"cum sa gandeasca, nu ce sa gandeasca."

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Mesajde oana1964 » 28 Iun 2007, 07:33

amoga wrote: In ce ma priveste, nu cred in "marele bine comun". (Cum era definitia aia cu mijloacele de productie care erau ale noastre, pentru noi si cu noi? Ceva de genu' asta... nu-mi mai amintesc,


nici eu nu-mi amintesc, ca nu am inteles niciodata chestiile astea, dar asta nu inseamna ca fiecare individ in parte nu formeaza o societate si ca daca un interes este al mai multora, el nu poate deveni interesul societatii.

numaram fiece secunda de zece ori in timpul orelor de 'economie politica sau politica economica a partidului'.

orele din liceu, daca am facut un asemenea obiect, nu mi le mai amintesc, iar la facultate am avut un profesor care la curs ne arata pozele facute an de an cu studentii in fata universitatii, langa florarese (am facut facultate la Bucuresti). la examen i-am spus in fatza ca nu am putut trece de cursul nr. 3 si mi-a dat 5, razand si spunanad ca nu vrea sa ma mai vada si la toamna...

Astia neinstruiti sunt mizilicuri. Cele mai mari "tunuri" nu ei le trag, ci cei imbracati in costum, cu cravata sau papion, cei care au functii executive prin diverse companii, sau care voteaza legi prin diverse parlamente.

dar astia care trag tunuri, cum spuneti sunt mult mai putini decat criminalii, hotii, etc. mie nu mi-e teama de aia care dau tunuri. ce sa-mi ia? salariul care si asa este de ajuns doar ca sa-mi platesc facturile? ca pentru ca sa mai si traiesc am inca un job?

cat despre angajatori, eu una nu as anja la compania mea un spargator de parole. o fi el destept, dar daca-mi sparge pin-urile cardurilor sau mai stiu eu ce altceva? deci, nu.

daca elevul pleaca de la ore si nu pui absent, si patzeste ceva rau in acel timp, profesorul e de vina, nu elevul.

scutirile nu se mai iau demult pe spaga, dle amoga, ci de pe DC++, sunt o gramada de scutriri in alb scanate si fisiere jpg cu stampile de spitale, dispensare, medici inclusiv cu semnaturile de rigoare.
sau se sustrag direct de pe masa unui cabinet medical, pt. ca sunt gata stampilate si semnate, iar elevii doar si le completeaza. chestia e ca ala care le sustrage le vinde colegilor lui, pe 2 lei bucata sau mai mult.

apropo de comert. la unele obiecte le mai cerem eseuri, portofolii, la sfarsit de semestru. ei, bine, aia care sunt mai smecheri le iau de pe internet si le vand celorlalti tot cu 2 lei eseul (ma rog, asta e pretul acolo unde predau eu), stiu asta de la o mama care mi s-a plans ca de ce le dam eseuri de facut. i-am spus ca ei trebuie sa le faca singuri, nu sa le dea copy/paste de pe net...

ma duc la bac, mai am o tura de absolventi si azi.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 28 Iun 2007, 20:12

Fiecare individ in parte mai greu formeaza o societate (poate doar comerciala, cu raspundere limitata Smile).

:) stiu ca m-am exprimat gresit (cu toate ca pe undeva intr-un coltisor al mintii mele ma gandeam la ce spuneati dv. si nu la societatea omeneasca, e clar :lol: :lol: ), dar azi dimineata nu aveam optiunea edit asa cum o am acum. ei, asta e, am gresit. care-i problema? nu ma simt si nici nu vreau sa fiu perfecta.

O societate democratica (puterea majoritatii) dar intoleranta (refuzul dreptului minoritatilor) este o societate in care e la fel de greu de trait ca-ntr-una dictatoriala.


dar cine este intolerant aici? nu ma simt confortabil cand vad ca tot spuneti niste lucruri de parca ar fi vina mea ca ele nu sunt asa cum vreti dv. eu am acceptat discutia ca pe o spororvaiala si atat. v-am spus, nu sunt impotriva a ceea ce vor altii, CU VIATA LOR. eu cand zic ca nu sunt de acord cu ceva, nu sunt de acord ca eu sa fac acel lucru, nu ca altii sa nu-l faca. in fine, cu unele exceptii, vezi dsicutia despre infractori.

daca tineti cu dintii sa se schimbe sistemul educational din Romania de ce nu va adresati forurilor in drept, nu unei profesoare dintr-un orasel insignifiant de provincie?

Ginditi-va ca din cauza unuia din asta educat mor o groaza de oameni in Irak

si eu care credeam ca din cauza politicii si a politicii economice a unora care au armament de vandut si profit gras de facut... :roll:

Nu Fane Spoitoru' a construit Copsa Mica (i.e. poluare), ci oameni cu carte si patalamale.

pentru poluare exista filtre, instalatii moderne, etc.

O buna parte din cei care "sparg" sisteme de securitate o fac pentru ca pot (vor sa dovedeasca ca se poate)

nu va cred. romanii precis ar sparge coduri ale conturilor de banci ca sa faca bani. cred ca nu mai este alt popor cu atatia oameni care vor sa se imbogateasca peste noapte ca la noi.

Pusu' absentei absolva profesorul de vina?

da.

ci-i provocam in a invata cum se foloseste DC++, uTorrent si alte aplicatii [..] Cum era teoria aia cu scoala care descurajeaza micile hotii? Sau sustrasu' scutirilor nu se incadreaza la asa ceva?


multumesc pentru pontul cu uTorrent, nu stiam de el.. :twisted: :twisted:
da, este ilegal, si? se ia vreo masura?

de ce sunteti tendentios? scoala nu incurajeaza si nici nu descurajeaza la modul direct anumite lucruri si nu-si propune sa incurajeze indirect infractiunea. dar daca adolescentul chiulangiu ar veni la scoala si ar fi preocupat de scoala, nu ar avea timp sa se gandeasca la cum sa fure nu stiu ce de pe nu stiu unde, sau cum sa talhareasca vreo poseta de dama.

Adica o dovada ca elevii cunosc o lectie din viata reala: riscul se plateste.

din pacate aici este vorba despre riscul de a fi prins furand ceva. iar eu cred ca e mult mai usor sa respecti legea - de exemplu mie mi-ar fi lene sa caut programul DC++, sa-l instalez, sa caut pe acolo stampile si scutiri scanate, sa le downloadez si printez in asa fel incat falsul sa para original; asta ar inseamna prea mult timp pierdut. mai bine merg la scoala, e mai simplu - decat s-o ocolesti. efortul este mult mai mare. o sa spuneti ca si castigul. eu nu va cred. cred ca in viata daca stii sa-ti pui mintea la contributie vei culege roadele muncii tale - legale - in timp. din cate stiu eu, asa gandesc cei din afara. in Canada, de unde sustineti dv. ca postati, e altfel?

in Canada si SUA, unde mi s-a spus ca se respecta legile la modul extrem de dur si de serios, nu cumva elevii nici macar nu au voie sa iasa din incinta scolii? in Canada si SUA, unde e libertate - zic unii de pe la noi - nu cumva elevii au uniforma obligatorie (a liceului)? ca in Europa de Vest, au. in Canada si SUA, in sistemele educationale publice sau mai putin publice, nu cumva sistemul e bazat aproape exclusiv pe invatarea unor dexteritati, pentru ca e stiut ca o mare masa de ignoranti este cu atat mai usor de manevrat cu cat este mai putin stiutoare de carte?

Cit desre interesul individual vs. interes comunitar, cum ziceam, tind sa cred ca in majoritatea cazurilor cel individual ar trebui sa aiba cistig de cauza.

pai asta se si intampla in Romania unde fiecare isi vede de ale lui si face sa-i fie bine numai si numai lui insusi, desi din greseala mai face bine si rudelor foarte apropiate din cand in cand :P :D :D

"Uau, pustiu' asta n-are nici o diploma da' mi-a spart sistemu' de securitate de trei ori saptamina asta; mai bine-l angajez si-l pun sa-mi faca securitatea mai bine, ca pare sa se priceapa...

... eventual pe post de femeie de serviciu, ca nu-l pot angaja pe ceea ce stie, daca nu are diploma.

adica in multe cazuri esti obligat ca angajator ca personalul pe care il ai sa fie calificat pentru postul pe care il ocupa.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 29 Iun 2007, 04:14

Cine il obliga pe angajator? Daca eu imi fac un SRL in care vreau sa angajez pe cineva pe un post oarecare n-as putea s-o fac?

NU!!! Legea va obliga ca pe anumite posturi sa angajati persoane calificate. Va vorbesc din experienta...

in Canada si SUA, [...]
... curge laptele la robinet, si ciini cu covrigi in coada se plimba.

da, atata vreme cat noi suntem o tara din lumea a treia iar ei superdezvoltati .

Este mai simplu, nimic de zic. Da' e si mai plictisitor, mai de vreme pierzator, mai inutil si mai ineficient decit facutul lucrurilor care chiar te intereseaza.

pentru mine nu este plictisitor... etc.

Si-apoi eu doar am facut o conexiune intre ceea ce spuneti ca fac cei care frecventeaza scoala (sustrag scutiri) cu practicile de care-i acuzati pe cei care nu o frecventeaza (hotii la drumu' mare). Asta se cheama ca sunt tendentios?

da, din punctul meu de vedere, da. nu ma mai explic, ca oricum nu are rost.

Imi inchipui ca macar raspunsurile de acolo (de pe alt thread al forumului, adica) vor ajunge la urechi mai, hmm, sus-puse.

aveti dreptul sa vredeti ce vreti. eu nu pot sa-mi inchipui asemenea aberatii. cui ii pasa de ce se scrie pe un forum? in afara de cei care scriu?

daca va declarati atit de toleranta

chiar sunt. pt. ca mi se pare mult mai bine pt. mine sa-mi vad de planurile mele decat sa ma intereseze capra vecinului.

ati fi de acord cu renuntarea la obligativitatea invatamintului?

m-as abtine. nu m-ar interesa aceasta idee. mi-e perfect paralel daca invatamantul e obligatoriu dpdv legal sau nu.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 29 Iun 2007, 13:26

In curind o sa-mi zica legea si cum sa ma spal pe dinti ('au o zice deja?).

si v-ar deranja?
dar in State cum de legea interzice unei persoane necalificate sa cresca un copil mic? sa detaliez putin: o familie a plecat din Romania prin loteria vizelor si la un moment dat au avut un copil care s-a nascut in State. vazand ca le este greu avand amandoi servici, au chemat-o pe mama unuia dintre ei sa stea cu copiii. dupa cateva luni s-a trezit femeia cu FBI-ul la usa, sau ma rog, cine o fi fost, ca o ia la intrebari cum ca statul American are personal specializat in cresterea copiilor si ca ea nu are nici un drept sa stea cu nepotii ei. Drept pedeapsa batrana a primit interdictie pe 10 ani de a mai pasi pe teritoriul USA.
dar despre legile din Italia care obliga parintii sa insoteasca pe copiii lor sub 12 ani oriunde s-ar duce ca altfel pot decade din drepturile parintesti?

Mie unu-mi pare ca intre Canada si Romania sunt mai multe asemanari, decit diferente...

de peisaj, probabil. :twisted: :twisted:

Cod: Selectaţi tot
Oare de ce nu ma mai mir?

vaaai, ce previzibila sunt! ntz, ntz, ntz!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 03 Iul 2007, 16:31

eu va percep doar pus pe prejudecati.

si pentru ca tot ati inceput sa va dati singur raspunsuri in dialogul cu o persoana a carei gandire nu o puteti percepe din cauza traumelor emotionale - eu asa le vad - pe care le aveti din scoala romaneasca, dati-vi-le si in continuare, ca eu am altele mult mai bune de facut. mai bune pt. mine, evident, ca n-o sa ma astept sa-mi poarte altii de grija.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 03 Iul 2007, 19:55

citat din postul precedent pe care userul test1 ulterior l-a sters Nu vad un conflict atat de ireconciliabil aici.

nu e un conflict, este o confuzie. eu vorbesc cu un om iar el vorbeste cu imaginea pe care o are in minte despre profesorii lui din copilarie si adolescenta.

asa ca... nu are rost sa continui. e vacanta si vreau sa ma simt bine. de ce sa permit sa ma doara cand ma pot indeparta de acel care-mi provoaca durere prin vorbele lui?
Ultima oară modificat de oana1964 pe 06 Iul 2007, 18:11, modificat 1 dată în total.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oana1964 » 04 Iul 2007, 06:36

nu despre iritatie e vorba. ci durere interioara, pe tot parcursul conversatiei cu dv. orgoliul nu are ce cauta aici.
ma doare ca sunt vazuta altfel decat sunt de fapt, cand eu tot strig, prin ceea ce postez, omule, eu nu sunt asa cum crezi, de ce ma judeci gresit?!

de aceea, pentru mine e mai bine sa ma abtin de la a va mai raspunde.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori