Probleme Gmail

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Probleme Gmail

Mesajde yda » 20 Iun 2007, 18:58

De ceva vreme nu pot trimite atasamente de pe Gmail, care e cauza?
yda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Ian 2007, 23:30

Mesajde sorinborodi » 20 Iun 2007, 19:06

Ce tip de fisiere doreati sa trimiteti si care era dimensiunea lor ?
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde yda » 20 Iun 2007, 19:09

PPS, melodie sub 10 MB (parca asta e limita, nu? oricum mult sub ea)
Sa nu fie oare setat ceva corect?
yda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Ian 2007, 23:30

Mesajde sorinborodi » 20 Iun 2007, 20:43

Tocmai am probat g-mailul (miercuri ora 20) si merge.Am expediat chiar un attachment pps,ca sa verific.Merge.
Deci nu marimea fisierului e problema(g-mail accepta pana la 20 MB).
Din setari nu e problema.
Raman posibile urmatoarele cauze:
1.Expeditorul are cont de e-mail care nu accepta fisiere de aceasta marime
2.Ati incercat sa trimiteti,intr-o forma sau alta,un fisier exe,chiar arhivat,lucru pe care g-mail nu il accepta.
3.Merge prost reteaua locala.

Daca doriti,incercati expedierea pe adresa mea sorinborodi@gmail.com
si va anunt daca l-am primit sau nu.
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde laurentziu_roshu » 20 Iun 2007, 22:38

Daca destinatarul are cont pe HOTMAIL , atunci nu puteti sa-i trimiteti fisiere de 10Mb, fiindca HOTMAIL nu accepta decât 3Mb. Daca are cont pe diverse alte servere, se intâmpla la fel, majoritatea nu accepta anexe de 10Mb. Concret doar YahooMail sau gmail accepta anexe asa mari . DAR e necesar ca si expeditorul si destinatarul sa aiba cont pe YahooMail sau gmail . Altceva: In plus pe YahooMail sau gmail nu treebuie sa trimiteti executabile exe....nu sunt acceptate.
SOLUTII: 1. arhivati materialul sa devina mai mic....dar solutia merge perfect doar Daca destinatarul are cont YahooMail sau gmail
2. Transmiteti destinatarului sa-si creeze un cont pe YahooMail sau gmail ....pe acest cont îi veti putea trimite , si va fi si el câstigat, conturile pe YahooMail sau gmail sunt cele mai bune
3. Trimiteti prin YAHOO MESSENGER si a-ti scapat DE TOATE PROBLEMELE....YAHOO MESSENGER este cel MAI BUN , accepta fisiere pâna la 100Mb !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si accepta si executabile exe !!!!!!!!!!!!!! Este doar necesar sa va creati un cont YAHOO MESSENGER si Transmiteti destinatarului sa-si creeze un cont pe YAHOO MESSENGER !!
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde yda » 22 Iun 2007, 10:08

De pe contul de gmail am incercat sa trimit tot pe gmail, am constatat si eu ca de pe yahoo merge fara probleme. Va multumesc pt sfaturi. O zi insorita tuturor! :P
yda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Ian 2007, 23:30


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori