Copil cu elem. autism, usor hiperkinetic, dar f. inteligent

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Copil cu elem. autism, usor hiperkinetic, dar f. inteligent

Mesajde karo » 23 Mar 2007, 17:38

Sint mama unui copil de 7ani care se joaca in gen. singur,raspunde numai la insistente,(acestea sint elem. de autism),nu prea poate sta locului (decit la calculator), merge la o gradinita normala, dar educatoarea se plinge ca deranjeaza lectiile si ca nu asculta.Am agajat un psihopedagog care i-a dezvoltat mult vocabularul,stie deja sa scrie, sa citeasca,sa socoteasca, etc. Ce sanse are sa urmeze invatamintul de masa? (teoretic ar trebui sa stea intre copii normali) Exista posibilitatea sa beneficieze de profesor de ajutor, eventual platit de mine? Ce ar trebui sa fac?
karo
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mar 2007, 16:43

copil cu autism

Mesajde betiana » 23 Mar 2007, 21:17

Da, un copil cu autism (mai exact elemente autiste) poate mergew intr-o scoala normala, dar depinde foarte mult de invatatoarea care vi-l accepta.Am intalnit o singura data un astfel de caz ( in clasa a III-a).Copiii cu note autiste daca au o buna educatie si tratament farmacologic adecvat pot face fata cerintelor scolii de masa.Contactati o invatatoare care sa doreasca sa va ajute. In ceea ce priveste profesorul de sprijin, adresati o cerere scrisa la Inspectoratul Scolar Municipal. Depuneti-o la registratura cu numar de inregistrare.Dar asta dupa ce inscrieti copilul la scoala.Succes!
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde toader » 28 Mar 2007, 10:29

Buna karo, incearca sa iei legatura cu Milena pe forumul de la www.autism.ro. Milena este o mamica din Cluj care are fetita cu sindrom Asperger in clasa I in scoala de masa. Fetita merge la scoala insotita de o persoana angajata de parinti.

http://www.autism.ro/forum/viewtopic.ph ... ight=#7423
toader
 
Mesaje: 28
Membru din: 08 Mai 2006, 16:37

Mesajde karo » 27 Apr 2007, 14:02

Multumesc f. mult dl. Toader. As fi dorit deasemenea si parerea unui cadru didactic care are un asemenea elev...(Mai astept) Multumesc
karo
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mar 2007, 16:43

Mesajde stanuta_grigorica » 28 Apr 2007, 23:01

karo,
nu am un astfel de caz in clasa dar cunosc foarte bine o situatie de acest fel...O colega are un elev cu probleme si stiu ca a facut progrese reale. Sigur ca poti sa-l inscrii in scoala normala, la inspectoratul scolar gasesti informatii despre angajarea unui profesor de sprijin!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

ADHD - exista solutii?

Mesajde nadia_vlaicu » 02 Mai 2007, 14:50

Buna ziua,
Sunt noua pe forum insa acesta initiativa este de laudat. Sunt mamica unui baietel de 7 ani diagnosticat cu sindrom hiperkinetic pt care in prezent face tratament (strattera de 25 mg). Este la gradinita in grupa pregatitoare insa ccea ce ma sperie f tare este inceperea scolii. Datorita faptului ca se afla intr-o agitatie continua, deranjeaza orele, vorbeste foarte mult si are un comportament impulsiv-opozitionist. Am schimbat pana acum 5 (cinci) :cry: gradinite am obtinut chiar si un certificat de orientare scolara, insa doamna educatoare nu mai vrea sa il primeasca in grupa. Am incercat sa discut cu dumneaei, i-am explicat (chiar nu i-am ascuns) ca Tudor (baietelul meu) are o problema insa nu am gasit intelegere. Tot timpul suntem acuzati de catre educatoare si chiar de catre parintii colegilor lui care tot fac referire la 'prosta educatie' pe care noi i-am dat-o. Fara spriijinul si intelegerea cadrelor didactice si a celor din jurul lor nu putem integra acesti copii. Imi este teama ca la inceperea scolii, in cazul in care o voi pune in garda pe invatatoare, sa nu fie catalogat si tratat in consecinta. Este un copil inteligent, psihologul care se ocupa de cazul lui spunand ca are un coeficient de inteligenta mult peste media copiilor de varsta lui. Cateodata, noi parintii, simtim ca nu mai putem merge mai departe, insa gandindu-ne la viitorul lui, incercam sa il intelegem si sa il ajutam. Dati-mi va rog un sfat, daca mai are rost sa mai incerc sa il duc la gradi (acum sta acasa) si cum sa procedez la inceperea anului scolar.

Va multumesc anticipat!
In asteptarea unui raspuns va doreste numai bine Nadia Vlaicu - Buzau
nadia_vlaicu
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mai 2007, 14:09

ADHD - exista solutii?

Mesajde nadia_vlaicu » 02 Mai 2007, 14:50

Buna ziua,
Sunt noua pe forum insa acesta initiativa este de laudat. Sunt mamica unui baietel de 7 ani diagnosticat cu sindrom hiperkinetic pt care in prezent face tratament (strattera de 25 mg). Este la gradinita in grupa pregatitoare insa ccea ce ma sperie f tare este inceperea scolii. Datorita faptului ca se afla intr-o agitatie continua, deranjeaza orele, vorbeste foarte mult si are un comportament impulsiv-opozitionist. Am schimbat pana acum 5 (cinci) :cry: gradinite am obtinut chiar si un certificat de orientare scolara, insa doamna educatoare nu mai vrea sa il primeasca in grupa. Am incercat sa discut cu dumneaei, i-am explicat (chiar nu i-am ascuns) ca Tudor (baietelul meu) are o problema insa nu am gasit intelegere. Tot timpul suntem acuzati de catre educatoare si chiar de catre parintii colegilor lui care tot fac referire la 'prosta educatie' pe care noi i-am dat-o. Fara spriijinul si intelegerea cadrelor didactice si a celor din jurul lor nu putem integra acesti copii. Imi este teama ca la inceperea scolii, in cazul in care o voi pune in garda pe invatatoare, sa nu fie catalogat si tratat in consecinta. Este un copil inteligent, psihologul care se ocupa de cazul lui spunand ca are un coeficient de inteligenta mult peste media copiilor de varsta lui. Cateodata, noi parintii, simtim ca nu mai putem merge mai departe, insa gandindu-ne la viitorul lui, incercam sa il intelegem si sa il ajutam. Dati-mi va rog un sfat, daca mai are rost sa mai incerc sa il duc la gradi (acum sta acasa) si cum sa procedez la inceperea anului scolar.

Va multumesc anticipat!
In asteptarea unui raspuns va doreste numai bine Nadia Vlaicu - Buzau
nadia_vlaicu
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mai 2007, 14:09

Mesajde mariro » 02 Mai 2007, 22:00

Parerea mea este ca niciun cadru didactic nu are voie sa refuze dreptul unui copil la educatie! Mai insistati! Succes!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mitzone » 02 Mai 2007, 22:19

Da! Duceti copilul la gradinita.
Pentru scoala cautati o invatatoare care sa stie exact despre ce este vorba si care sa fie dispusa sa va ajute. Trebuie sa le spuneti deschis si fara patima parintilor din clasa unde va fi inscris copilul dumneavoastra care este situatia. Este important sa se stie de la inceput situatia ca impreuna copii, invatatoare parinti sa poata sa va ajute copilul. Este foarte greu pentru toti.
Apoi cred ca stiti ca nu e suficient numai tratamentul mecadicamentos.
Am copil in clasa copil cu sindrom hiperchinetic, altul cu afectiuni pe latura socio afectiva si stiu cat e de greu pentru toata lumea. Impreuna reusim cu pasi mai mici, cu pasi mai mari, dar reusim. Reusim pentru ca am fost sinceri unii cu altii.
Va doresc succes!
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde karo » 09 Mai 2007, 12:17

Si UNDE e acea invatatoare "dispusa' ?!... Locuim in Drumul Taberei ;ce sa fac, sa merg din scoala in scoala ? Oare ma va asculta cineva?
Sint f. dezorientata si deja ar trebui inscris la scoala..
karo
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mar 2007, 16:43

Mesajde mitzone » 09 Mai 2007, 22:16

Si invatatorii sunt oameni..... multi parinti ne-au ascuns adevarul despre copiii ne-au lasat sa descoperim singure problemele, cu consum mare de energie si stres. Multi copii cu probleme au pierdut timp si si-au adancit problemele, pentru ca parintii au ascuns adevarul care oricum iese la iveala. Cautati, cu sinceritate si deschidere sigur gasiti invatatoarea potrivita. Nici nu va imaginati cata generozitate ne caracterizeaza si de cat sacrificiu suntem in stare. cand este vorba de copii si simtim ca suntem respectati cu adevarat nu doar la nivel declarativ.
Sunt o multime de colege in Bucuresti care sunt absolventa de psihologie si predau la clasele I-IV. Asa cum imi cunosc eu colegele,cineva va va asculta.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

autism

Mesajde lumiandrei_2005 » 11 Mai 2007, 16:41

Sunt invatatoare (nu in bucuresti) si anul trecut am avut o fetita autista.
NU MI-A FOST USOR ,dar impreuna cu elevii mei am ajutat-o si a fost O K
Fetita nu putea sa scrie si am propus sa mearga la sc speciala pt ca acolo aveau si terapeut
NU DISPERA
Copilul tau e aproape normal si orice scoala trebuie sa-l primeasca ,e protejat si treb incurajat
Nici un cadru didactic adevarat nu poate sa spuna NU
Trebuie sa colaborezi si tu ff mult si sa ai o atitudine pozitiva
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

NU PIERDETI SPERANTA

Mesajde eugeniastanciu972 » 15 Mai 2007, 21:14

STIMATA DOAMNA,SINGURA SOLUTIE PENTRU DUMNEAVOASTRA ESTE SA CAUTATI O INVATATOARE CARE SA STIE DESPRE CE ESTE VORBA -ABSOLVENTA DE PSIHOLOGIE-SI SA II EXPLICATI CE ARE COPILUL DUMNEAVOASTRA.PERSONAL IN CALITATE DE INVATATOARE POT SA VA APRECIEZ SINCERITATEA PT CA MULTI PARINTI REFUZA SA ACCEPTE CA AR AVEA COPILUL LOR O PROBLEMA SI PIERD TIMP PRETIOS PT CA NU SUNT INTELESI NICI COPIII SI NICI PARINTII DE CATRE INVATATOARE.ORICE COPIL ARE DREPTUL LA EDUCATIE SI LA INTELEGERE.DEPINDE DE SANSA DE A GASI O INVATATOARE CU REALE CALITATI SI FOARTE MULTA RABDARE.COPILUL DUMNEAVOASTRA TREBUIE INCURAJAT PERMANENT SI SA EVITATI FATA DE EL SA SPUNETI CA ESTE O PROBLEMA INSCRIEREA LUI LA SCOALA.CU TIMPUL SE VA INTEGRA IN COLECTIV SI VA REUSI SA DUCA TOATE SARCINILE LA BUN SFARSIT.IN CALITATE DE MAMICA POT SA VA SPUN CA ESTE GREU DAR TREBUIE SA LUPTATI PT COPILUL DUMNEAVOASTRA
eugeniastanciu972
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mar 2007, 18:27

Re: Copil cu elem. autism, usor hiperkinetic, dar f. intelig

Mesajde AndreiSand » 08 Iul 2018, 14:47

karo scrie:Ce sanse are sa urmeze invatamintul de masa? (teoretic ar trebui sa stea intre copii normali) Exista posibilitatea sa beneficieze de profesor de ajutor, eventual platit de mine? Ce ar trebui sa fac?


Cu terapie are toate sansele sa devina un copil functional!
Va recomand doua articole despre autism:
http://autismplus.ro/2018/07/07/introducere-in-ce-inseamna-autism/ si http://autismplus.ro/2018/07/07/totul-despre-autism/
AndreiSand
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Iul 2018, 14:44

Re: Copil cu elem. autism, usor hiperkinetic, dar f. intelig

Mesajde sportiv » 08 Iul 2018, 17:30

Oare de ce v-au trebuit 11 ani să răspundeți? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori