CABINETUL DE LIMBI MODERNE

CABINETUL DE LIMBI MODERNE

Mesajde melania » 16 Oct 2007, 10:06

Dragi colegi

Am nevoie de sfatul celor care au amenajat deja in scoala lor un astfel de cabinet. Cum trebuie proiectat ,realizat, dotat spre a fi cat mai functional?

Multumesc
melania
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Mar 2005, 21:11

raspuns melania

Mesajde ramonagrigoras » 16 Oct 2007, 11:16

Eu inca nu am realizat un astfel de cabinet,desi sper ca in perioada imediata sa incep amenajarea unui astfel de cabinet,dar dupa parerea mea un cabinet de limbi moderne ar treb sa fie dotat cu un CD-player pt a asculta diverse lectii si a-l utiliza in cadrul orelor de limbi straine, panouri cu dificultati de gramatica, pronuntie.Eu as mai pune si cateva harti si imagini din Franta, Marea Britanie, fotografii cu monumente din tarile respective, un panou cu cateva informatii daspre civilizatia tarilor respective.As mai face un panou cu cateva proverbe in limbile respective si cam acestea sunt ideile mele deocamdata!Daca o sa mai am si altele o sa-ti mai scriu!Sper sa-ti fi folosit la ceva ceea ce ti-am scris!
ramonagrigoras
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Oct 2007, 13:52

Mesajde corina_jga » 16 Oct 2007, 21:44

La mine in liceu exista un cabinet de limbi moderne pe care il "forjam" din plin, in baza unui program asupra caruia cadem de acord (engleza si franceza).
In esenta, in afara de elementele pe care le stii deja, as sugera:
- un TV dotat cu video sau cu DVD player (nu mai sunt atat de scumpe);
- un CD player care sa aiba si casetofon (pentru ca inca mai puteti avea materiale pe caseta);
- ideal ar fi si un PC. Noi am reusit in urma unui premiu ceva mai consistent sa achizitionam pentru cabinet un PC performant. Scoala l-a conectat la retea intra si internet si o imprimanta. Din experienta personala: ajuta foarte mult.
- spatii generoase de afisaj. Nu numai harti, planse si alte materiale. La limbile moderne (si nu numai, mai nou) se afiseaza lucrarile elevilor (fie lucrul pe grupe din ora, fie proiecte care pot fi afisate). Ajuta la punerea in comun a ideilor si chiar stimuleaza si pe ceilalti de la celelalte clase sa lucreze la fel. Noi am rezolvat problema cu 2 flanelografe (foi de polistiren format mare, 2 x 1,5 m imbracate in material textil); tot acolo avem un colt cu anunturi pentru concursuri, examene etc.
- dulapuri pentru materialele profesorilor, casete, CD (care pot fi ale scolilor), dictionare (luate de la biblioteca), carti. Sigur in scoala exista un dulap care nu este folosit, daca vi se spune ca nu puteti avea unul nou. cand se primesc finantari pentru dotare, mergeti la directori si explicati-le ca va trebuie. La urma urmei, catedra de limbi moderne e f. importanta atunci cand e vorba de solicitaerea de granturi europene si derularea de proiecte scolare. Trebuie sa aveti un spatiu pentru asta.
- pupitre individuale (asa geometria clasei este dinamica);
- tabla. Daca aveti la cine cere, cereti si un flipchart.
corina_jga
 
Mesaje: 22
Membru din: 24 Oct 2005, 18:47

Mesajde melania » 17 Oct 2007, 21:01

Multumesc pentru idei, dragi colege.
Sunt pertinente si fezabile.
melania
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Mar 2005, 21:11


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori