mai sunt considerata institutor?

mai sunt considerata institutor?

Mesajde cami_i » 19 Iul 2007, 14:40

Sunt invatatoare de 11 ani. Am absolvit un liceu pedagogic, specialitatea invatator si am terminat o facultate de Stiinte Economice. In urma absolvirii facultatii am fost incadrata ca institutor I si sunt platita ca institutor I.
Am aflat initial ca, in caz de o reducere de activitate nu mai sunt considerata institutor (voi fi doar platita ca institutor), deci nu voi avea punctajul corespunzator unui institutor, ci unui invatator.
De ce atatea schimbari? Am primit dreptul sa fim institutori si acum acest drept ni s-a luat. Numai in Romania se poate asa ceva.
Vreau sa stiu daca este adevarat acest lucru si daca trebuie sa ma inscriu la Colegiul de Institutori (devenit in momentul actual facultate inv. primar)
Va multumesc anticipat!
cami_i
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Aug 2006, 09:42

Mesajde carmenbarcan » 19 Iul 2007, 18:34

Eu voi termina anul viitor o facultate similara, de aceea as dori sa va intreb daca vi s-a cerut modulul psihopedagogic pentru a fi incadrata ca institutor I (din informatiile pe care la detin stiu ca nu trebuie, intrucat avem la baza lic. pedagogic).
carmenbarcan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Mar 2007, 23:06

Mesajde cocalici » 23 Iul 2007, 08:37

Va pot spune ca pentru a fi considerat institutor, trebuie sa ai absolvit modulul pedagogic daca absolvi o facultate de la care nu obtii diploma de profesor.In cazul unei restrangeri de activitate nu se pierde nici un punct, deoarece nu esti calificata doar pentru o scoala. Daca nu ti se recunoaste punctajul , mergi la consierul juridic care exista la orice inspectorat.
cocalici
 
Mesaje: 147
Membru din: 21 Mai 2006, 04:15
Localitate: bacau


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori