Va rog ...un raspuns urgent si bine argumentat .

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Va rog ...un raspuns urgent si bine argumentat .

Mesajde sing_di » 22 Noi 2006, 21:29

Vreau sa stiu si eu un director are dreptul legal sa ne tina in scoala in afara orelor de curs pentru a indeplini sarcina de profesor de serviciu pe scoala?
A doua intrebare este cate ore are norma didactica daca directorul a spus ca noi ,profesorii, ar trebui sa stam 8 ore la scoala ,de fapt ,ca scrie in nu stiu ce lege acest lucru .Vreau sa ma documentez mai bine si nu stiu cu ce sa incep.Ma puteti ajuta?
sing_di
 
Mesaje: 14
Membru din: 13 Feb 2006, 11:53

Mesajde live » 23 Noi 2006, 00:17

Se consideră 8 ore pe zi...cu tot cu şedinţe cu părinţii, pregătirea lecţiilor şi a materialelor didactice, corectarea lucrărilor etc, pentru că munca noastră nu se termină odată cu terminarea orelor de curs.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde angela_ghrsm » 01 Oct 2007, 10:11

Da, are dreptul daca este precizat acest lucru în fisa postului în care directorul specifica faptul ca esti obligat sa faci serviciu pe unitate si cât sa stai la serviciu. Poti sa te întelegi cu colegii ca d-ta sa stai cât timp ai ore iar celalalt sa stea dupa plecarea d-tale. De obicei sunt doi profesori de serviciu pe palier.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori