

Vorbesc in primul rand in calitate de parinte al unui elev de liceu, din clasa a XI-a. Rectific, in calitate de parinte ocupat, care nu are prea mult timp pentru sedintele cu parintii de la liceu.

In plus, stiti si dumneavoastra, dirigintele este obligat sa tina doar o sedinta pe semestru, conform regulamentelor in vigoare. Departe de mine gandul sa condamn acest lucru, mai ales ca nu bag mana in foc ca daca frecventa acestor sedinte ar fi fost mai mare, as fi fost capabil sa vin la toate.

Am simtit, la un moment dat, copilul meu fiind in clasa a X-a, regretul ca nu am avut un contact mai strans cu scoala (dirigintele clasei), astfel incat sa fi putut sa evit o situatie cu potential distructiv pentru situatia scolara a fiului meu. Mai pe scurt, ar fi fost foarte bine sa fi stiut mai din timp ca fiu meu are anumite anturaje si activitati care il indeparteaza de activitatea scolara si nu dupa ce acumulase deja 40 de absente.

Am aflat toate aceste lucruri, tarziu, cauza fiind in primul rand lipsa mea de timp.

SI ATUNCI M-AM INTREBAT:

CUM AR FI FOST DACA AS FI PUTUT SA CONSULT, PE INTERNET, SITUATIA SCOLARA A COPILULUI MEU?

Cum ar fi fost daca, suplimentar, mi-ar fi sosit pe e-mail un mesaj:

“Aveti un mesaj de la profesorul copilului dumneavoastra”
SAU
“Copilul dumneavoastra a primit 2 note sub 5 de la ultima avertizare”
SAU
“Copilul dumneavoastra a inregistrat 3 absente de la ultima avertizare”


…si atunci, in cadrul firmei de aplicatii Internet in care imi desfasor activitatea, impreuna cu colegii mei, am gandit acest proiect, care sa faca cele descrise mai sus. Nimic complicat, nimic care sa necesite formarea indelungata a parintilor sau a profesorilor.

Pur si simplu, o aplicatie care sa ajute la comunicarea dintre parinti si profesori, usor de folosit, fiabila in exploatare si sigura din punct de vedere al securitatii datelor, un program aplicabil la nivel national, in orice scoala din Romania.

Astfel s-a nascut Icatalog, sau INTERNET CATALOG.
Il gasiti la adresa www.icatalog.ro


Va invitam, stimati dascali, daca acest proiect suscita interesul dumneavoastra, sa va spuneti parerea.

Suntem deschisi oricaror dorinte de colaborare, pentru ca vrem, in primul rand, ca acest proiect sa prinda viata si sa-si indeplineasca rolul: acela de a usura comunicarea noastra, a parintilor, cu dumneavoastra, profesorii si invatatorii copilor nostri.

Va rugam deci sa va spuneti parerea si sa intrebati mai multe, daca considerati necesar, despre ICatalog.

Marius Tudor
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Mesajde cristina_gl » 04 Oct 2007, 13:25

Domnule Tudor, initiativa dumneavostra mi se pare interesanta si cu un grad destul de mare de utilitate, dar... exista si un dar: foarte multi parinti inca nu stiu sa utilizeze un computer, asadar aceasta cale de a afla situatia scolara a copiilor le este total inaccesibila. Chiar si printre cei care au cunostinte de utilizare PC se afla destui care nu au calculator acasa/la serviciu. In alta ordine de idei, mie, ca profesor, sistemul mi se pare nitel cam complicat. Nu ma refer la dificultate, pentru ca nu e greu. Insa cere timp, e nevoie sa jonglam mereu cu acele coduri etc.
Una peste alta, va felicit pentru idee. Chiar daca inca exista piedici si/sau dificultati, e necesar sa evoluam si sa incercam sa mentinem legatura cu scoala in toate formele.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde marius2dor » 08 Oct 2007, 11:11

cristina_gl scrie:Domnule Tudor, initiativa dumneavostra mi se pare interesanta si cu un grad destul de mare de utilitate, dar... exista si un dar: foarte multi parinti inca nu stiu sa utilizeze un computer, asadar aceasta cale de a afla situatia scolara a copiilor le este total inaccesibila. Chiar si printre cei care au cunostinte de utilizare PC se afla destui care nu au calculator acasa/la serviciu. In alta ordine de idei, mie, ca profesor, sistemul mi se pare nitel cam complicat. Nu ma refer la dificultate, pentru ca nu e greu. Insa cere timp, e nevoie sa jonglam mereu cu acele coduri etc.
Una peste alta, va felicit pentru idee. Chiar daca inca exista piedici si/sau dificultati, e necesar sa evoluam si sa incercam sa mentinem legatura cu scoala in toate formele.


Va multumim pentru aprecieri...
In ceea ce priveste numarul de utilizatori de Internet, sa nu uitam ca rata de crestere a numarului acestora este de aproximativ 1 milion pe an. Deci lucrurile se schimba si se vor schimba necontenit.
Probabil ca la un moment dat, un parinte, mai multi parinti, un profesor sau mai multi, vor ajunge la concluzia ca merita sa incerce folosirea sistemului. Noi am vrut sa semnalam ca exista.

Mai jos, un citat relevant:
"Conform unui raport realizat de PricewaterhouseCoopers, rata cresterii numarului de utilizatori de internet din Romania este de un milion pe an.In 2006, 5,5 milioane de romani vor accesa, conform raportului, internetul.

1 milion de utilizatori in 2001
2 milioane de utilizatori in 2002
3 milioane de utilizatori in 2003
4 milioane de utilizatori in 2004
5 milioane de utilizatori in 2005
5,5 milioane de utilizatori in 2006 "

sursa: http://www.mediawebdesign.ro/internet.html
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Re: CATALOGUL VIRTUAL LA NIVEL NATIONAL EXISTA!

Mesajde marius2dor » 08 Oct 2007, 11:54

amoga scrie:
marius2dor scrie:Pur si simplu, o aplicatie [...] sigura din punct de vedere al securitatii datelor [...]


Termeni si conditii icatalog.ro scrie:[...] Icatalog nu va putea sa asigure sau sa garanteze 100 % ca informatiile pe care le trimiteti sunt securizate.


Hmmm... Parca nu cinta aceeasi partitura cele doua afirmatii.

Treaba e ca, oricit de bine intentionati sunt initiatorii acestei aplicatii, o data ce o informatie confidentiala (cum consider eu a fi cele legate de situatia scolara a oricarei persoane) e stocata digital, apar inevitabil probleme legate de protejarea si accesarea acesteia. Si cum garantiile oferite nu par sa fie prea ferme, in ce ma priveste cred ca nu m-as grabi in a folosi o astfel de aplicatie. (Sorry, nothing personal.)

Apropo, un profesor/diriginte are voie sa faca ce vrea el cu informatiile (note, absente) pe care le pune intr-un catalog? Adicatelea are voie sa le faca publice? Cu/fara conditii? (Daca nu exista nici un fel de reglementare in domeniu atunci, implicit, ar trebui sa poata faca ce vrea. Da' zau ca nu-mi pare a fi okay asa...)


marius2dor scrie:Va rugam deci sa va spuneti parerea si sa intrebati mai multe, daca considerati necesar, despre ICatalog.


Pe de o parte, actiunea este laudabila -- pentru ca incearca sa ofere mai multe modalitati de comunicare intre profesori si parinti.

Pe de alta parte insa, dat fiind natura confidentiala a informatiilor in c'estiune, imi pare ca fara un audit extern care sa garanteze protectia si accesul restrictiv la date, initiativa e, hmm... incompleta.

A.M.


ps/
Termeni si conditii icatalog.ro scrie:Toate drepturile ce nu au fost mentionate in mod explicit sau implicit sunt rezervate de catre echipa Icatalog.ro


Uau! Cam multe drepturi isi rezerva icatalog.ro -- nu vi se pare?



Va multumim atat pentru aprecieri, fie ele bune sau rele. Dialogul nu poate fi decat benefic, credem noi.

Vom incerca sa raspundem punctual si cat mai succint tuturor problemelor mentionate.

1.NIMENI si NIMIC nu poate garanta 100% securitatea informatiilor. Daca cineva va spune ca el poate garanta 100% siguranta si integritatea datelor, sa fiti sigur ca va minte. Factorii sunt de natura umana(utilizatorii si maniera in care isi manageriaza datele de logare), tehnologica ( in fiecare zi se descopera noi brese de securitate in mai toate aplicatiile software si porti de intrare in echipamentele hardware), si nu in ultimul rand de natura obiectiva (dezastre naturale, incendii, atentate, etc.).

ORICUM, masurile de securitate sunt similare cu cele utilizate in tranzactiile bancare online.
Nu exista brese de securitate, iar protejarea datelor la acces se face in conformitate cu cele mai noi si performante mijloace cunoscute.

Poate ca ar trebui sa ne intrebam si: Qui Prodest? Cine si de ce ar vrea sa cunoasca situatia scolara a altui elev, si mai ales cum ar putea sa o foloseasca pentru a face rau?

Iata mai jos un extras din Legea privind combaterea[...] criminalitatii
informatice (Legea 161 din 19/04/2003 ):

Art. 42. - (1) Accesul, f?r? drept, la un sistem informatic constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amend?.
(2) Fapta prev?zut? la alin. (1), s?vâr?it? în scopul ob?inerii de date informatice, se pedepse?te cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dac? fapta prev?zut? la alin. (1) sau (2) este s?vâr?it? prin înc?lcarea m?surilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.


In alta ordine de idei, daca as avea "talente" de acest gen, nu as risca pedeapsa de la paragraful 3 doar pentru a "citi" o situatie scolara. Mai degraba as "sparge" un cont bancar.

2.Situatia scolara a unuie elev este impartasita parintilor (tutorilor) unui elev. Modul in care este adusa la cunostinta acestora (verbal, telefonic, prin carnetul de note sau pe vreo alta foaie de hartie) nu este reglemantat si speram sa nu fie vreodata.

In momentul de fata, profesorii informeaza telefonic parintii despre situatia scolara a copiilor, de asemenea acest lucru se intampla la sedintele cu parintii, unde notele sunt citite, din catalog, in cursul sedintei, de fata fiind toti parintii participanti, aceste informatii fiind facute, deci, publice.

Aveti cunostinta de profesori care informeaza parintii de situatia scolara pe e-mail? Noi da. Si ii felicitam pe acesti profesori care utilizeaza cai de comunicare specifice epocii informatice. Nu dorim sa se inteleaga de aici ca ii blamam pe acei dascali care utilizeaza metode traditionale, sa spunem.

3.Nu respingem ideea unui audit extern. Sunt bineveniti la orice ora dar sa o faca la fel ca noi. Benevol.
Am aprecia chiar si ajutorul oricui vrea sa se implice sa construim ceva mai bun. Nu am avut niciodata pretentia de a fi perfecti.

In final, doar o rugaminte:
Va rugam sa pasiti in era informatica.Nu repede. Nu grabit. Nu fara a fi prevazatori.Nu doar pentru ca spune cineva.
Ci pentru ca intr-acolo "curge" totul.

Daca nu credeti, aruncati o privire catre copilul dumneavoastra din celalta camera. Probabil isi ia lectiile de la un coleg cu ajutorul Yahoo Messenger si cauta pe Google un referat la limba romana.
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Mesajde marius2dor » 10 Oct 2007, 15:09

Pentru domnul (presupun) amoga:

Desigur, n-ati zis 100%, da' ce procentaj era sa presupun din cele afimate? In fine...


Cand spuneti "sunt sigur ca maine......" veti face o anumita activitate, ce procentaj presupuneti? 100%? Nu luati in calcul ca exista hazardul, divinitatea, oameni care va pot influenta de la momentul la care faceti afirmatia pana la momentul executarii actiunii?

Presupunerea pe care trebuia sa o faceti era simpla: "Conform standardelor existente la momentul redactarii textului"


Bunaoara, pe careva alt fir de pe forumurile de aici, se pomenea de niste profesori care se lasa influentati de notele pe care le vad acordate de alti profesori. (I.e. vor avea o mica jena in a da o nota mare unui elev care pare sa aiba numai note mici la celelalte materii.) Vi se pare normal acest lucru? Mie nu.


La fel se intampla si in prezent. Profesorul vede notele elevului la celelalte materii,citindu-le din catalog (cel fizic, de la clasa), asa ca nu vad de ce l-ar influenta mai mult notele elctronice… E acelasi lucru si e clar ca in mod curent profesorul este tentat – daca nu cumva chiar o face – sa emita judecati de genul “acest elev e de nota 10, nu pot sa ii dau 7, a fost un accident...”

In plus, asta e problema profesorilor respectivi, a calitatii umane a lor. Judecati-i pe dansii, nu pe noi.


In opinia mea, in ceea ce priveste informatia cu caracter privat (cum consider eu a fi cea legata de performantele scolare sau istoricul medical al unei persoane) ar fi ideal ca ea sa fie controlata de chiar persoana in cauza.
Cu alte cuvinte, daca elevul X decide sa-si posteze notele si absentele pe nu stiu ce forum, sau sa le stocheze pe nu stiu ce servere, n-are decit. E o informatie care-i apartine si face ce vrea cu ea.


Sa intelegem ca nota apartine elevului si daca el nu vrea sa o arate parintelui(tutorelui) , are dreptul sa nu o arate? Poate el avea aceste drepturi minor fiind iar cei responsabili cu educatia lui si de faptele lui sa fie parintii(tutorii)?

Spiritul sedintelor cu parintii este acela de a stabili o relatie cat mai buna scoala-parinte, finalitatea fiind o situatie cat mai buna la invatatura a elevului (si insusirea cunostintelor necesare accederii in etape superioare de educatie). Si atunci, daca nu stiu notele (pentru ca sunt ale lui si nu mi le arata), de unde sa stiu daca lucrurile merg bine sau nu cu copilul meu? Si ce rol mai are atunci carnetul de note? Este al elevului, dar il vede si parintele, eu asa stiam.


Dar nu cred ca e la fel de okay ca profesorul Y sa faca publice notele si absentele elevilor cu care are contact. Informatia asta nu e a lui (chit ca, intr-un fel, el a creat-o), asa ca nu ar trebui sa poa' sa faca orice cu ea.


Parintele are acces DOAR LA NOTELE PROPRIULUI COPIL. Ele nu sunt publice in sensul ca sunt vazute si de catre ceilalti parinti.
Abia acum se realizeaza dezideratul de care pomeniti cand spuneti:

Profesorul/dirigintele ar trebui sa-si faca timp pentru intilniri unu-la-unu cu fiecare dintre parintii/tutorii copiilor care sunt interesati in consultarea catalogului.


Noi nu plecam de la situatii ideale ci de la o stare de fapt. Parintii nu au timp sa treaca pe la scoala atat de des cat ar trebui si uneori exista cazuri in care afla de problemele copiilor de obicei cand este aproape prea tarziu sa se mai faca ceva. Noi oferim un instrument de "early warning", de semnalizare rapida a problemelor aparute precum si o platforma de messaging pentru parinti si profesori.

Haideti sa e gandim ce ar insemna ca, intr-o clasa cu 25 de elevi, sa existe 20 de parintii care isi fac timp, pentru trei intalniri pe semestru cu dirigintele. Daca fiecare informare de acet gen dureaza in medie o ora (am fost la astfel de intalniri, de felul meu sunt o persoana concise in exprimari si dorinte, dar discutia s-a “intins” 1 ora; ganditi-va la mamici ceva mai guralive, care sar de la un subiect la altul etc etc) inseamna ca dirigintelui i-ar trebui cam 75 de ore pe semestru pentru acest lucru. Are profesorul acest timp la dispozitie? Cat reprezinta acest timp? Doua saptamani de munca? Trei saptamani?


In ce-i priveste pe parinti, hmm, au si ei ceva drepturi ... Bunaoara, au dreptul de a avea incredere in copiii lor, sau pe cel de a-si cunoaste copiii mai bine decit poa' sa o reflecte o gramada de note sau absente. Imi inchipui ca intr-o relatie de comunicare deschisa intre copil si parinte, cel dintii nu ar avea nici un motiv sa ascunda celui din urma notele sau absentele de care face rost la scoala. Daca, din nu conteaza ce motiv, nu e asa, atunci parintele cred ca ar trebui sa aiba dreptul sa consulte informatiile acestea; dar nu cred ca este indreptatit sa pericliteze confidentialitatea acestor informatii in virtutea dreptului sau de a le consulta.


Aveti perfecta dreptate. Dar aceste informatii nu sunt mai putin confidentiale decat urmarirea online a contului personal din banca.

Trebuie precizat ca postarea notelor pe internet se face in urma acordului a doua parti: profesori si parinti. Ca sa preintampin o noua polemica, pot sa va spun ca simplul click de la finalizarea creeri contului de utilizator pe aplicatia ICatalog, (conform legilor in vigoare) inseamna ca au perfectat acest acord. Deci ambele parti care au drepturi asupra situatiei scolare isi exprima acordul in utilizarea aplicatiei.

Iar confidentialitatea si securitatea sunt asigurate, asa cum am mai spus, ca si in cazul tranzactiilor bancare.

Site-urile care apeleaza la plati online exista, de asemenea exista sistemul e-banking, prin care un client isi poate consulta contul…
Ele functioneaza, sunt sigure in masura in care sunt protejate cu cele mai bune metode cunoscute in prezent… asa functioneaza lumea… Nu putem sa aducem mereu in discutie drobul de sare…
Cine stie, poate nu cade, nu?


Cand au aparut radioul, televiziunea, s-au auzit voci care au condamnat aceste cutii magice. Chiar si banalul closet, atunci cand a fost mutat in interiorul locuintelor a iscat un adevarat scandal.
Va uitati la televizor, ascultati radioul? Sa va intreb si daca aveti WC-ul in casa?

Se numeste PROGRES. Vor fi intotdeauna mai multe voci contra decat pro atunci cand o initiativa ne ameninta modul in care ne-am obisnut sa traim. Dar asta nu a impiedicat niciodata afirmarea ideilor noi.

Ascultam si citim orice opinie legata de ICatalog din respect pentru cei ce ne scriu, pentru utilizatori, pentru potentialii utilizatori si pentru munca noastra.
Suntem deschisi oricaror sugestii constructive care sa ne ajute sa perfectionam conceptul si aplicatia.

Va multumim pentru opiniile dumneavoastra. Nu incercam sa atacam pe nimeni sau sa intram in polemici care nu duc nicaieri. Dorim pareri, cat mai multe pareri si un dialog civilizat.
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Mesajde marius2dor » 11 Oct 2007, 11:19

Domnule amoga, cateva precizari:

Imi pare ca sunteti de opinie ca notele va spun (aproape?) totul despre ce si cit poate un copil pe plan intelectual. In consecinta, cunoasterea acestora (a notelor) are o importanta semnificativa.

Marturisesc ca nu va impartasesc opinia. Eu unul cred ca notele sunt o foarte proasta reflectie a capacitatilor de care dispune un copil. In consecinta, tind sa le ignor si sa ma concetrez pe alte modalitati de cunoastere a copilului.


Exact, doar pare ca opinia mea e ca notele arata totul. Sa va spun ceva: fiul meu este acum in clasa a XII-a (primul meu post e cat se poate de adevarat), am incredere in capacitatea sa de a vedea lume asa cum este, dar inca ii spun cand vine vorba de scoala:

"stiu ce poti, stiu ca probabil anumite cunostinte nu iti trebuie, dar ai nevoie de note mari acum in liceu pentru mai departe. Asta e sistemul, joaca dupa regulile lor, bate-i cu armele lor, mai departe va fi altfel"

Sper ca m-ati inteles: nu notete reflecta ce suntem, asta cred cu tarie, dar...traim intr-o societate care are regulile si instrumentele ei de evaluare. Trebuie sa ne pliem dupa ele, uneori mai mult, alteori mai putin...


E o viziune cam inginereasca asupra procesului educativ. Ceva de genul: cutare instrument indica rosu, apas bumbu' al treilea din dreapta si totul revine in zona verde. Cu educatia copiilor nu merge asa... adica merge; da' prost.


Notele obtinute la scoala si dialogul cu scoala fac parte din aceasta trinitate scoala-parinte-elev.

Poate e bine ca uneori ceva sa indice rosu. Imi amintesc de un post al unei mamici foarte ocupate, care are un copil in clasa a III-a ramas mult in urma la invatatura. Poate ca in situatia aceasta sunt multi elevi, din diferiti ani de studiu, iar parintii nu stiu nimic.

Si, desigur, educatia nu inseamna numai asta, sunt de acord cu dumneavoastra.

In plus, cine spune ca ICatalog are rol de politie pe Internet. Ca parinte, pot sa folosesc aplicatia numai pentru comunicari cat se poate de normale cu scoala, fara ca abonarea mea aici sa survina ca urmare a pierderii increderii in copilul meu. Poate fi doar un mijloc de a economisi timp.


In opinia noastra, principalele intrebari care se pun in legatura cu ICatalog sunt:

In conditiile reale, legale, este aceasta aplicatie utila profesorilor si parintilor?
Exista conditiile obiective ca aceasta aplicatie sa devina un fenomen de masa?
Este societatea noastra (cea din RO) pregatita pentru ea?
Exista destui profesori si parinti care sa aiba suficiente cunostinte de operare a calculatorului?

Si nu in ultimul rand, o intrebare specifica societatii, vietii din Romania:
Cand si cine ne va pune botnita pentru aceasta initiativa din care pot castiga DOAR parintii si profesorii si indirect elevii?

Cu stima
M.T.
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

CATALOG VIRTUAL

Mesajde adriana_kentsch » 16 Oct 2007, 18:17

Sunt de acord cu cerinta parintelui in ceea ce priveste catalogul virtual si anuntarea parintelui electronic. Va asigur ca de foarte mult timp imi doresc acest lucru pentru parinti si pentru profesori si in curind voi implementa ca sustinatoare a gradului didactic I in informatica acest produs. Stiu ca multi dascali nu vor inca informatizare avansata in scoli din motive de neadaptare la cerintele actuale ale tehnicii dar asta este problema lor, viata merge inainte iar noi cu ea.
adriana_kentsch
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Oct 2007, 16:17

Mesajde gea » 17 Oct 2007, 18:46

E f interesanta ideea, dar , din cate imi dau seama, presupune un volum de munca f mare... De ex. - saptamanal sa iau toate notele, absentele (eventual comentariile profilor??), sa le scriu, sa le duc acasa unde sa-mi fac timp sa le trec in Icatalog... Am inteles bine???


Numai bine!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde adriana_kentsch » 17 Oct 2007, 19:11

Aceasta munca presupune:
- un server ce va avea datele salvate in mai multe locatii pentru siguranta
- rularea in paralel a celor doua sisteme:scris si virtual
- retea wireless de preferinta in cladire
- profesorul de la ora sa noteze note+absente pe calculator
- dirigintele sa aiba drepturi speciale
- orice noutate relativa la starea elevului si considerata pe nivele importanta sa fie trimisa sms+mail la parinte
- investitia nu este mare si nici efortul din partea dascalilor nu este semnificativ, eu imi folosesc calculatorul personal la scoala pentru tot si imi este foarte comod
Concluzii: munca pentru implementare va fi destula dar nu imposibila si sper sa ajut sistemul de invatamant in acest sens cit de curind, ramane
sa vedem daca cineva va aprecia acest aspect. Eu cred cu tarie in el.

Cu bine,
Adriana Kentsch
Liceul de Informatica "T. Popoviciu"
Cluj-Napoca
adriana_kentsch
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Oct 2007, 16:17

Mesajde marius2dor » 18 Oct 2007, 10:41

gea scrie:E f interesanta ideea, dar , din cate imi dau seama, presupune un volum de munca f mare... De ex. - saptamanal sa iau toate notele, absentele (eventual comentariile profilor??), sa le scriu, sa le duc acasa unde sa-mi fac timp sa le trec in Icatalog... Am inteles bine???


Apropo de volumul de munca...
Am cautat sa optimizam cat mai bine procesul de introducere a datelor, in asa fel incat acesta sa dureza cat mai putin. De aceea exista in pagina de introducere a notelor si absentelor o sectiune care permite introducerea si salvarea a 20 de valori pentru note sau absente, pentru un anumit elev.

Asta inseamna ca, cel putin, nu voi salva dupa fiecare tip de informatie introdusa, asteptand ca pagina sa se incarce iar...

Este adevarat ca gestionarea si inregistrarea datelor ia ceva timp, insa credem ca merita, avand in vedere beneficiile.
In plus, am putea sa plecam de la ipoteza ca acest timp oricum ar fi "pierdut" de catre profesor, atunci cand, parintii vin sa se se intereseze de notele si absentele copilului.

Daca notele si absentele ar fi inregistrate electronic, local, in scoala, nu s-ar mai pune decat problema accesarii lor de catre parinte.

Si inca un aspect pe care nu l-am adus pana acum in discutie, in aceasta sectiune a forumului:

Asa cum se mentioneaza si in prima pagina a site-ului, ICATALOG VA TREBUI SA FUNCTIONEZE PE BAZA DE ABONAMENT PLATIT DE CATRE PARINTI, IAR PROFESORII TREBUIE MOTIVATI PENTRU ACEASTA MUNCA.

Cea mai mare parte din sumele colectate trebuie sa se intoarce spre profesori, iar o mica parte va folosi la intretinerea si dezvoltarea sistemului.

Nu am luat in calcul ideea muncii voluntare a profesorului, avand in vederea aceasta gestiune dubla.

Bineinteles, totul cu stiinta si acceptul scolii si in conditii legale.

Desi 100% functional, proiectul se afla in faza de pilot, in stadiul in care dorim sa aflam parerile dascalillor cu privire la aplicatie, sa ii aducem imbunatatiri daca este cazul.

Va multumim pentru opiniile exprimate aici si va rugam sa scrieti in continuare.
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori