Marire coeficient

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Marire coeficient

Mesajde cmil » 05 Sep 2007, 08:56

Imi explica si mie cineva de ce doar la gradul I s-a aplicat? De ce sindicatele au aprobat asa ceva ... este discriminatoriu sa ne gandim ca un debutant are o familie si ar trebui sa se intretina singur oare va reusi? Am inteles ca se vor da si diferentele de la 1 ianuarie pana la 1 iulie. Bravo celor cu gradul I daca au carte!?
cmil
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2006, 12:16

Mesajde mioanghel » 06 Sep 2007, 23:06

Problema maririi salariului este binevenita. Ca ea este numai la gradul I se explica prin calcularea gresita a coeficientului de la 1 ianuarie. Imi pare rau ca au facut din nou in asa fel incat sa ne mai invrajbeasca. De-a lungul timpului s-a mai intamplat si, din pacate, cadem de fiecare data in capcana. Suntem cea mai invrajbita si dezbinata breasla - poate doar medicii sa ne intreaca si de acee au salarii mai mici ca noi. :evil: Ei stiu ca atunci cand saracia este mare, oricat am incerca sa fim de realisti, in fata lipsurilor cedam si ne suparam unii pe altii. este inevitabil si toti conducatorii au profitat de asta. Suntem cei mai multi bugetari si daca am fi uniti ei nu si-ar putea face de cap. Va mai amintiti de 2000? Daca am fi avut conditiile sa fim uniti, nici "alesii" politici si nici cei din sindicat nu ar mai avea puterea pe care o au asupra noastra. Suntem tot mai dezbinati si tot mai departe de ceea ce visam in '90 ca vom fi. :cry:
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

Mesajde leu » 14 Sep 2007, 09:14

Sunteti buni sa ne dati detalii? La noi nu s-a auzit de majorarea coeficientului pentru cadrele didactice cu gr.did. I. De cand se aplica si in ce procent?Multumesc!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde mioanghel » 18 Sep 2007, 00:13

Eu am primit in septembrie 10 mil. recalculari de la 1 ianuarie. Am 20 de ani vechime. De la 1 oct. am auzit la REALITATEA TV si am citit in articolul "Adomnitei: "Educatia este un domeniu pe care nu-l stapanesc"" de pe prima pagina din dreapta la "cele mai citite stiri" ca ne da 10% in plus fata de media de 25 sau cat o fi marirea pentru toate cadrele didactice. Sa vedem ce s-o mai intampla. Pana atunci mult succes tuturor in noul an scolar.
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

marire coeficient

Mesajde simy » 19 Sep 2007, 17:56

Am vazut si eu astazi noua grila de salarizare.Difera coeficientul de salarizare doar la cei cu gradul 1.Am primit mai putini bani....de aceea trebuie sa ne recalculeze salariile.
simy
 
Mesaje: 91
Membru din: 04 Ian 2006, 22:56

Mesajde ana2000 » 20 Sep 2007, 17:03

mioanghel scrie:Eu am primit in septembrie 10 mil. recalculari de la 1 ianuarie. Am 20 de ani vechime. De la 1 oct. am auzit la REALITATEA TV si am citit in articolul "Adomnitei: "Educatia este un domeniu pe care nu-l stapanesc"" de pe prima pagina din dreapta la "cele mai citite stiri" ca ne da 10% in plus fata de media de 25 sau cat o fi marirea pentru toate cadrele didactice. Sa vedem ce s-o mai intampla. Pana atunci mult succes tuturor in noul an scolar.


Poti sa precizezi pe baza carei hotarari ati incasat diferentele din luna ianuarie?
La noi (jud. Cluj) abia acum au calculat pe iulie si august, spunand ca legea e clara-se dau diferente doar pe cele doua luni
ana2000
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Apr 2005, 20:51

Mesajde marinela » 20 Sep 2007, 17:25

Si la noi la Bucuresti s-a spus ca se dau diferente doar pe lunile iulie si august. Motivatia a fost ca legea a aparut in Monitor in iulie si conform Constitutiei se aplica din acea luna.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde oanamihaela » 21 Sep 2007, 00:53

Ministerul a gresit cu adevarat coeficientii pentru profesorii cu gr.I cu peste 25 ani vechime. Pentru cei care nu cred: scoateti sporurile ascunse din salariul de baza ca sa ajungeti la adevaratul salariul de încadrare si apoi micsorati cu 10% salariul de încadrare pentru acesti profesori!
Surprize-surprize! Un profesor I cu gr.I si 25-30 ani vechime ar fi avut mai putin decât un profesor cu gr.I si 10-14 ani vechime.Puteti continua si pentru alte transe de vechime. Deci nu este vorba de o marire, ci de o corectie!
Salarizarea din învatamânt nu este numai proasta, ci este aplicata cu buna stiinta de catre minister dupa alte criterii decât cele doua legi ce trebuiau respectate: Statutul cadrelor didactice si Legea salarizarii în învatamânt. Mai ales din 2004, dupa greva, ministerul a cautat solutii prin care sa se aloce cât mai putini bani pentru maririle salariale, dar care sa dea procente de marire cât mai mari. În 2004, s-a facut marirea cu procente diferite pentru debutanti, definitivi, gr.II si resp. gr.I, astfel ca procentul de marire pt. gr.I a fost cu aprox. 10% mai mic decât pt. gr.II, caci erau prea multi profesori cu gr.I fata de profesorii cu gr.II, având si salarii "prea mari". Au mai urmat vreo doua mariri cu procente diferite, dar cu alte criterii, astfel încât cei mai pacaliti au fost profesorii cu gr.I si aflati în preajma pensionarii. Rezultatul: pensii de mizerie!
Tot din 2004, dateaza si includerea (ascunderea) ilegala a sporului de stres si a sporului de stabilitate în salariul de baza, astfel încât ministerul sa ne mai poata pacali înca o data. Atasez un tabel în care prezint pt. profesorii I cu gr.I si gr.II salariul cu sporurile incluse si salariul fara sporuri (adica adevaratul salariu de încadrare). Pentru unele transe de vechime, cresterea reprezinta doar marirea cu 3% a sporului de stres!
Dupa ce sindicatele au dat în judecata ministerul pentru ca nu se calculase salariul aplicându-se spor la spor, acum tac mâlc acceptând ilegalitati mai mari! Oare din nestiinta?
Ultima oară modificat de oanamihaela pe 21 Sep 2007, 01:19, modificat 1 dată în total.
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Mesajde oanamihaela » 21 Sep 2007, 01:07

Atasez tabelul cu salarii.
Ultima oară modificat de oanamihaela pe 21 Sep 2007, 01:20, modificat 1 dată în total.
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori