Admiterea la facultate pe baza concursurilor si olimpiadelor

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Admiterea la facultate pe baza concursurilor si olimpiadelor

Mesajde bbluee » 16 Iun 2005, 08:58

Salut.
Am si eu niste reclamatii de facut. Cred ca le-am facut peste tot dar nu ne ia nimeni in seama. Daca ne uitam in noua lege scoasa de minister se spune ca un elev poate intra la facultate fara admitere daca are un premiu la un concurs international recunoscut de mec(sau national). Dar se spune ca facultatile decid singure ce concursuri se admit. NU este adevarat!!! Facultatile se iau tot dupa acea lista cu premiantii scoasa de MEC. Iar MEC nu recunoaste decat olimpiadele nationale si in cazul informaticii un concurs international de proiecte informatice (din Europa de est)[dar de acest concurs nu se stie nimic, nu se spune nimic, deci nu se stie cum se poate ajunge acolo]. Eu chiar am auzit ca participare la acest concurs, de o perioada incoace, este manipulata de nu stiu ce liceu care isi trimie acolo elevii (care bineinteles ca nu castiga nimic, pentru ca nu au mers pe merit acolo). Eu nu inteleg de ce pe acea lista sunt recunoscute doar olimpiadele. Nu este corect pentru cei care participa si la alte concursuri (ma refer la info), deoarece sunt si alte concursuri nationale si internationale de proiecte informatice care sunt organizate chiar de MEC sau care sunt realizate in colaborare cu MEC (Infoeducatie, CIA, Infomatrix).
Din aceasta cauza intra la facultate fara admitere numai cei care au premii la olimpiade. Nu este de corect de loc acest lucru, deoarece si acele concursuri de mai sus sunt la fel de grele (va spun din experienta deoarece am fost si la ONI dar si la acele concursuri) .
De exemplu la facultate de informatica din Iasi cei care DOAR au PARTICIPAT(care nu este mare lucru) la ONI isi pot schimba o nota (care conteaza in media de admitere) cu 10, iar cei care au o medalie la un Infomatrix sau premiul 1 la CIA sau Infoeducatie nu beneficiaza de nici un beneficiu in acest caz.
Pai eu pentru a lua aceste premii anul acesta am muncit foarte mult, am pierdut nopti integi(cateodata nu dormeam toata noapte si plecam direct la scoala).
Altii in acest timp au lucrat la materiile de admitere si probabil ca sunt mai avantajati.
Eu nu am participat la acele concursuri pentru a "arata" bine sau pentru a intra la facultate fara examen, am participat din pasiune pentru ceea ce fac. Dar ma simt neindreptatit.
Nu este normala aceasta gandire la noi in tara.
Ar trebui ca si aceste concursuri sa fie trecute pe lista aceea faimoasa de la mec cu premiantii. Totusi la infomatrix (concurs international de proiecte informatice) au participat profesori universitari in juriu, au venit si ambasadori la premiere,senatori, au venit si de la ONU. Este un concurs serios unde au participat 41 de tari din toata lumea din care 26 au ajuns in finala.
bbluee
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Mai 2005, 18:22

Re: Admiterea la facultate pe baza concursurilor si olimpiad

Mesajde emil » 16 Iun 2005, 11:58

bbluee scrie:Salut.
Am si eu niste reclamatii de facut. Cred ca le-am facut peste tot dar nu ne ia nimeni in seama. Daca ne uitam in noua lege scoasa de minister se spune ca un elev poate intra la facultate fara admitere daca are un premiu la un concurs international recunoscut de mec(sau national). Dar se spune ca facultatile decid singure ce concursuri se admit. NU este adevarat!!! Facultatile se iau tot dupa acea lista cu premiantii scoasa de MEC. Iar MEC nu recunoaste decat olimpiadele nationale si in cazul informaticii un concurs international de proiecte informatice (din Europa de est)[dar de acest concurs nu se stie nimic, nu se spune nimic, deci nu se stie cum se poate ajunge acolo]. Eu chiar am auzit ca participare la acest concurs, de o perioada incoace, este manipulata de nu stiu ce liceu care isi trimie acolo elevii (care bineinteles ca nu castiga nimic, pentru ca nu au mers pe merit acolo).



este adevarat ce spui! Concursul a fost preluat de un liceu privat, aspirator de tot ceea ce se cheama performanta!

bbluee scrie:Eu nu inteleg de ce pe acea lista sunt recunoscute doar olimpiadele. Nu este corect pentru cei care participa si la alte concursuri (ma refer la info), deoarece sunt si alte concursuri nationale si internationale de proiecte informatice care sunt organizate chiar de MEC sau care sunt realizate in colaborare cu MEC (Infoeducatie, CIA, Infomatrix).
.


Du-te la univ din Sibiu si ai sa vezi ca ei recunosc si alte concursuri

bbluee scrie:Din aceasta cauza intra la facultate fara admitere numai cei care au premii la olimpiade. Nu este de corect de loc acest lucru, deoarece si acele concursuri de mai sus sunt la fel de grele (va spun din experienta deoarece am fost si la ONI dar si la acele concursuri) .
De exemplu la facultate de informatica din Iasi cei care DOAR au PARTICIPAT(care nu este mare lucru) la ONI isi pot schimba o nota (care conteaza in media de admitere) cu 10, iar cei care au o medalie la un Infomatrix sau premiul 1 la CIA sau Infoeducatie nu beneficiaza de nici un beneficiu in acest caz.
.


Totul depinde de decizia locala!

bbluee scrie:Pai eu pentru a lua aceste premii anul acesta am muncit foarte mult, am pierdut nopti integi(cateodata nu dormeam toata noapte si plecam direct la scoala).
Altii in acest timp au lucrat la materiile de admitere si probabil ca sunt mai avantajati.
Eu nu am participat la acele concursuri pentru a "arata" bine sau pentru a intra la facultate fara examen, am participat din pasiune pentru ceea ce fac. Dar ma simt neindreptatit.
Nu este normala aceasta gandire la noi in tara.
Ar trebui ca si aceste concursuri sa fie trecute pe lista aceea faimoasa de la mec cu premiantii. Totusi la infomatrix (concurs international de proiecte informatice) au participat profesori universitari in juriu, au venit si ambasadori la premiere,senatori, au venit si de la ONU. Este un concurs serios unde au participat 41 de tari din toata lumea din care 26 au ajuns in finala.

castigul pe care il ai este ceea ce ai invatat si ce faci!
Sunt sigur ca esti atat de puternic incat nu ai nevoie de "concesii" si de "gratuitati"
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde bbluee » 16 Iun 2005, 17:16

Stimate domnule profesor,
Multumesc in primul rand pentru raspuns.
este adevarat ce spui! Concursul a fost preluat de un liceu privat, aspirator de tot ceea ce se cheama performanta!

Puteti da numele liceului, daca se poate? Sa se stie despre ce este vorba. Este cumva vorba de Liceul International de Informatica?
Cei care au mai participat de la acel liceu au mai obtinut vre-un premiu acolo?
Nu era normal sa stie toata tara de el, sa aiba faza locala, sa se dea sansa unora care stiu poate chiar mai bine informatica?
De ce nu se ia nici o masura?
Daca ar fi mers acolo elevi din acel liceu pe merit asa cum au fost fratii Hobeanu acum 3 ani si au luat si medalie de argint, nu mai comentam.
De ce este numai acel concurs recunoscut? Mi se pare foarte INCORECT.
DUPA CE CA NU SE STIE NIMIC DE EL SI MERG ACOLO UNII CARE MERG
POATE PE NEDREPT ACESTA ESTE RECUNOSCUT DE MEC. (pai acest lucru pare destul de "ciudat" ca sa nu zic altfel) ["curat murdar"]

Totul depinde de decizia locala!

In Bucuresti aceasta decizie se ia tot in dupa lista cu concursurile recunoscute de MEC.

astigul pe care il ai este ceea ce ai invatat si ce faci!
Sunt sigur ca esti atat de puternic incat nu ai nevoie de "concesii" si de "gratuitati"

Va multumesc foarte mult pentru incurajare domnule profesor.
Dar nu este vorba de gratuitati. Este vorba de faptul ca aici sunt foarte multe nederaptati si eu nu suport aceste nedreptati. Ar trebui sa se rezolve si acestea odata, iar daca nimeni nu face nimic atunci chiar ca nu o sa se rezolve.
Daca acel concurs international este racunoscut, atunci si acestea de care am spus mai sus ar trebui recunoscute(aici sunt si faze locale, judetene pentru a ajunge in finala nationala sau internationala, pe cand la acela merg unii care nu au trecut prin astfel de faze si merg astfel pe nedrept)
Cu stima,
Dan Gheorghe
bbluee
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Mai 2005, 18:22

Mesajde bbluee » 16 Iun 2005, 18:27

In orice caz eu zic ca ar trebui recunoscute concursurile unde se ajunge pe merit, sa se recunoasca si concursurile serioase din Romania.
Si aceste concursuri sunt acelea care se afla si pe site-ul ministerului:
Infoeducatie, CIA, Cupa Siveco, INFOMATRIX.

Dupa cum sunt regulile date de mec:

Art. 3. Concursurile scolare se desfasoara la nivelul urmatoarelor etape: pe scoala, locala (comuna, oras, sector), judet/municipiul Bucuresti, nationala.
Art. 4. Selectia participantilor la concursuri scolare se face pe baza rezultatelor obtinute la fazele anterioare, cu exceptia fazei pe scoala, la care participarea se realizeaza pe baza optiunii elevului sau/si la recomandarea profesorului.
Art. 5. Graficul de desfasurare a fazelor concursurilor scolare se stabileste de catre DGIP din MEC, în functie de specificul fiecarei discipline de studiu.

http://www.edu.ro/regom3109b.htm
Pai, acel concurs international de care am zis mai sus incalca aceste reguli si totusi este recunoscut de MEC.
Iar celelalte concursuri de care am spus si care ar trebui recunoscute functioneaza dupa aceste reguli.

DGIP ar trebui sa fie mai atent, sa fie mai deschis spre nou, sa accepte si alte concursuri in afara de olimpiade, sa promoveze si sa respecte si si alte realizari.


Acest mesaj a fost modificat de cĂŁtre BBluEE la data 16 Jun 2005, 08:16 PM
bbluee
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Mai 2005, 18:22

Mesajde emil » 17 Iun 2005, 01:23

Pentru Dan si BBluEE
Nu mai fac quote din cauza de viteza!
Am urmarit mai de mult mesajele, mai ales ale lui BB...
Am fost tentat sa va contrez, pur si simplu din cauza ca eu consider ca un om care a obtinut un premiu sau o recunoastere a unei superprofesionalizari nu trebuie "platit"! Am gandit ca e suficient daca are o diploma si o adauga acolo la CV-ul lui.
Voi insa m-ati condus la a judeca ca odata ce se face o regula pentru unii, in conditii date, aceeasi regula trebuie sa se respecte daca conditiile se repeta! Asta e logica si aveti perfecta dreptate!
In ceea ce priveste Infoeducatie si recunoasterea diplomelor eu ma consider vinovat! Am inventat doua concursuri mari: Infoeducatie si ONI gimnaziu! La al doilea au mai contribuit si altii, a fost mai mult interes, este legat de ONI, seamana cu...matematica(ca si structura) si cu oarecare efort, am reusit sa convingem MEdC sa fie atribuite diplome MEdC. Dar asta nu prea foloseste...La Infoeducatie, situatia nu a putut fi la fel. Desi l-am impus ca pe un concurs national, au aparut ca ciupercile multe copii, care s-au dorit a fi tot nationale(vezi si CIA sau InfoMatrix sau Cupa Siveco). In aceste conditii este foarte dificil sa dai drepturi de a intra gratis la facultate la atatia elevi...dintre care...uniii...fie vorba intre noi...;-)
Eu as da drepturi de intrare la facultate daca selectia. la Infoeducatie de exemplu, s-ar face individual si cu probarea originalitatii lucrarii, plus un concurs "LIVE" care sa ateste abilitatile de lucru...
Altfel, nu e fair! Nu se compara cu efortul individual de la olimpiada de Info! Recunosc, po fi si exceptii, dar modalitatea de selectie nu permite suficienta obiectivitate decat cu eforturi mari. Eu am spus de Infoeducatie, nu ma leg de alte concursuri...despre care am mult mai multe de spus!!
Cat priveste liceul care a confiscat concursul international de creatie software, asa e! MEdC a primit invitatie la acest concurs, acum vreo trei ani, au fost elevi si profesori de la Infoeducatie, apoi ...vedeti si voi ce s-a intamplat! Dar cate nu se vand si nu se cumpara in tara asta!
Poate, nu promit ca se va rezolva, dar vom discuta in Comisia Nationala aceasta problema, corect formulata de voi.
Va multumesc pentru adresarea corecta, logica si civilizata, care m-a convins!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde bbluee » 17 Iun 2005, 13:27

Stimate domnule Profesor,
Voi insa m-ati condus la a judeca ca odata ce se face o regula pentru unii, in conditii date, aceeasi regula trebuie sa se respecte daca conditiile se repeta! Asta e logica si aveti perfecta dreptate!

Ma bucur foarte mult ca ati ajuns la concluzia noastra. Este adevarat ca pana acum nu cred ca am pus bine problema.
Eu as da drepturi de intrare la facultate daca selectia. la Infoeducatie de exemplu, s-ar face individual si cu probarea originalitatii lucrarii, plus un concurs "LIVE" care sa ateste abilitatile de lucru...
Altfel, nu e fair! Nu se compara cu efortul individual de la olimpiada de Info! Recunosc, po fi si exceptii, dar modalitatea de selec
tie nu permite suficienta obiectivitate decat cu eforturi mari.

Permiteti-mi va rog sa va contrazic. Este foarte bine sa se promoveze si lucrul in echipa (care este foarte important, deoarece in viata nu prea poti realiza ceva fara lucrul in echipa[bineinteles sunt si exceptii]). Si de obicei cand lucreaza de exemplu 2 la un soft, softul are o calitate mai buna (dar fiecare are meritul sau ). Deci fiecare are in crearea acelui soft un merit (si depune un efort) INDIVIDUAL. Sa va spun sincer, eu in clasa a 9-a am fost mai intai la ONI, iar dupa aceea am fost la Infoeducatie si cand am vazut ce este acolo mi-am dat seama ca asta este pasiunea mea si de atunci lucrez pe aceasta parte si nu am mai fost la olimpiada de informatica. Mie imi place sa fac ceva si sa vad rezultatul si sunt si altii ca mine (ati vazult la Galaciuc :) ) Eu nu cred ca efortul de la ONI este mai mare decat efortul depus la aceste concursuri . Spun asta deoarece stiu cat am muncit eu dar si altii pentru a face un soft ca lumea.


Si se exagereaza! De exemplu la facultatea de informatica din Iasi daca DOAR ai participat la ONI sau ONM ai dreptul sa iti schimbi una din notele cu care se face media de admitere cu 10. Pai vedeti? Cineva care doar a participat la ONI este foarte avantajat in aceasta situatie iar cineva care a luat PREMIU la un concurs national de soft sau chiar international este dezavantajat in aceasta situatie. Si sa fim seriosi, nu este asa de greu sa ajungi sa participi la ONI.

Plus ca la astfel de concursuri pe langa faptul ca trebuie sa sti programare, trebuie sa ai si foarte multa imaginatie (pentru a fi cat mai original), trebuie sa te interesezi ce au mai facut si altii ca sa nu repeti si tu, etc.
Aici trebuie sa aplici cunostintele tale pentru a realiza ceva practic.

Poate, nu promit ca se va rezolva, dar vom discuta in Comisia Nationala aceasta problema, corect formulata de voi.
Va multumesc pentru adresarea corecta, logica si civilizata, care m-a convins!

Eu va multumesc, domnule profesor, pentru intelegere si pentru timpul acordat.

Cu stima,
Dan Gheorghe
bbluee
 
Mesaje: 4
Membru din: 24 Mai 2005, 18:22

Mesajde ___tc » 20 Apr 2007, 21:04

Buna ziua!

Imi dau seama ca au trecut 2 ani de la inceperea acestui thread, dar sunt curios care este situatia acum. Intrucat nu am reusit sa gasesc in alta parte, va rog sa-mi spuneti daca Infoeducatie si/sau CIA sunt recunoscute ca fiind concursuri nationale, si un premiu la unul din acestea ar asigura intrarea la facultate.

Va multumesc.
Lucian Ionita
___tc
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Apr 2007, 19:56

Mesajde emil » 20 Apr 2007, 21:35

___tc scrie:Buna ziua!

Imi dau seama ca au trecut 2 ani de la inceperea acestui thread, dar sunt curios care este situatia acum. Intrucat nu am reusit sa gasesc in alta parte, va rog sa-mi spuneti daca Infoeducatie si/sau CIA sunt recunoscute ca fiind concursuri nationale, si un premiu la unul din acestea ar asigura intrarea la facultate.

Va multumesc.
Lucian Ionita

Intre timp, la InfoEducatie se dau diplome MEdC, concursul este recuoscut la Univ. din Sibiu, Arad, Timisoara!
Cam atat!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori