AEL

Mesajde emil » 13 Mai 2005, 21:43

yolasfinx scrie:Hristos a inviat

am revenit
am MARI probleme cu AEL-ul, cand sunt singur-ul din retea, de pe oricare calculator , imi merge bine (nu f. bine) adica .... ma conectez, intru la lectie, dau view, sau play cum so numi ochelarii aceia... astept 10-15 secunde si imi apare aplicatia (deci cand sunt singur)

cand sunt mai multi (aprox 20-25) nu mai vrea sa intre, sau intra dupa 10 minute sau chiar mai mult 20 ....30
nu stiu ce sa fac

si nici nu am chef sa formatez serverul (IBM 2,66P4 GHz 1GB RAM 2X40GB HDD)

exista vreo solutie? ......pls


Lasati-l in plata Domnului de ael! De ce va chinuiti?
Daca aveti nevoie sa vedeti lectii, aveti Internet Explorer, Mozilla, FireFox, etc. E mai simplu, mai practic, mai putin stressant!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde yolasfinx » 14 Mai 2005, 08:35

oameni buni, eu sun administrator AEL, deci tre sa-l fac sa mearga altfel primesc un picior direct f*** :(

a venit intr-o zi o profesoara si a incercat sa tina o lectie, bineinteles ca a pierdut ora degeaba si era rosie ca focul, a mers la domn director , a zis ca merge si la inspecorul pe informatica (care cred ca se ocupa si de AEL) si ca face scandal pe acolo... eu de cand m-am angajat (cred) ca mergea cam la fel de PROST, si am observat o incetinere dupa ce am bagat cam 200 de lectii (import), am uitat sa spun ca atunci cand am instalat FSAV 5.50 am gasit O GROAZA de VIRUSI care infectasera la greu calculatorul

sunt tare negajit. daca este sa-l fac de la 0 (zero) pe server... cred ca inebunesc, mai ales ca am si alte probleme acuma pe cap (cum sunt examene la facultate si spre final exam de licenta)

or fi anumite aplicatii pe care le-am instalat pe server?

chestia este ca nu prea am instalat mai nimic pe server
-nero 6.6.0.8a DEMO
-font editor
-winrar (pt ca nu avea nici unu dezarhivator)
-fsav 5.50 server trial
-quick time
-adaware se 6
-cateva utilitare de pe cd-ul de instalare AEL, utilitare care nu erau instalate

windows-ul se upgrade-eaza automat....
yolasfinx
 
Mesaje: 49
Membru din: 06 Dec 2004, 17:30

Mesajde emil » 15 Mai 2005, 13:02

yolasfinx scrie:oameni buni, eu sun administrator AEL, deci tre sa-l fac sa mearga altfel primesc un picior direct f*** :(

a venit intr-o zi o profesoara si a incercat sa tina o lectie, bineinteles ca a pierdut ora degeaba si era rosie ca focul, a mers la domn director , a zis ca merge si la inspecorul pe informatica (care cred ca se ocupa si de AEL) si ca face scandal pe acolo... eu de cand m-am angajat (cred) ca mergea cam la fel de PROST, si am observat o incetinere dupa ce am bagat cam 200 de lectii (import), am uitat sa spun ca atunci cand am instalat FSAV 5.50 am gasit O GROAZA de VIRUSI care infectasera la greu calculatorul

sunt tare negajit. daca este sa-l fac de la 0 (zero) pe server... cred ca inebunesc, mai ales ca am si alte probleme acuma pe cap (cum sunt examene la facultate si spre final exam de licenta)

or fi anumite aplicatii pe care le-am instalat pe server?

chestia este ca nu prea am instalat mai nimic pe server
-nero 6.6.0.8a DEMO
-font editor
-winrar (pt ca nu avea nici unu dezarhivator)
-fsav 5.50 server trial
-quick time
-adaware se 6
-cateva utilitare de pe cd-ul de instalare AEL, utilitare care nu erau instalate

windows-ul se upgrade-eaza automat....


Firma primeste cca 3700 USD ca sa va sprijine in rezolvarea problemelor!!
Adresati-va lor.
NU EXISTA functia de "administrator AEL". Exista doar aceea de administrator laborator/rtea, admin. de sistem, etc.
Aplicatia aceasta cu nenumarate hibe este a creat ilegal si functia de care pomeniti, dupa principiul lui Murphy: "confuzia creaza slujbe" !
Ca sa ajutati profesorii sa vada lectiile, puteti, v-am spus, sa accesati ceea ce el are nevoie printr-un browser obisnuit. Important este sa ii dati calea sau sa asezati lectiile respective intr-un director vizibil.
Puteti folosi si asa zisul "CD al profesorului" care nu mai are nevoie de ael!
succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

AEL

Mesajde lawwrentiu » 17 Mai 2005, 13:04

Stimate coleg

Cred ca nu ai gasit locatia buna, pentru a pune astfel de intrebari.
Te rog sa apelezi la ajutorul celor in cauza si anume http://forum.portal.edu.ro/index.php?showforum=20 (Suport Tehnic AEL )

In rest as putea sa va dau sfatul sa faceti update la sistem de si sa instalati ultima verisune de AEL, pentru a functiona mai bine !

Numai bine
lawwrentiu
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Apr 2004, 17:00
Localitate: Braila

Re: AEL

Mesajde emil » 17 Mai 2005, 15:26

lawwrentiu scrie:Stimate coleg

Cred ca nu ai gasit locatia buna, pentru a pune astfel de intrebari.
Te rog sa apelezi la ajutorul celor in cauza si anume http://forum.portal.edu.ro/index.php?showforum=20 (Suport Tehnic AEL )

In rest as putea sa va dau sfatul sa faceti update la sistem de si sa instalati ultima verisune de AEL, pentru a functiona mai bine !

Numai bine


Ma bucur ca ati indrumat colegul catre serviciile PLATITE !
Dau/dam aici raspunsuri de bun simt, poate mai putin "profesionale" dar pe care le consider foarte practice si nelegate de conditii tehnice sofisticate.
Eu cred ca este loc si aici de astfel de intrebari, este loc si de altfel de opinii...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Bani pt administratori ael????????

Mesajde pila » 13 Feb 2007, 18:37

AEL?
cu cat suntem platiti pentru asta?

Nu TREBUIE sa facem cu nimic mai mult decat scrie in fisa postului, de asta exista. Iar daca Ministerul inventeaza indatorirea aceasta, exista totusi solutii.

DACA TOTI ADMIN. AEL AR CERE BANI PT. ORE SUPLIMENTARE, AR PRIMI.

Cum ar fi o greva a admin. ael in toata tara???? :D


Sa ne auzim de bine, eventual intr -o alta tara, mai civilizata, nu aici pe 6 milioane.
pila
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2006, 20:24

Re: Bani pt administratori ael????????

Mesajde emil » 13 Feb 2007, 18:42

pila scrie:AEL?
cu cat suntem platiti pentru asta?

.........
Cum ar fi o greva a admin. ael in toata tara???? :D

.


Oricum e greva continua pe acest ael ca nu prea e folosit....Eventual se uita lumea pe CD-ul profesorului sau consulta biblioteca :lol:
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori