despre ppt

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

despre ppt

Mesajde mari » 13 Iul 2005, 18:02

Buna ziua! S-a mai discutat cu ceva timp in urma despre folosirea acestui program interesant. Eu insami am unul foarte frumos realizat, despre scoala mea insa vin cu alta problema. Daca pana acum colegele mele se chinuiai cu muzica eu vreau s-o scot si nu reusesc. Mai exact mi-am dorit sa postez materialul pe didactic dar pentru ca are deja 3 melodii pe el depaseste si nu se poate. M-am straduit dar nu am reusit. De parca acele melodii s-au inregistrat si nu mai pot fi sterse. As vrea sa ma invatati cum sa procedez. De asemenea sunt unele detalii interesante despre care mi-ar placea sa aflu mai mult. Va multumesc, Mari Lazar.
mari
 
Mesaje: 31
Membru din: 18 Dec 2004, 16:21
Localitate: Galatzi

Re: despre ppt

Mesajde emil » 14 Iul 2005, 09:17

mari scrie:Buna ziua! S-a mai discutat cu ceva timp in urma despre folosirea acestui program interesant. Eu insami am unul foarte frumos realizat, despre scoala mea insa vin cu alta problema. Daca pana acum colegele mele se chinuiai cu muzica eu vreau s-o scot si nu reusesc. Mai exact mi-am dorit sa postez materialul pe didactic dar pentru ca are deja 3 melodii pe el depaseste si nu se poate. M-am straduit dar nu am reusit. De parca acele melodii s-au inregistrat si nu mai pot fi sterse. As vrea sa ma invatati cum sa procedez. De asemenea sunt unele detalii interesante despre care mi-ar placea sa aflu mai mult. Va multumesc, Mari Lazar.

De obicei, muzica este inserata cu o optiune a PPT : instert/sound/from file!
In cazul in care s-a facut o astfel de operatie, pe prezentare apare si un simbol grafic(difuzor) . Daca il scoateti(stergeti) pe acela, nu mai aveti muzica! In general, va recomand sa optimizati fisierele adaugate, muzica, filme sau desene, sau chiar sa renuntati la ele.
Daca ati inserat animatii si sunete din biblioteca PPT, se pot scoate si acelea, utilizand meniul contextual(click dreapta de pe obiectul caruia i-ati aplicat proprietatile.
Va recomand sa folositi helpul, sa il urmariti cu atentie si veti invata multe! Probabil ca deja aveti Office in Limba Romana si va puteti descurca citind help.
Va stau la dispozitie si cu alte lamuriri, dar e mai bine sa incercati sa descoperiti singura. Puteti lucra pe copii ale fisierelor originale, in foldere speciale ca sa nu distrugeti materialul original.
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mari » 14 Iul 2005, 13:54

Va mutumesc petru sfaturi. Sa stiti ca nu reusisem sa fac nimic numai cu stergerea imaginii aceleia cu difuzorul mic. Pana la urma am rezolvat altfel (tot cu ajutorul tastei F1): am deschis slide transition iar la modify am bifat no sound si doar asa a mers......
Ati avut dreptate: de mare folos Help...ca doar de unde-si trage numele?!
Materialul il voi posta curand pe didactic. Mari Lazar
mari
 
Mesaje: 31
Membru din: 18 Dec 2004, 16:21
Localitate: Galatzi


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron