Intrebare

Intrebare

Mesajde pascariuionela » 03 Sep 2007, 22:34

As vrea sa stiu care este numarul maxim de copii pe care ii pot inscrie intr-o grupa. Eu sunt de anul acesta educatoare intr-o localitate unde gradinita are o singura grupa (adica voi fi singura) desi sunt multi copii. Aceasta situatie se datoreaza lipsei de spatiu. Stiu ca voi inscrie cu prioritate copiii care vor merge anul urmator la scoala dar nu stiu pana la ce numar pot ajunge. Nu vreau sa am 40 de copii, ar fi imposibil de lucrat cu ei si de aceea as dori sa stiu daca exista vreo lege care sa reglementeze aceste lucruri. Nu doresc nici sa ajung in conflict cu parintii ca nu vreau eu sa inscriu copii, vreau sa actionez cum trebuie ca sa nu supar pe nimeni.
pascariuionela
 
Mesaje: 111
Membru din: 18 Mai 2007, 19:17

Mesajde toulouse » 04 Sep 2007, 17:38

Legea invatamantului - Art. 158. - (1) În învăţământul preuniversitar formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
a) grupa cuprinde în medie 15 preşcolari sau elevi, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 20; prin excepţie, inspectoratul şcolar poate aproba grupe cuprinzând cel puţin 7 preşcolari sau elevi;
b) clasa din învăţământul primar are în medie 20 de elevi, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 25;
c) clasa din învăţământul gimnazial are în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 30;
d) clasa sau anul de studiu din învăţământul profesional, liceal şi postliceal are în medie 25 de elevi, dar nu mai
puţin de 15 şi nu mai mult de 30.
Avatar utilizator
toulouse
 
Mesaje: 34
Membru din: 19 Mai 2005, 00:09
Localitate: Bucuresti

Mesajde pascariuionela » 04 Sep 2007, 20:47

Multumesc mult de raspuns, dupa cate vad acolo grupa are maxim 20 de copii dar stiu ca in anii anteriori au fost si 26 si nu inteleg de ce, eu nu as vrea atat de multi copii. Nu vreau nu pentru ca mi-e frica de munca dar in satul cu pricina copiii sunt turci tigani si nu vorbesc romaneste cand vin la gradinita.
pascariuionela
 
Mesaje: 111
Membru din: 18 Mai 2007, 19:17

raspuns

Mesajde n_edu » 05 Sep 2007, 15:25

Fiind o singura grupa de copii, prioritate au toti cei de 5-6 ani, apoi iti completezi grupa potrivit prevederilor Legii invatamantului in vigoare... deocamdata :lol:
n_edu
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Aug 2007, 15:18

Mesajde liva » 05 Sep 2007, 18:26

Noua ne-a spus doamna directoare ca anul acesta au primit instructiuni ca se pot inscrie peste 20 in grupa numai cu aprobarea ministerului.
liva
 
Mesaje: 49
Membru din: 21 Feb 2007, 23:22


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori