Sala AEL

Sala AEL

Mesajde simonaconstantin » 11 Noi 2004, 14:07

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- se pot desfasura ore de informatica (fara a utiliza sistemul AEL) in sala AEL, atunci cand nu sunt planificate ore AEL, in conditiile in care nu mai exista un alt laborator de informatica?
- cum pot evalua profesorii de informatica elevii, cat mai obiectiv, daca orele de informatica se desfasoara numai in clasa?
- cum se incurajeaza dezvoltarea de software educational si aplicarea lui de catre profesorii de informatica, la orele de informatica, daca ei nu au acces in laboratorul de informatica sau au conturi de user si multe alte restrictii?
simonaconstantin
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2004, 15:05

Asa de multe lectii planificate in AEL?

Mesajde emap » 11 Noi 2004, 18:43

Nu sunt profesor de informatica, ci profesor de fizica.
In liceul meu exista o astffel de problema, dar in sens invers. Desi suntem planificati pentru a desfasura lectii folosind sistemul AEL, se considera de multe ori inoprtuna prezenta noastra in acest laborator. Desi, intram numai atunci cand acest sistem ne este cu adevarat de folos.
Cred ca toate lucrurile se pot rezolva atunci cand intelegem ca fiecare dintre noi instruim acei elevi.
In ceea ce priveste utilizarea acestui laborator, mai ales in lipsa altuia de informatica, si ca un simplu laborator (fara a activa la fiecare ora sistemul AEL) nu contravine scopului pentru care a fost realizata o investitie atat de mare. Daca ar fi altfel, am uita de fapt ca investim in elevii nostri.
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

Re: Sala AEL

Mesajde mircea77 » 15 Noi 2004, 14:50

simonaconstantin scrie:Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- se pot desfasura ore de informatica (fara a utiliza sistemul AEL) in sala AEL, atunci cand nu sunt planificate ore AEL, in conditiile in care nu mai exista un alt laborator de informatica?


Da. Eu nu am primit un ordin scris precum ca acest laborator (si nici nu stiu de existenta vreo unui) sa nu se foloseasca si la orele de informatica
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Re: Sala AEL

Mesajde emil » 15 Noi 2004, 16:19

simonaconstantin scrie:Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- se pot desfasura ore de informatica (fara a utiliza sistemul AEL) in sala AEL, atunci cand nu sunt planificate ore AEL, in conditiile in care nu mai exista un alt laborator de informatica?
- cum pot evalua profesorii de informatica elevii, cat mai obiectiv, daca orele de informatica se desfasoara numai in clasa?
- cum se incurajeaza dezvoltarea de software educational si aplicarea lui de catre profesorii de informatica, la orele de informatica, daca ei nu au acces in laboratorul de informatica sau au conturi de user si multe alte restrictii?

Nu exista laborator AEL! Este un laborator informatizat, la dispozitia tuturor.
AEL, numit initial Asistent Educational pentru Licee, dar schimbat numele, din moitive comerciale, in AdvancedE-Learning, este platforma pe care a cumparat-o MEC pentru o asa zisa asistenta a orelor, de orice natura ar fi ele. Puteti sa folositi sau nu AEL, repet, laboratorul este la dispozitia tuturor acelora care folosesc calculatorul in predare, indiferent care sunt programele utilizate. Prin urmare, informatica sau TIC, au aceleasi conditii ca si ceilalti. Evident, orele de laborator Info sunt obligatoriu de efectuat in laborator. Exista disfunctii de intelegere din partea unor directori...Este problema dvs. in a-i lamuri. Cereti sa va dea nota scrisa ca nu aveti voie!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde yolasfinx » 02 Iun 2005, 08:42

Buna ziua tuturor!

auziti, acum cateva zile a aparut o hartie (adusa de secretara) prin care scrie asa:

"Laboratoarele de informaticĂŁ AEL vor fi utilizate, conform destinaĂžiei, ca spaĂžii de învĂŁĂžare pentru toate disciplinele de studiu. PânĂŁ în 5 iunie 2005 se va prezenta la I.S.J. o informare în acest sens."

si habar nu am ce sa le transmit, ce sa scriu in mesaj,

va rog, are cineva vreo idee...?

acum vreo 2 luni am trimis o programa cu profesorii care au avut ore in AEL
yolasfinx
 
Mesaje: 49
Membru din: 06 Dec 2004, 17:30

Mesajde emil » 02 Iun 2005, 23:38

yolasfinx scrie:Buna ziua tuturor!

auziti, acum cateva zile a aparut o hartie (adusa de secretara) prin care scrie asa:

"Laboratoarele de informaticã AEL vor fi utilizate, conform destina<thorn>iei, ca spa<thorn>ii de învã<thorn>are pentru toate disciplinele de studiu. Pânã în 5 iunie 2005 se va prezenta la I.S.J. o informare în acest sens."

si habar nu am ce sa le transmit, ce sa scriu in mesaj,

va rog, are cineva vreo idee...?

acum vreo 2 luni am trimis o programa cu profesorii care au avut ore in AEL

Este o interpretare absolut eronata a unei note a MEdC. Ministerul cere o analiza OBIECTIVA a utilizarii platformei.
Nu imi dau seama din ce scoala sunteti(in profilul dvs. scrie "facultate") si judetul (Tulcea) poate fi declarat incorect!!!
In orice caz , MEdC vrea sa stie daca Ael e util sau nu si , repet, cere OBIECTIVITATE si nu sa va apucati sa faceti lucruri inutile sau pe care nu le considerati necesare!

[/list]
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde yolasfinx » 03 Iun 2005, 09:26

eu sunt la facultate, iar unde lucrez este un liceu

mersi mult pt sfat :)
yolasfinx
 
Mesaje: 49
Membru din: 06 Dec 2004, 17:30

Mesajde constantin_obreja » 04 Aug 2006, 23:13

De ce va cramponati de AEL, atat timp cat exista multe alte variante da a face lectiile mai 'utile'? Personal cred ca sistemul AEL, este 'o compresa la un picior de lemn', asa cum este conceput acum! Pe cine intereseaza cand si cum intru intr-un program, cand il folosesc etc. Singurii care trebuie luati in considerare sunt 'clientii' nostri, elevii! Am vazut lectii desfasurate in sala "masinilor" in care s-au deschis calculatoarele si ... atat! Programul AEL este 'excelent' pentru vanatorii de puncte pentru C.V. si puncte inutile. Invatati un limbaj simplu, de ex. javascript, creati pagini web cu HTML si veti obtine ceea ce vreti dumneavoastra! Altfel, veti obtine ceea ce vor altii. Vizitati http://www.sc5roman.ro si poate imi veti da dreptate! Alegeti Matematica in format electronic.
Lupta pentru sala de curs o veti castiga impunandu-va stilul! Este drept, uneori au prioritate la aceste sali, profesorii de religie, pentru ca-i ajuta Cel de Sus sa ajunga... jos!
Cu stima,
Ultima oară modificat de constantin_obreja pe 05 Iun 2007, 21:09, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Bani pentru ael??????????

Mesajde pila » 13 Feb 2007, 18:43

AEL?
cu cat suntem platiti pentru asta?

Nu TREBUIE sa facem cu nimic mai mult decat scrie in fisa postului, de asta exista. Iar daca Ministerul inventeaza indatorirea aceasta, exista totusi solutii.

DACA TOTI ADMIN. AEL AR CERE BANI PT. ORE SUPLIMENTARE, AR PRIMI.

Cum ar fi o greva a admin. ael in toata tara????


Sa ne auzim de bine, eventual intr -o alta tara, mai civilizata, nu aici pe 6 milioane.
pila
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2006, 20:24

Mesajde efluture » 01 Mar 2007, 19:47

pentru simonaconstantin

eu sunt profesor de TI si orele le fac doar in laboratorul de AEL, iar daca mai sunt colege care au planificate ore de AEL, care se suprapun cu ora mea, sigur eu care stau mereu in laborater "cedez" si fac ora cu elevii in clasa.
Asa ca trebuie sa stai in laborator daca predai TI, TIC, TAC, C++, TP, AutoCAD, etc ...
efluture
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Feb 2005, 09:31

Mesajde pusa » 03 Mar 2007, 11:10

Interesante intrebari! Va pot spune cum procedam la noi in scoala, cu mentiunea ca eu indeplinesc rolul acela ciudat inventat de onor minister, de "administrator Ael", numai din cauza faptului ca ma pricep ceva mai bine la calculatoare decat ceilalti colegi, in ciuda faptului ca predau lb. franceza: avem o singura sala de informatica, din lipsa de spatiu si bani, in care se gasesc atat calculatoarele vechi, primite de pe te miri unde, cat si cele 10+1 de la minister; in fiecare saptamana se face o programare a cadrelor didactice care doresc sa sustina lectii in AEL, tinand seama si de orele de informatica care se predau in scoala-de cele mai multe ori se merge pe sistemul negocierii si cedeaza ba profesorul de informatica, ba ceilalti, asa incat sa "incapem" cu totii in sala!
pusa
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Feb 2006, 18:21

E numai EL, AEL!

Mesajde constantin_obreja » 05 Iun 2007, 21:59

Cred ca avem dreptate si ... nu prea! Programul AEL se dezvolta in multe tari din lume! Versiunea romana a aparut ... atunci cand i s-a dat prilejul sa apara! Personal am cu AEL doar doua probleme:
1) Este greoi si incet, nu are documentatia "la vedere". Doar cei care au participat la "cursurile" organizate 'in timpuri imemoriale' (si care de fapt se "sprijineau de mouse" si butonau cu un deget!) au avut o mapa cu ceva documentatii.
2) Se acorda puncte pentru lectii in AEL! Parca alte variante n-ar fi .... macar la fel de bune!
In rest, cred ca undeva s-a gandit bine: daca tot dotam scolile cu computere, sa le punem la dispozitie si o baza de date sprijinita de un soft GRATUIT, baza care poate fi dezvoltata de toti cei doritori. Partea mai rea, ar consta in faptul ca se da curs oricarei "creatii', de orice nivel! Ar trebui sa mai fie cenzurate! Multi dintre noi spunem ca deja stim ceva, ne-am obisnuit cu asta si poate am atins un nivel de care suntem oarecum satisfacuti(!!!). Dar ce facem cu cei care vor dar .. nu stiu? AEL e o solutie (dar periculoasa! Nu pune lupul paznic la oi, sau,altfel spus, nepriceputul pe post de MAESTRU!). Exista poticneli, incercari mai mult sau mai putin reusite, trebuie facute niste trieri, dar nu trebuie sa DESFIINTAM O IDEE CARE A FACUT PE MULTI COPII SA VADA PENTRU PRIMA DATA UN COMPUTER! Ce se face cu el? Ce se face cu ideea? Cum folosim ceea ce s-a oferit (tot din banii nostri!!!!), vom vedea. Cred ca AEL este alternativa celor care nu stiu sau nu pot altceva, vor puncte pentru salarii sau titularizari etc., dar e bine ca exista. Fara ea, EI n-ar avea nici o sansa!
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Re: E numai EL, AEL!

Mesajde emil » 05 Iun 2007, 23:22

constantin_obreja scrie:Cred ca avem dreptate si ... nu prea! Programul AEL se dezvolta in multe tari din lume! Versiunea romana a aparut ... atunci cand i s-a dat prilejul sa apara! Personal am cu AEL doar doua probleme:
1) Este greoi si incet, nu are documentatia "la vedere". Doar cei care au participat la "cursurile" organizate 'in timpuri imemoriale' (si care de fapt se "sprijineau de mouse" si butonau cu un deget!) au avut o mapa cu ceva documentatii.
2) Se acorda puncte pentru lectii in AEL! Parca alte variante n-ar fi .... macar la fel de bune!
In rest, cred ca undeva s-a gandit bine: daca tot dotam scolile cu computere, sa le punem la dispozitie si o baza de date sprijinita de un soft GRATUIT, baza care poate fi dezvoltata de toti cei doritori. Partea mai rea, ar consta in faptul ca se da curs oricarei "creatii', de orice nivel! Ar trebui sa mai fie cenzurate! Multi dintre noi spunem ca deja stim ceva, ne-am obisnuit cu asta si poate am atins un nivel de care suntem oarecum satisfacuti(!!!). Dar ce facem cu cei care vor dar .. nu stiu? AEL e o solutie (dar periculoasa! Nu pune lupul paznic la oi, sau,altfel spus, nepriceputul pe post de MAESTRU!). Exista poticneli, incercari mai mult sau mai putin reusite, trebuie facute niste trieri, dar nu trebuie sa DESFIINTAM O IDEE CARE A FACUT PE MULTI COPII SA VADA PENTRU PRIMA DATA UN COMPUTER! Ce se face cu el? Ce se face cu ideea? Cum folosim ceea ce s-a oferit (tot din banii nostri!!!!), vom vedea. Cred ca AEL este alternativa celor care nu stiu sau nu pot altceva, vor puncte pentru salarii sau titularizari etc., dar e bine ca exista. Fara ea, EI n-ar avea nici o sansa!


cateva observatii:
1. Pe ce va bazati cand spuneti ca ael se dezvolta in lume??? Ma faceti sa rad. Intr-adevar au fost pacalite una doua tari si li s-a vandut ceva material educational....dar nu ael :-))
2. Stiti ce este ael?
3. Sa stiti ca exista documentatii si help. La asta chiar ca nu v-ati uitat!
4. Nu se dau puncte pe ael ci pe FOLOSIREA CALCULATORULUI LA CLASA!
5. Va recomand sa fiti deschis si sa folositi calculatorul in predare. Si daca nu era ael, tot ar fi folosit lumea calculatorul la clasa!
6. Cea mai stupida treaba este ca multi colegi zic ca au creat "lectii ael" cand de fapt au creat un DOC sau PPT pe care l-ar putea folosi linistiti si pe o retea cu Pentium I si fara "ael"-ul inutil
7. sa speram ca MEdC va fi cu mintea mai luminata si nu va dota cu "ael" si in noua transa de informatizare a invatamantului..

va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Lumina vine din noi!

Mesajde constantin_obreja » 07 Iun 2007, 11:26

Comentarii la "Cateva observatii":
1) Advanced eLearning are o baza foarte bine pusa la punct si se poate regasi in mai mult de 2-3 tari! Este un concept care isi ia o anumita forma in functie de softul folosit! Puteti verifica asta printr-o cautare pe web sau umarind unul dintre link-urile de mai jos: (asta pentru cei care inca nu stiu ca domnul Onea stie de existenta lor!!!)
http://www.sharewareconnection.com/adva ... uilder.htm
http://www.eduiq.com/elearning.htm
http://fuel.fu-berlin.de/e-learning-symposium2006/
http://www.aelearn.com/web/index.php
http://www.amazon.com/Macromedia-MX-eLe ... 0201795361
http://ec.europa.eu/information_society ... dex_en.htm
http://www.elearningguild.com/pbuild/li ... n=doc.1335
http://www.freedownloadscenter.com/Busi ... ilder.html
http://rapidintake.com/flashform_index.htm
http://www.downloadjunction.com/product ... index.html
http://ec.europa.eu/information_society ... TEN-517427
http://3d2f.com/programs/16-507-advance ... load.shtml
http://www.turbodemo.com/eng/index.htm
2) Ce va face ministerul e treaba lui! Eu folosesc softul care mi se potriveste cel mai bine si imi creez singur paginile de care am nevoie (daca ma pricep! A se vedea http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html).
3) Folosirea computerului la clasa trebuie facuta cu foarte mult discernamant! Nu trebuie sa exageram, nici sa respingem! Totul trebuie facut cu masura, altfel vom avea multe puncte dar si multi ..... (copii iertati-ma!) prosti! Sunt teme care reclama introducerea computerului in anumite momente ale lectiei (deci, nu stau toata ora pe computer, ca daca tot l-am dechis....) si teme care trebuie tratate "traditional" cu creta, tabla, creion, hartie si ... pasiune! Ce facem, cum facem, din ce parte vine lumina, asta e alegerea si raspunderea personala a fiecaruia dintre noi.
Sa auzim (si de) bine!
Avatar utilizator
constantin_obreja
 
Mesaje: 214
Membru din: 16 Mai 2006, 13:07

Mesajde emil » 07 Iun 2007, 11:52

De acord in totalitate cu ideile.
O singura observatie: toate linkurile date, valoroase si bune ca model pentru colegi, nu se refera la AEL ci la diverse platforme de elarning, ceea ce este cu totul alceva!
Eu va recomand cu caldura NetSchoolSupport, am folosit o varianta trial si mi se pare formidabila pentru clasa. Pretul ei este f mic: cca 1000 EUR pe un laborator de 25 calculatoare. Utilitatea este mult mai buna decat mamutul dat(bagat pe gat!) de MEdC.
Intr-adevar, urmand linkurile veti/vom descoperi cat de diversa lumea resurselor.
Exista si programe free, cum ar fi MOODLE, la care trebuie muncit un pic la adaptare, dar este formidabil.
Si daca nu aveti mult timp, va recomad resursele lui ScholDiscovery.

Da, folosirea computerului la clasa se face oricum cu discernamant si nu cum vor "muschii" celor care vor cu orice pret sa agate scolile ca sa-si vanda in viitor "produsele" lor.
Sunt sigur ca un educator destept stie cat sa foloseasca aceasta unealta si nu se ia dupa "sfaturi" si "indicatii".
LEGAL, nimeni nu poate impune folosire software sau chia minunatele manuale.
Important este sa ne atingem scopul: ELEVUL SA INVETE!

numai bine
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori