Catalogul virtual la nivel national exista!

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Catalogul virtual la nivel national exista!

Mesajde marius2dor » 16 Apr 2007, 07:38

Stimati dascali,

Vorbesc in primul rand in calitate de parinte al unui elev de liceu, din clasa a XI-a. Rectific, in calitate de parinte ocupat, care nu are prea mult timp pentru sedintele cu parintii de la liceu.

In plus, stiti si dumneavoastra, dirigintele este obligat sa tina doar o sedinta pe semestru, conform regulamentelor in vigoare. Departe de mine gandul sa condamn acest lucru, mai ales ca nu bag mana in foc ca daca frecventa acestor sedinte ar fi fost mai mare, as fi fost capabil sa vin la toate.

Am simtit, la un moment dat, copilul meu fiind in clasa a X-a, regretul ca nu am avut un contact mai strans cu scoala (dirigintele clasei), astfel incat sa fi putut sa evit o situatie cu potential distructiv pentru situatia scolara a fiului meu. Mai pe scurt, ar fi fost foarte bine sa fi stiut mai din timp ca fiu meu are anumite anturaje si activitati care il indeparteaza de activitatea scolara si nu dupa ce acumulase deja 40 de absente.

Am aflat toate aceste lucruri, tarziu, cauza fiind in primul rand lipsa mea de timp.

SI ATUNCI M-AM INTREBAT:

CUM AR FI FOST DACA AS FI PUTUT SA CONSULT, PE INTERNET, SITUATIA SCOLARA A COPILULUI MEU?

Cum ar fi fost daca, suplimentar, mi-ar fi sosit pe e-mail un mesaj:

“Aveti un mesaj de la profesorul copilului dumneavoastra”
SAU
“Copilul dumneavoastra a primit 2 note sub 5 de la ultima avertizare”
SAU
“Copilul dumneavoastra a inregistrat 3 absente de la ultima avertizare”


…si atunci, in cadrul firmei de aplicatii Internet in care imi desfasor activitatea, impreuna cu colegii mei, am gandit acest proiect, care sa faca cele descrise mai sus. Nimic complicat, nimic care sa necesite formarea indelungata a parintilor sau a profesorilor.

Pur si simplu, o aplicatie care sa ajute la comunicarea dintre parinti si profesori, usor de folosit, fiabila in exploatare si sigura din punct de vedere al securitatii datelor, un program aplicabil la nivel national, in orice scoala din Romania.

Astfel s-a nascut Icatalog, sau INTERNET CATALOG.


Va invitam, stimati dascali, daca acest proiect suscita interesul dumneavoastra, sa va spuneti parerea.

Suntem deschisi oricaror dorinte de colaborare, pentru ca vrem, in primul rand, ca acest proiect sa prinda viata si sa-si indeplineasca rolul: acela de a usura comunicarea noastra, a parintilor, cu dumneavoastra, profesorii si invatatorii copilor nostri.

Va rugam deci sa va spuneti parerea si sa intrebati mai multe, daca considerati necesar, despre ICatalog.

Marius Tudor
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Mesajde emil » 16 Apr 2007, 17:43

Mie mi se pare ca:
1. incalcati LEGEA, pentru ca NU AVETI VOIE sa luati date din scoli si sa le folositi!
2. incalcati dreptul persoanei la protectia datelor personale
3. veniti cu o treaba paralelal peste ceea ce exista in scoli, dar nu este interfatat grafic si prezentat comunitatii, atat cat este voie!
4. agresati utilizatorul cu prea multa reclama

nu prea vad ce aduce nou si cat succes poate avea un asemenea proiect
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde bienti_2007 » 16 Apr 2007, 20:03

emil scrie:Mie mi se pare ca:
1. incalcati LEGEA, pentru ca NU AVETI VOIE sa luati date din scoli si sa le folositi!
2. incalcati dreptul persoanei la protectia datelor personale
3. veniti cu o treaba paralelal peste ceea ce exista in scoli, dar nu este interfatat grafic si prezentat comunitatii, atat cat este voie!
4. agresati utilizatorul cu prea multa reclama

nu prea vad ce aduce nou si cat succes poate avea un asemenea proiect


1. Nu cunosc legile care reglementeaza aceasta activitate dar as fi interesat de un astfel de serviciu, bineinteles cu conditia sa fie legal. Puteti da mai multe amanunte legate de legile pe care le incalca?

Are ministerul o astfel de aplicatie acum pe piata?

2. Nu este permis sa se informeze parintii despre situatia scolara a elevilor pe un alt fel de suport decat carnetul de note tipizat? Pentru ca eu mai primesc si informari scrise pe alte suporturi. Inseamna ca incalc legea? Sa nu mai vorbesc nici la telefon cu invatatoarea?

3. E chestie de gusturi. Mie mi se pare ok. Cui nu-i place nu se baga.

4. Haideti sa fim seriosi. Poate oamenii nu au subventii ca altii si atunci de unde bani? Din reclama. Haideti sa lasam comunismul si sa pasim in capitalism. Asta chiar e trasa de par.

Din tot ce ati spus dvs. doar treaba cu legalitatea poate fi o problema dar din cate stiu eu, daca se inscriu la Autoritatea de resort cu vreo 300€ rezolva si problema asta. Dar proiectul este in faza pilot (daca nu ma insel), asa ca, asteptati sa iasa pe piata si atunci vedeti ce si cum.
bienti_2007
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Apr 2007, 19:46

Mesajde emese_d » 16 Apr 2007, 20:17

D-le Marius, de ce ati considerat necesar sa va faceti un nou user pentru a-i raspunde colegului nostru?
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde bienti_2007 » 16 Apr 2007, 20:20

si inca ceva.
Daca tot sunteti in domeniu de ce nu ii sprijiniti sa fie si legali si competitivi?
Ca din concurenta se naste progresul.
bienti_2007
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Apr 2007, 19:46

Mesajde marius2dor » 16 Apr 2007, 21:23

emil scrie:Mie mi se pare ca:
1. incalcati LEGEA, pentru ca NU AVETI VOIE sa luati date din scoli si sa le folositi!
2. incalcati dreptul persoanei la protectia datelor personale
3. veniti cu o treaba paralelal peste ceea ce exista in scoli, dar nu este interfatat grafic si prezentat comunitatii, atat cat este voie!
4. agresati utilizatorul cu prea multa reclama

nu prea vad ce aduce nou si cat succes poate avea un asemenea proiect



Stimate domn,

In primul rand, ca oricare dintre dumneavoastra de pe acest forum, am puterea de a-mi asuma responsabilitatea vorbelor sau faptelor mele (asta ca sa raspund stimatului dumneavoastra coleg, care sugera ca am postat mesajul anterior, logandu-ma sub o alta identitate).


In al doilea rand, proiectul raspunde unei nevoi uriase a parintilor de a se informa si altfel, economisind timp. In primul meu post, nu am exagerat deloc: chiar am un fiu in clasa a XI-a si chiar am simtit nevoia, la un moment dat, sa pot sa ma informez mai rapid cu privire la situatia lui scolara.

Nu vreau sa fiu nici ironic si nici sarcastic, dar NIMENI - nici un cadru didactic - din scolile in care invata copiii mei nu mi-a spus vreodata ca ar exista un asemenea sistem de informare, la dispozitia parintilor. Si nici de la prieteni sau cunoscuti nu am auzit despre ceva asemanator.

Si atunci vi se pare ca aceasta este "o treaba paralela peste ceea ce exista in scoli"? Cum exista, daca cei carora le este destinata, adica parintii, nu stiu nimic de asta?

De ce spuneti "nu aduce nimic nou"? Totul este nou!

Ati urmarit ca din cand in cand, apar articole in ziare sau reportaje la posturile de televiziune, care vorbesc despre implementarea catalogului virtual in cine stie ce scoala sau liceu (initiativa fiind particulara, nu a ministerului)?

Dati pe Google o simpla cautare pe subiectul acesta si o sa vedeti ce s-a scris despre acest lucru, mai ales in ultimii 2 ani.

Credeti ca acestea s-ar mai numi STIRI, daca acel sistem de care dumneavoastra vorbiti si-ar juca rolul?


Acest proiect a aparut ca o reactie a comunitatii fata de propriile sale nevoi, atat timp cat sistemul nu face asta. Pentru ca, stiti la fel de bine ca si mine, cata inertie poate exista, cat de greu este ea invinsa si cu ce viteza se implementeaza lucruri mult mai putin tehnice decat un proiect de acest gen.

Si la urma urmei (ca sa reiau o idee care exista in acest topic), foarte bine ca exista si in cadrul scolii ceva asemanator!

Iata ca acum exista si acest proiect pe care vi-l supunem atentiei!


Cu privire la publicitate:

Sistemul nu a fost creeat din bani publici, a necesitat sute de ore de munca si resurse materiale importante pentru asigurarea securitatii datelor (foloseste masuri de securitate utilizate in tranzactiile bancare), creearea propriu-zisa a aplicatiei, mentenanta etc.

Pentru a micsora costurile de abonare a parintilor, aplicatia trebuie sa colecteze fonduri si din publicitate. Utilizatorul nu este "agresat" cu publicitate, atata timp cat aria de informare este clar delimitata de cea cu publicitate.

In plus, in acord cu toate teoriile care se refera la modul in care ochiul unui utilizator "scaneaza" o pagina Internet, publicitatea este plasata in ariile care supara cel mai putin o persoana care deschide site-ul.


Ca o nota de final, nu dorim decat un dialog in limitele decentei, despre un subiect.

Cu atat mai mult cu cat, inscriindu-ma pe acest forum cu cateva zile in urma, am gasit aici atat subiecte cat si oameni de o calitate deosebita.

Iar calitatea mea este, in primul rand, aceea de parinte care isi doreste depasirea inertiilor, cu tot ce decurge de aici.

Cu stima,
Marius Tudor
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Mesajde emil » 16 Apr 2007, 21:52

Raspunsul dvs. este la fel de ambiguu ca si ceea ce gasim pe net....si, repet, din aceasta cauza nu ne aduce nimic nou!
Nu mi se pare o treaba serioasa, dar mai ales, mi se pare ILEGALA si imorala.
Ideea este buna dar irealizabila in conditi normale, decat numai daca O SCOALA are o astfel de intitativa si apeleaza la servicii private pentru interfata cu exteriorul. Numai SCOALA poate asigura un astfel de serviciu.
Dupa cum stiti, o firma "cunoscuta" a tocat bani publici ca sa realizeze "baze de de date" ale scolii, care nu folosesc la NIMIC.
Si-au facut si isi fac propaganda cu marile lor realizari dar treaba este un mare bluff, platit gras de Ministerul Educatiei.
Aceasta experienta nefericita spune multe despre un astfel de sistem, cum NU ar functiona el si cum NU va avea mentenanta absolut necesara.

Ce mai este neserios in acest anunt: schimbarea identitatii userului!

Pana la probe contrarii si realiste, imi mentin parerea...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marius2dor » 16 Apr 2007, 22:39

emil scrie:Raspunsul dvs. este la fel de ambiguu ca si ceea ce gasim pe net....si, repet, din aceasta cauza nu ne aduce nimic nou!
Nu mi se pare o treaba serioasa, dar mai ales, mi se pare ILEGALA si imorala.
Ideea este buna dar irealizabila in conditi normale, decat numai daca O SCOALA are o astfel de intitativa si apeleaza la servicii private pentru interfata cu exteriorul. Numai SCOALA poate asigura un astfel de serviciu.
Dupa cum stiti, o firma "cunoscuta" a tocat bani publici ca sa realizeze "baze de de date" ale scolii, care nu folosesc la NIMIC.
Si-au facut si isi fac propaganda cu marile lor realizari dar treaba este un mare bluff, platit gras de Ministerul Educatiei.
Aceasta experienta nefericita spune multe despre un astfel de sistem, cum NU ar functiona el si cum NU va avea mentenanta absolut necesara.

Ce mai este neserios in acest anunt: schimbarea identitatii userului!

Pana la probe contrarii si realiste, imi mentin parerea...




Va respect parerea pe care o aveti despre aplicatie in general, dar nu inteleg de ce este imoral ca o firma, in colaborarea cu scoala (nu a spus nimeni ca scoala nu ar sti nimic de asta), as pune la dispozitia parintilor notele copiilor lor, la care au dreptul sa aiba acces. Ce e imoral aici? Repet, in colaborarea cu scoala.

Singurii care ar vedea datele ar fi parintii; un parinte nu poate vedea decat notele propriului copil.


Dumneavoastra spuneti:
"Ideea este buna dar irealizabila in conditi normale, decat numai daca O SCOALA are o astfel de initiativa si apeleaza la servicii private pentru interfata cu exteriorul"

Iar pentru ca sa existe premizele unei astfel de colaborari, nu trebuie ca un astfel de proiect sa fie popularizat? Nu trebuie sa spuna cineva: "Iata, exista, va rugam sa va spuneti parerea". Ceea ce am si facut.


Si inca ceva, un element pe care nu l-am pomenit, intrucat proiectul nu a ajuns in acel stadiu:

Proiectul este conceput astfel incat un procent important din banii din abonamente si publicitate sa se intoarca la scoala. Deci, nu numai ca nu se face cu bani publici, dar scoala castiga din asta, asigurandu-se un venit suplimentar pentru persoana care introduce datele si, in plus, existand resurse pentru intretinerea scolii sau utilarea cu diferite materiale didactice, dispozitive etc.

Nu ne-am inchipuit nici o clipa ca ar trebui sa cerem cadrelor didactice sa faca "munca patriotica".

In concluzie, va multumim pentru aprecierile dumneavoastra si va sigur inca o data ca nu voi scrie decat sub acest nume:

Marius Tudor
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Catalogul virtual la nivel national exista!

Mesajde adimatu » 17 Apr 2007, 00:38

Nu este o idee chiar "foarte rea".
Pentru cine a fost curios vreodata sa navigheze pe pagina Microsoft a gasit aplicatia deja functionala: http://www.microsoft.com/Education/ClassServer.mspx.

Am vazut acest lucru aplicat experimental la o scoala din Austria deja cu trei sau patru ani in urma. Fara suparare, ce propuneti dumneavoastra este numai o parte din ceea ce poate face o aplicatie care deja exista si care este mult mai complexa.
De ce inclin spre aceasta aplicatie:
- nu se rezuma numai la controlul parintelui asupra notelor
- elevul poate verifica in permanenta ce sarcini are de indeplinit pentru portofolii
- elevul poate lua legatura cu profesorul si in afara orelor de clasa, cerand sfaturi si ajutor
- elevul poate comunica si cu alt elev
- parintele stie exact ce are copilul "personal" ca tema pentru orice disciplina sau in perioada in care elevul a lipsit pentru motive medicale
- parintele poate intra in contact cu profesorul copilului oricat de "ocupat ar fi"
- conturile (elev, parinte, profesor) sunt foarte bine protejate
- accesul este gratuit atata timp cat scoala are un server pe care are instalat sofware-ul
- profesorul poate afisa criteriile de evaluare ale unui portofoliu, data limita de prezentare a acestuia si multe alte lucruri pe care vi le puteti imagina.

Intre timp Microsoft a dezvoltat aceasta aplicatie o data cu introducerea lui 2003 server.

Din cate stiu eu la Iasi (sper sa nu ma insel), la Universitate, functioneaza deja un asemenea sistem.
Necesarul hardware nici macar nu este ultrapretentios chia daca vorbim despre o scoala cu 2000 de elevi. Iar controlul a ceea ce apare pe net revine scolii si numai scolii, fara interventii din afara.
Daca vrem sa folosim fotografiile copiiilor pe pagina scolii sau a clasei trebuie sa avem acceptul parintilor (asa am procedat intotdeauna), dar daca punem notele si absentele va dati seama ce complicatii putem crea. Riscam sa lezam dreptul la propria imagine.
E totul la limita legalitatii la fel ca instalarea camerelor video in scoli (si la orice loc de munca).
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde emil » 17 Apr 2007, 03:28

Adi,
Discutia este cam de ...batut campii!
Ne complicam exeistenta cu un utilizator anonim, care propune ...fantezii irealizabile. Am suficiente argumente sa spun ca ceea ce aud aici, idei vechi si discutate, nu este posibil de realizat, mai ales de catre firme sau persoane care nu stiu ce inseamna legi, protectia persoanei, dar nu stiu nici ce inseamna resursa umana si materiala a unei scoli din Romania.
Consider discutia incheiata, publicitatea inchisa!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde bienti_2007 » 17 Apr 2007, 09:55

emese_d scrie:D-le Marius, de ce ati considerat necesar sa va faceti un nou user pentru a-i raspunde colegului nostru?


Ganditi infantil
Numele meu este Pamblica Constantin
Daca aveti drum prin Bucuresti dati-mi un semn si ne intalnim pentru a va aduce argumente care sa va convinga.

Citeam demult timp forumul dvs. si unerori erau chair lucruri folositoare. Ceea ce m-a determinat sa imi fac cont a fost atitudinea dvs. chair violenta fata de acest proiect.


Deja mi-e lehamite. Daca ne dam in cap unul la altul in halul acesta, nu mai avem nici o sansa ca popor.
bienti_2007
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Apr 2007, 19:46

Catalogul virtual la nivel national exista!

Mesajde adimatu » 17 Apr 2007, 19:31

Cred ca intr-adevar discutia trebuie incheiata. M-am inselat. Credeam ca e reala consultarea ceruta de cei care au propus subiectul, dar vad ca se ajunge la violenta (verbala).
Imagineaza-ti, Emil, ce s-ar intampla daca as mai spune ca tin cu Poli Timisoara :oops:

Sa auzim numai de bine
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Re: Catalogul virtual la nivel national exista!

Mesajde marius2dor » 17 Apr 2007, 22:32

adimatu scrie:Cred ca intr-adevar discutia trebuie incheiata. M-am inselat. Credeam ca e reala consultarea ceruta de cei care au propus subiectul, dar vad ca se ajunge la violenta (verbala).
Imagineaza-ti, Emil, ce s-ar intampla daca as mai spune ca tin cu Poli Timisoara :oops:

Sa auzim numai de bine



Stimate domn,


Va multumesc pentru comentariul dumneavoastra anterior (cel in care faceati referire la aplicatia dezvoltat de Microsoft). A fost, dupa parerea mea, cel mai la obiect post din acest topic, rational si cat se poate de obiectiv.
Am considerat necesar, din respect pentru dumneavoastra si pentru faptul ca v-ati rupt din timp sa scrieti aici, sa semnalez faptul ca ceea ce ati scris nu a trecut neobservat.Deci:

Aveti dreptate, pot fi adaugate o multime de module si de facilitati unei astfel de aplicatii, dar noi am dorit, fara sa incarcam prea mult timpul celui ce introduce datele, doar sa facilitam informarea parintelui in sensul celor arate anterior.

In mod normal, aici trebuia sa se incheie acest post, pt ca e o dezbatere de idei. Din pacate...

Acum despre ultimul dumneavoastra comentariu:

Si eu sunt sincer dezamagit. As fi vrut sa existe chiar o dezbatere de idei, care se pare ca n-a prea iesit. De asta e forum, ca sa dezbatem, si de asta am postat aici, pentru ca voiam pareri chiar de la dumneavoastra.

Ati vorbit despre violenta verbala lansata de catre cei care au propus subiectul.

Poate ar trebui sa facem niste disocieri, intrucat nu sunt singura persoana care a scris aici. Sunt de parere ca patima (nici pro, nici contra), nu duce nicaieri si intuneca ratiunea.

Din cate stiu, subiectul a fost lansat de mine si nu imi amintesc sa fi avut, in posturile mele anterioare, vreo "iesire" verbala.
Dimpotriva, eu am fost acuzat ca m-am logat sub o identitate diferita ca sa postez un raspuns mai dur, lucru perfect neadevarat. M-au acuzat de asta doua persoane si nu am ripostat violent, desi nu este adevarat.

Dupa aceea am fost numit "utilizator anonim" care propune lucruri fanteziste, ca nu stim ce inseamna legile si resursa umana din scoli. Nu rezulta de nicaieri ca nu stim, iar daca nu stim (vorbesc despre resursa umana), in numele dezbaterii, lamuriti-ne, invatati-ne!

Totusi, nu inteleg, apropo de acest aspect:nu catre "resursa umana din scoli" au fost adresate intrebarile noastre? Ce sa denote asta, oare? Nu cumva respect?

Asa ca, scuzati-ma, pe ce suport sa se "aseze" dezbaterea de care pomeneati, daca eu vorbesc despre o aplicatie (on topic), si primesc "bobarnace" care se refera de-a valma, si la persoane, si la ceea ce am propus? Faceti un experiment si cititi numai ceea ce am scris eu, de la un capat la altul, apoi ce mi s-a raspuns, folosind aceeasi metoda.


Nu ma cunoasteti si nici eu nu va cunosc, pe nici unul dintre dumneavoastra, dar eu va respect si nu imi permit sa cred ceva despre vreunul dintre dumneavoastra (de genul celor ce sunt crezute despre mine), atata timp cat nu stiu. Consider ca gestul m-ar descalifica.

Cred ca inainte de dezbatere, trebuie sa existe respect.

Inca o data, va multumesc tuturor pentru parerile dumneavoastra, iar dumneavoastra, domnule adimatu, in mod special, pur si simplu pentru normalitate.

Cu respect,

Acelasi ne-anonim

Marius Tudor
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39

Mesajde nada » 18 Aug 2007, 18:12

Parerea mea este ca un astfel de icatalog nu este deloc un avantaj. Aceleasi rezultate s-ar obtine si daca ati comunica dirigintei adresa de email si i-ati solicita ca saptamanal sa va comunice date despre activitatea copilului dumneavoastra.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde marius2dor » 19 Aug 2007, 14:31

nada scrie:Parerea mea este ca un astfel de icatalog nu este deloc un avantaj. Aceleasi rezultate s-ar obtine si daca ati comunica dirigintei adresa de email si i-ati solicita ca saptamanal sa va comunice date despre activitatea copilului dumneavoastra.



Aveti dreaptate, si in acest mod informatiile pot ajunge la parinti.
Dar am vrut sa facem un pas inainte, in sensul in care informatia este inregistrata, in mod compact, nu disparata in emailuri diferite, si usor de vazut oricand, atat de catre profesor, cat si de catre parinte.

Ca profesor, este foarte simplu sa imi "construiesc" clasa virtuala, dar dupa aceea nu imi mai trebuie decat datale contului meu, de profesor, pentru a face orice operatii:
- intrarea in contul elevului printr-un click
- trimitere de mesaje catre parinte
- introducere de note si absente
- vizualizare situatie scolara

In mod automat, sistemul trimite emai si sms (acesta din urma, pentru parintii care doresc), atunci cand se inregistreaaza o anumita situatie de alarma (note mici, absente).

Sistemul acesta de management al informatiilor este folositor mai ales in cazul in care se trece de faza de proiect pilot si functioneaza e baza de abonament, iar o mare parte din bani se intorc catre profesor.

In viziunea noastra (daca ati citit deja posturile anterioare probabil ca stiti), PROFESORUL NU TREBUIE SA FACA MUNCA VOLUNTARA in relatie cu acest serviciu, de aceea, o suma reprezentand 70-80% din abonamentul lunar, ar trebui sa fie directionata catre acesta.

Atunci chiar trebuie sa stim numarul de elevi alocati unui profesor, pentru ce tip de abonament a optat parintele la inscriere etc.

Inchipuiti-va ce ar insemna daca o persoana dintr-o scoala, ar "lua" doua-trei clase in acest sistem, informand parintii. Credem ca ar exista beneficii pentru toate partile implicate: informatie rapida la parinti, elevi care se autocenzureaza stiind ca nu sedinta cu parintii este evenimentul in cadrul caruia tatal sau mama afla despre "ispravile" sale si profesori care realizeaza venituri suplimentare dintr-o activitate in perfecta conexiune cu procesul de invatamant.

Bineinteles, tot acest proces trebuie sa fie legal, transparent, desfasurat cu acordul conducerii unitatii de invatamant.

Credeti ca e o utopie?
Ne-ar interesa sincer parerea dumnevoastra.
marius2dor
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2007, 20:39


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator