un sfat, va rog

un sfat, va rog

Mesajde shomy » 05 Sep 2007, 11:33

vreau sa stiu care sunt toate documentele necesare pentru a fi folosite in planificare. am manualul. ok. ce fel de planificari imi trebuie_ care este diferenta intre ele, la ce folosesc fiecare? am oarecare idei dar mi_ar fi de folos unele sfaturi. multumesc. :?
shomy
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2007, 10:23

Mesajde anne_marie » 06 Sep 2007, 19:47

eu nu prea am intzeles ............te-ash ajuta cu planificarile , dar fi mai explicita
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 07 Sep 2007, 08:14

anne-marie are dreptate, mesajul suna un pic confuz.. cum adica documente? nu ai nevoie de nici un document.

corelezi manualul cu programa scolara. daca in manual nu sunt anumite notiuni care trebuie predate conform programei, le incluzi tu in acele ore la dispozitia profesorului. iar daca sunt notiuni suplimentare, le predai daca ai timp si daca nivelul clasei permite.
planificarile sunt anuale si semestriale. in planificarea anuala se scriu doar capitolele si cate ore sunt necesare fiecaruia, iar in cea semestriala dai detalii pe lectii si adaugi rubricile pentru obiective, material didactic, etc.

daca o sa cauti la sectiunea discipline, vei gasi cu siguranta planificari la limbi moderne pe didactic. si le iei de model.
planificarea te ajuta sa-ti imparti materia esalonat pe parcursul unui an scolar. chiar daca planificarea anuala pare ca nu are sens din moment ce aceea semestriala o faci oricum, se cere la dosar asa ca.. asta e.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

pt anne-marie , oana1964 si nu numai

Mesajde shomy » 10 Sep 2007, 14:24

multumesc pt mesaje. daca puteti, atasati-mi efectiv exemple de planificari. am cautat in materiale pe didactic, dar nu am gasit pentru manualul de cls 8 Hot Line. ma puteti ajuta cu ceva? kisses. :(
:(
shomy
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iul 2007, 10:23

Mesajde oana1964 » 10 Sep 2007, 14:49

la Hot Line nu am, dar va pot da planificari de la Prospects, manualele de liceu... dati-mi un PM cu o adresa de mail.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: pt anne-marie , oana1964 si nu numai

Mesajde anne_marie » 30 Sep 2007, 11:31

shomy scrie:multumesc pt mesaje. daca puteti, atasati-mi efectiv exemple de planificari. am cautat in materiale pe didactic, dar nu am gasit pentru manualul de cls 8 Hot Line. ma puteti ajuta cu ceva? kisses. :(
:(


eu nu sunt prea sunt de accord cu copierea planificarilor , cred ca fiecare coleg la inceput de cariera ar trebui sa incerce sa le fac singur , asa va putea sa invetze sa isi organizeze materia.

Eu voiam sa ajut doar cu sfaturi.

Planificari mai am prin calc dar .........vezi mai sus :)
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 30 Sep 2007, 11:38

sigur ca fiecare ar trebui sa si le faca singur, dar la inceput de cariera chiar nu stii cum sa faci, si un model prinde intotdeauna mai mult decat bine.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori