Registrele matricole

Registrele matricole

Mesajde mela » 11 Iun 2005, 06:48

Cine trebuie sa completeze registrele matricole? Cadrele didactice sau secretariatul scolii? In unele scoli am inteles ca secretariatul, la noi completeaza cadrele didactice.
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

Mesajde zizi » 11 Iun 2005, 13:54

Asta depinde de directorul scolii. La noi este treaba secretariatului, asa cum si impartirea carnetelor de alocatii tot de la secretariat se face. Noi strangem o data pe luna carnetele si mergem cu ele la stampilat.
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde gg » 11 Iun 2005, 15:58

O perioada in urma si noi completam registrele matricole. De un an nu mai facem asta!
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 12 Iun 2005, 07:51

De 32 de ani completez eu registrele matricole.Nu cred ca este vreo scoala in Cluj-Napoca unde secretarele sa se ocupe de completarea registrelor.Ele opereaza,EVENTUAL,transferurile.
Dupa completarea registrului matricol,mergem la verificare.Confruntarea se face cu unul din directorii scolii.
Se apilca stampila si "Vacanta placuta!"

Nu este o treaba obositoare.Intr-o jumatate de ora ai terminat si ,daca exista intelegere intre colege , totul e ok.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde alena » 12 Iun 2005, 11:16

ÂŞi eu completez de 27 de ani registrul matricol Âşi mi se pare cĂŁ e normal aÂşa, atâta vreme cât semnez. Apoi directorul verificĂŁ, ÂştampileazĂŁ Âşi.... ce e mare lucru??????
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde dana_t » 12 Iun 2005, 12:35

Mai mult, la noi intra completarea R.M. in fisa postului...Verificarile (la fel ca si la cataloage) le facem intre colege, cu Proces - verbal.

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde zizi » 12 Iun 2005, 18:27

Nu e mare greutate, dar lucrul acesta depinde de cum vede aceasta indatorire conducerea scolii. din punctul meu de vedere e simplu. Cand eram la tara eu faceam asta si, desi incepatoare, cu putin ajutor m-am descurcat.
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde invatator » 12 Iun 2005, 20:49

Si in scoala unde lucrez, de ceva vreme, secretarele ne-au "pasat" noua, c.d. , aceasta munca de secretariat; e vorba si de intelegere, dar spuneti-mi ce munca de dascal, mai exact de invatator, face in scoli secretara? Ce mai e in subsolul paginii in afara de INVATATOR/DIRIGINTE? Nu cumva si secretar? NU retin, maine ma uit in registru.
Oricum, in afara intelegerii pe care o putem noi arata/ sau nu, depinde de relatia directorilor cu secretariatul, nu? Cand aceste relatii sunt bune si secretarele doresc ceva, se implineste!!! Asa e la noi si nu numai.
E. Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde invatator » 14 Iun 2005, 18:03

Da, m-am uitat in registrul matricol, in subsolul paginii scrie: director, invatator, secretar, intr-o alta ordine; asadar, mie imi este limpede ca secretarul trebuie sa completeze, invatatorul sa verifice si directorul sa autentifice conform catalogului.
Nu e munca noastra, dragi colegi, dar o facem!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde mela » 14 Iun 2005, 22:30

Lucrul acesta l-am constat si eu, doream sa imi confirme si alti colegi. Asadar... din nou facem munca altuia.
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

Cooperativa "Munca fara plata"

Mesajde sfetnicul » 19 Iun 2005, 11:24

Sau, vorba romanului, "Hai baieti ca nu-i degeaba, noi cu prostii facem treaba!"
Ce sa mai zic de mine. De cativa ani buni, nu stiu ce minte luminata de la minister a decis ca scolile mici, cu clasele I-IV sa nu mai beneficieze de indemnizatie de director. Drept pentru care am ramas cu acelasi volum de munca dar fara plata. Eu completez registrele, eu eliberez adeverinte, foi matricole, completez si semnez cecuri, eu ma ingrijesc de gospodarirea scolii (curatenia de vara, diverse alte treburi), toate bineinteles, fara plata. Multumim din inima partidului, vorba cantecului.
:)
SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Cooperativa "Munca fara plata"

Mesajde mariro » 19 Iun 2005, 16:17

sfetnicul scrie:Sau, vorba romanului, "Hai baieti ca nu-i degeaba, noi cu prostii facem treaba!"
Ce sa mai zic de mine. De cativa ani buni, nu stiu ce minte luminata de la Multumim din inima partidului, vorba cantecului.
:)
SFetnicul


"Zambeste acum, maine va fi si mai rau"!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Cooperativa "Munca fara plata"

Mesajde mariro » 19 Iun 2005, 16:19

sfetnicul scrie:Sau, vorba romanului, "Hai baieti ca nu-i degeaba, noi cu prostii facem treaba!"
Ce sa mai zic de mine. De cativa ani buni, nu stiu ce minte luminata de la Multumim din inima partidului, vorba cantecului.
:)
SFetnicul


"Zambeste acum, maine va fi si mai rau"!

La noi in scoala secretarele isi fac bine treaba, noi nu facem decat cataloagele, liste cu situatia la invatatura si trecem in registrul cu procese-verbale elevii din fiecare clasa.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron