Cum intampinati elevii?

Cum intampinati elevii?

Mesajde vagnetty26 » 12 Sep 2007, 16:29

Cu ce ii intampinati pe elevii de clasa a II a in prima zi de scoala?. Mentionez ca anul trecut nu am fost invatatoarea lor.
vagnetty26
 
Mesaje: 27
Membru din: 05 Iun 2007, 15:00

Mesajde maria_magdalena » 13 Sep 2007, 11:26

eu cred ca nu conteaza daca nu ai fost anul trecut invatatoarea lor
eu anul acesta am clasa I si am aranjat clasa astfel : am pe doi pereti (sunt plini , cap , coada) polistiren lipit si pe ei am lucrari ale celor care au terminat clasa a-IV-a (tot cu mine) .
tu poti pune pe peretii cu polistiren lucrari ale altor copii ce i-ai avut in anii anteriori si le vei spune ca astfel de lucrari frumoase vor realiza si ei cu tine in acest an scolar
poti pune si cateva imagini din niste calendare cu peisaje de toamna
pe perdea sa prinzi un copacel facut pe o coala duplex decupat....colorat cu maro si prinse cu boldul niste frunze culese acum , de pe jos .....de culori diferite ............sa fie copacul reprezentativ pt acest anotimp
eu asta am
BAFTA
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde lorenad » 13 Sep 2007, 23:06

Eu am clasa I şi încă mai muncesc la pliante şi la steguleţe. La promoţia trecută am pregătit câte ceva la începutul fiecărui an şcolar (scurte poezioare cu îndemnuri pentru anul ce urma). Dak tot nu i-ai avut anul trecut, poţi să consideri că-s clasa I :wink: . Mult succes!
lorenad
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Noi 2005, 13:24

intampinare

Mesajde toni » 14 Sep 2007, 13:00

poti sa le faci ecusoane personalizate (daca mai ai timp...0), poti sa le faci poze in prima zi a anului ptr. amintire, eu obisnuiesc sa ii servesc cu bomboane de ciocolata, poti sa ai pregatite fise surpriza, cu cerinte vesele... si daca ai imaginatie, se pot face multe altele... :)
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Cum intampinati elevii?

Mesajde vasilehusac » 15 Sep 2007, 03:49

As fi tare bucuros sa am parchet pana luni dimineata sa am unde intra cu elevii mei. Ce trebuie pe pereti, nici vorba. Sper ca intr-o saptamana sa iesim din reparatii. SUCCES tuturor didacticilor in noul an scolar!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde mariro » 15 Sep 2007, 10:51

Credeam ca esti din Tecuci! Ati avut si la Botosani inundatii sau s-au intarziat lucrarile de vacanta?
Multumim pentru urari, la fel si tie! Cat despre intampinarea elevilor, va asigur ca simpla vedere a invatatorului ii face foarte fericiti pe toti! Daca au si alte surprize in program e si mai bine! :lol: Eu la clasa I le-am pregatit ecusoane, Copacul cunoasterii in care ei aplicau frunzele cu numele lor inscris pe ele. Asa am descoperit chiar de la prima intalnire ca un copil are mare nevoie de ochelari! Cand a pus frunza pe suport a fortat foarte tare cu mana pentru ca el vedea mult mai departe obiectul!
Imagine
Imagine
Va doresc mult succes si numai bine!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde d_claudia » 15 Sep 2007, 14:08

Consider ca prima zi de scoala trebuie sa fie cat mai agreabila pentru elevi, asa ca pe langa decorarea clasei si scrierea mesajelor de bun venit pe tabla, eu cumpar intotdeauna elevilor mei cate o ciocolatica. Pentru anul acesta am pregatit minitortulete Seven Days cu ciocolata/vanilie si cate o sticluta de suc necarbonat de portocale. :D
d_claudia
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Feb 2007, 12:17

Mesajde alile » 15 Sep 2007, 23:00

Este ora 23. Acum soua ore am ajuns acasa de la scoala. Anul acesta voi fi invatatoare de clasa I :) . Impreuna cu alte doua colege am aranjat sala de clasa pentru ca boboceii sa intre intr-o incapere ce trebuie sa le fie draga. Asta pentru ca vor petrece aproape 8 ore pe zi in ea. De ce? Vor fi clasa I Step by Step. Atasez si cateva imagini. Sper sa va placa si voua
' Cel care n-a luptat niciodata nu a trait niciodata. '
Avatar utilizator
alile
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Noi 2004, 22:16
Localitate: Constanta

Mesajde alile » 15 Sep 2007, 23:02

Imi cer scuze: *Acum doua ore*
' Cel care n-a luptat niciodata nu a trait niciodata. '
Avatar utilizator
alile
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Noi 2004, 22:16
Localitate: Constanta

Mesajde alile » 15 Sep 2007, 23:04

Pentur noul an scolar va doresc numai bine, dragi colegi si colege. Sa aveti putere de munca, sa fiti sanatosi si mai ales, rabdatori. Ne-o fi si noua mai bine , candva. Succes!
' Cel care n-a luptat niciodata nu a trait niciodata. '
Avatar utilizator
alile
 
Mesaje: 36
Membru din: 08 Noi 2004, 22:16
Localitate: Constanta

Mesajde mariro » 15 Sep 2007, 23:06

Spor la munca! Se vede ca munciti foarte mult! Imi place clasa ta! Mult succes si putere de munca in activitatea ta la clasa!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde ramia » 16 Sep 2007, 00:08

Prima impresie conteaza foarte mult.Boboceii tai vor avea parte de multa dragoste si rabdare,simt asta. Iti doresc putere de munca , sanatate si un inceput bun!
ramia
 
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2006, 19:11

Mesajde d_claudia » 16 Sep 2007, 16:55

alile scrie:Pentur noul an scolar va doresc numai bine, dragi colegi si colege. Sa aveti putere de munca, sa fiti sanatosi si mai ales, rabdatori. Ne-o fi si noua mai bine , candva. Succes!


Ai o clasa foarte frumoasa ! Felicitari si multumim pentru urari, asemenea si tie ! :D
d_claudia
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Feb 2007, 12:17

Mesajde cristyna » 16 Sep 2007, 20:22

Brrr... Am emotii pentru maine :lol:

Propun sa postam poze cu ziua de maine. Ce ziceti?
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Cum intampinati elevii?

Mesajde vasilehusac » 17 Sep 2007, 22:58

Pentru mariro
Sunt din jud. botosani. Am beneficiat de un proiect fare de 60000 euro . In proiect era prevazut consolidarea cladirii, schimbat geamurile, usile, grup sacitar, ap? curenta, izolatie pe pod. Din cei 60000 euro la constructor au ajuns 27000 euro. Cine a diminuat investitia nu se poate afla. Mafia e asa de mare ca ma depaseste. S-a consolidat cladirea, s-au schimbat geamurile si usile. Atat. Restul nu stiu cine si cum se va face. E greu. Succes! Succes tuturor!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori