situatia informaticii conform OMECT 5723

situatia informaticii conform OMECT 5723

Mesajde simonaconstantin » 26 Mai 2005, 07:25

Revin cu un subiect mai vechi si anume care va fi viitorul informaticii si al TIC? Conform anexelor 2 si 5 ale OMECT nr. 5723/23.12.2003 eu inteleg ca la clasa a X-a profil tehnic din 2 ore ramane doar una. De asemenea, nu imi este clara situatia la profil real, specializarea matematica-informatica: la clasa a X-a sunt 3 ore de fizica si numai 2 de informatica (inf. + TIC)?
Poate nu stiu eu sa interpretez planul cadru de invatamant. Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc.

http://isjhr.eduhr.ro/web/Bookcase/Plan ... 10teor.doc

http://isjhr.eduhr.ro/web/Bookcase/Plan ... 20tehn.doc
simonaconstantin
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2004, 15:05

Re: situatia informaticii conform OMECT 5723

Mesajde emil » 26 Mai 2005, 08:29

simonaconstantin scrie:Revin cu un subiect mai vechi si anume care va fi viitorul informaticii si al TIC? Conform anexelor 2 si 5 ale OMECT nr. 5723/23.12.2003 eu inteleg ca la clasa a X-a profil tehnic din 2 ore ramane doar una. De asemenea, nu imi este clara situatia la profil real, specializarea matematica-informatica: la clasa a X-a sunt 3 ore de fizica si numai 2 de informatica (inf. + TIC)?
Poate nu stiu eu sa interpretez planul cadru de invatamant. Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc.

http://isjhr.eduhr.ro/web/Bookcase/Plan ... 10teor.doc

http://isjhr.eduhr.ro/web/Bookcase/Plan ... 20tehn.doc


Totul este asa cum se vede in linkurile date. Nu vad la ce ne este utila comparatia cu Fizica? Asta e planul cadru si trebuie sa ne conformam, din pacate!
Nu vad ce interpretare trebuie data?
Daca se mai doreste o ora de info, singura modalitate este sa folosim CDS.
Oricum, programa si manualele de info sunt pe 2 ore!
Cat priveste TIC...unde este neclaritatea?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: situatia informaticii conform OMECT 5723

Mesajde simonaconstantin » 27 Mai 2005, 07:54

M-am legat de fizica pentru ca nu mi se pare normal ca la specializarea matematica-informatica sa fie mai multe ore de fizica decat ore de informatica.
De asemenea, neclaritatile mele vin din contradictia dintre moneda batuta pentru dotarea laboratoarelor de informatica, utilizarea noilor tehnologii in educatie, alinierea la standardele UE bla, bla bla... si scaderea numarului de ore de informatica si de TIC.
Oricum, multumesc mult pentru raspuns.
simonaconstantin
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2004, 15:05

Re: situatia informaticii conform OMECT 5723

Mesajde emil » 27 Mai 2005, 08:23

simonaconstantin scrie:M-am legat de fizica pentru ca nu mi se pare normal ca la specializarea matematica-informatica sa fie mai multe ore de fizica decat ore de informatica.
De asemenea, neclaritatile mele vin din contradictia dintre moneda batuta pentru dotarea laboratoarelor de informatica, utilizarea noilor tehnologii in educatie, alinierea la standardele UE bla, bla bla... si scaderea numarului de ore de informatica si de TIC.
Oricum, multumesc mult pentru raspuns.

Utilizarea TIC, nu are legatura cu orele de INFO!!! (Orele de TIC nu au scazut, pot spune ca ...vor creste, atat prin introducerea in interiorul programelor la discipline, cat si prin cele ce vor fi , independente, la clasele 11.12)
Imi parea rau ca spun tocmai eu, profesor de info.
Politica este sa se utilizeze calculatorul la clasa, indiferent la ce disciplina!
Era ideal daca era un laborator separat sau calculatoare in fiecare clasa.
Din pacate, totul a fost facut ca sa iasa bani la o firma , nu sa fie in interesul tuturor elevilor si profesorilor. Aceasta o numesc eu integrare "salbatica" in UE! Oricum, e bine sa nu folosim LOZINCI, atunci cand justificam o cerere ci sa ne gandim efectiv la NEVOILE elevilor nostri...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori