Taxa de protocol

Dupa parerea d-voastra,se mai aduna in liceele din Romania ,in preajma Bacalaureatului,bani pentru protocol ?

da
35
78%
nu
10
22%
 
Voturi totale : 45

taxa de protocol

Mesajde stefanavoicu » 09 Iul 2007, 15:18

Din pacate bacalaureatul a juns un examen de nimic. Elevii foarte buni sunt dezavantajati din cauza faptului ca se copiaza pe rupte. Astfel elevii slabi obtin medii neimaginat de mari. Cunosc o persoana care a facut liceul la distanta , nu stie ce-i cu el, dar a luat bacul cu o medie foarte mare. Incotro ne indreptam? Cand se va termina mascarada aceasta????? CAND???? TREBUIE FACUT CEVA IN SISTEM!!!
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Re: taxa de protocol

Mesajde oana1964 » 10 Iul 2007, 07:19

stefanavoicu scrie:Din pacate bacalaureatul a juns un examen de nimic. Elevii foarte buni sunt dezavantajati din cauza faptului ca se copiaza pe rupte. Astfel elevii slabi obtin medii neimaginat de mari.


este adevarat ca poate, pe moment, elevii buni par dezavantajati. insa de curand am avut ocazia sa vad, intr-o intamplare in care am fost implicata, cum o absolventa care facuse facultatea pe bani (probabil, din moment ce habar nu avea meserie) a fost data afara pe loc de pe postul de care tragea cu dintii la o firma privata - unde avea un salariu de vreo 4-5 ori mai mare decat salariul ei de la stat.
cred ca viata va regla conturile cu cei care acum jubileaza ca au putut copia. nu cred ca un om cu adevarat pregatit si integru va avea vreodata de pierdut in viata.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde sorinborodi » 10 Iul 2007, 10:17

Da,asa e,dar cred ca ar fi o greseala enorma din partea noastra sa asteptam ca viata sa regleze aceste stari de lucruri.
Trebuie cumva actionat ACUM ,fiecare cum poate.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde stefanavoicu » 10 Iul 2007, 14:42

Scuze pentru greseala "a ajuns".
Este adevarat ca indivizii capabili reusesc sa-si construiasca in final o cariera, dar un astfel de examen poate sa-l marcheze pe adolescent din punct de vedere psihologic. Este vorba de legea efectului negativ din psihologie.
Experienta mea de viata mi-a aratat ca tupeistii isi rezolva repede problemele fara mustrari de constiinta. Constat in continuare ca persoanele educate au foarte mult de pierdut din cauza lor, raman in umbra.
Societatea romanesca este construita pe minciuna . ESTE UN LUCRU INGROZITOR.
Astazi in cancelarie am avut o discutie contradictorie cu ale mele colege. Ele sunt deplin de acord sa se copieze la examenul de bacalaureat. Daca cadrele didactice gandesc asa ce pretentie sa mai avem la cei din afara sistemului?
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Mesajde sorinborodi » 10 Iul 2007, 16:29

Astfel de 'cadre' ar trebui sa fie OBLIGATE sa asiste la urmatoarele scene:
1.Cum un copil care a fost serios si a invatat plange de ti se rupe inima cand se vede in coada listei,surclasat de....n-am cuvinte decente cine
2.Cum parintii unui astfel de elev sunt perplecsi,nemaistiind daca bine au procedat sau nu prin educatia ce i-au dat-o
3.Ce debiteaza 'smecherii' la iesirea din sala dupa un 'examen' (astfel de cuvinte,in astfel de situatii,pot fi folosite doar intre ghilimele) ;redau unele expresii,din cele ce pot fi acceptate pe acest forum:'I-am facut','Ai vazut, ba ,cine face bacul ?'(asta mi-a fost adresata mie,de exemplu) etc.Insa,primeaza acele expresii ce aici nu pot fi reproduse.
4.Ce expresii 'dragalase' folosesc parintii acestor copii la iesirea din 'examen':'Da-i.....,te-ai scapat de ei !','Puiule,ai putut misca ceva ?','Sa nu-mi spui ca ai avut tu asa ghinion sa nimeresti in sala cu boul acela de ieri..'
In ce-i priveste pe asa-zisii colegi care se compromit in acest mod,eu personal am constatat ca,in general,sunt oameni de factura profesionala slaba.In general,eu incerc si voi incerca si pe viitor sa evit compania lor:salut,buna ziua si....cam atat.Nu cred ca am ceva de pierdut.
Totodata,e clar ca acest tip de 'cadru' are,uneori in subconstient,niste motive care il indeamna sa actioneze astfel.As enumera cateva,din mai multe posibile:
-sunt ,pur si simplu,cumparati
-vor sa arate ca sunt 'oameni buni'-acea bunatate total gresit inteleasa,prin care se ajunge la o sadica rasturnare a valorilor,a rezultatelor mai concret
-se asteapta ca,in contra-partida,la fel sa fie tratati si elevii lor (poate chiar copiii proprii,uneori !)
-au o percetie gresita a faptelor (celebrul 'asa e peste tot')
In rest,despre astfel de 'personaje',numai de rau....
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde dr_letter » 10 Iul 2007, 17:43

La bani putini pt educatie adevarata, probleme mari de morala si etica ! Cam asa as filozofa sintetic la ce ati spus dv.... :roll:
Atata timp cat profesorii supraveghetori sunt prost platiti si cei corectori stau cate 12 ore / zi la corectat fara a li se asigura niste bonuri de masa pt. un sistem catering... ce mai vreti ?! :(
dr_letter
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Noi 2006, 23:56

Mesajde oana1964 » 11 Iul 2007, 17:52

stefanavoicu scrie: ... 1. Experienta mea de viata mi-a aratat ca tupeistii isi rezolva repede problemele fara mustrari de constiinta. Constat in continuare ca persoanele educate au foarte mult de pierdut din cauza lor, raman in umbra.
2. Societatea romanesca este construita pe minciuna . ESTE UN LUCRU INGROZITOR.
3. Astazi in cancelarie am avut o discutie contradictorie cu ale mele colege. Ele sunt deplin de acord sa se copieze la examenul de bacalaureat. Daca cadrele didactice gandesc asa ce pretentie sa mai avem la cei din afara sistemului?


1. asa este, dar asta datorita faptului ca s-au autoeducat sa-si vada exclusiv de propriile interese si sa-si atinga scopurile indiferent pe cei cai. si s-au autoeducat sa nu sufere, ca nici nu prea au de ce.
din pacate, celalalt sistem de gandire, considerat cel bun, se intoarce prea des impotriva omului: daca esti bun si corect, poate vei avea si succese, dar cu siguranta cei cu tupeu si cu alt mod de gandire, te vor lovi. nu intentionat, ci pentru ca pe ei nu-i intereseaza decat mai binele lor, chiar daca lovesc in altii. si lovesc.
2. adevarat :( oare de ce?
3. de neinchipuit. nu am mai auzit asa ceva.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde crysta » 11 Iul 2007, 18:01

Eu am participat anul acesta la supraveghere in Brasov si nici pomeneala de protocol. Ce prostii vorbiti! Poate traiesc intr-o alta lume dar nu am vazut si nu am auzit de taxa de protocol.
crysta
 
Mesaje: 5
Membru din: 11 Iul 2007, 17:30

Mesajde stefanavoicu » 11 Iul 2007, 21:23

Imposibil sa nu fi auzit.
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

taxa de "protocol"

Mesajde cdiasimi » 12 Iul 2007, 18:15

Nu peste tot se intampla la fel. De cate ori am fost in comisii am fost prevazatoare si mi-am dus "pachetul" de mancare cu mine si sticluta de cafea. Chiar daca s-a strans aceasta taxa s-a pierdut pe undeva ...
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde crysta » 12 Iul 2007, 18:48

Aceia dintre profesori care sunt de acord ca elevii sa copieze la bacalaureat sunt cei care ei insisi au copiat cind erau elevi sau studenti.
crysta
 
Mesaje: 5
Membru din: 11 Iul 2007, 17:30

Mesajde stefanavoicu » 13 Iul 2007, 13:34

Sigur asa au procedat pentru ca si acum plagiaza tot ce se poate. plagiatul este tot copiat.
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

taxa de protocol

Mesajde nicola » 19 Iul 2007, 20:05

Acum doi ani in urma eram diriginta la o clasa de a XII si conform regulamentului si instructiunilor conducerii liceului nu s-au adunat bani pentru "protocol". Noi am considerat ca procedam corect ; da de unde - am primit un perdaf de la inspectorat ca nu am fost in stare sa asiguram masa celor de la centrul de corectare. A fost ceva de genul: noi am spus sa nu adunati , dar voi nu v-ati gandit ?
nicola
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Apr 2006, 18:05

Mesajde crysta » 20 Iul 2007, 14:21

E un cerc vicios din care trebuie sa iesim odata. Trebuie sa fim cu totii verticali. Din pacate sunt demagogi printre noi care strica tot ce incearca sa faca altii. Ne lipseste constiinta care nu se formeaza intr-un an-doi ci e nevoie de o generatie, de aceea acesti tineri trebuie educati "ca la carte".
crysta
 
Mesaje: 5
Membru din: 11 Iul 2007, 17:30

Mesajde cameliarod » 20 Iul 2007, 18:58

Da exista taxa de protocol pt ca altfel cum se exlica faptul ca presedintii de comisie dau tonul in desfasurarea examenului in funcrtie de marimea taxei. Cum mva explicati cadourile primite? din ce bani? ca doar ministerul nu aloca bani pt asa ceva nici macar pt apa minerala care ar trebui sa fie pe masa .NU se poate sa lucrezi atatea ore ( ma refer la tot Bacul -care presupune diverse formulare si alte hartii si rapoarte , corectari de lucrari etc) fara sa ai macar apa , dar nu din banii copiilor .Ei, pana se va aloca fond pt acestea va exista taxa de protocol.
Rau este ca aceasta taxa nu se rezuma la cumpararea apei de pe masa ci se intinde pana la cumpararea notei ce o are elevul la BAC.
cameliarod
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Dec 2006, 21:31

Anterior

Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori