un sfat

un sfat

Mesajde mamaluitudor » 09 Oct 2007, 21:03

as dori niste idei va rog pentru o lectie pe care trebuie sa o fac la o inspectie: lectia este la inceputul unui capitol si ar trebui sa fie axata pe orasele Frantei , este pentru clasa a VIII L1, va multumesc pentru ajutor
mamaluitudor
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2007, 21:00

Mesajde adi_dru » 13 Oct 2007, 11:08

poti folosi un retroproiector si sa le arati imagini, eu asa am facut desi nu am avut inspectie, anul acesta predau si franceza, cred ca e vorba de lectia PAR OU COMMENCER?nu?gasesti pe net diferite fotografii cu asa ceva!am folosit si programul GOOGLE EARTH pt a situa Franta in Europa la inceputul orei!din pacate nu am facut un plan de lectie si materialele le am la scoala!
cauta pe net poze etc ... si iti va veni foarte usor!
succes!
adi_dru
 
Mesaje: 49
Membru din: 18 Sep 2007, 00:36

Mesajde amadeo » 15 Oct 2007, 02:48

ma intreb cate scoli din romania au retroproiectoare.
ah, ..., era sa uit si macar un laptop.

cand prezinti orasele frantei e misto sa-ti alegi o forma de prezentare, sa zicem una cronologica / istorica. Prezinti cum a evoluat revolutia franceza 1780 - 1790 parca (aproximativ). Cum a trecut din oras in oras. Ca poveste poate avea la baza A Tale of Two Cities.
Sau pur si simplu alegi niste orase, le dai copiilor ca tema sa se documenteze(faci echipe). Si faci un concurs unde copiii (fiecare grup) trebuie sa-si prezinte orasu. etc

Si apropo, .. ce misto ar fi daca ce-i ce posteaza pe forumuri s-ar gandi un pic si in loc de subiectele (aci prefer sa sa nu mentionez adjectivu STUPID ):help, ajutar,sfat, ar incerca sa descrie in 3 - 8 cuvinte ce anume vor.
Avatar utilizator
amadeo
 
Mesaje: 29
Membru din: 15 Oct 2007, 02:20


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori