Adeverinta tip pentru stimulentul de 100 RON cum e?

Adeverinta tip pentru stimulentul de 100 RON cum e?

Mesajde adryan » 15 Mar 2007, 17:39

La scoala nu mi-a facut adeverinta cum trebuie, a scris ca sa-mi foloseasca la ajutor financiar; la primarie nu a gasit sa-mi arate, ca era un coleg al celei care-mi daduse tipizatele, dar a stiut sa-mi zica de faptul ca nu-i buna si ca trebuie intr-un anume fel scrisa, si care coleg mi-a zis ca sa vin luni. Azi e joi... As putea maine sa trimit la secretariat o adeverinta model sa-mi faca si mie una pentru dosarul acesta complet privind idemnizatia pentru cresterea copilului/stimulentul si alocatia de stat pentru copii...
Stie vreun domn, vreo doamna sa-mi arate si mie o adeverinta de genul acesta?
adryan
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2007, 16:10

Mesajde alinab » 29 Mar 2007, 17:35

La noi in scoala(in bv) s-au facut cereri de mana clasice in care se specifica luna in care vrei sa primesti ajutorul. Oricum din ce am vazut evident ca se va amana ca desteptii nu au adoptat normele de procedura.
It is what you read when you don't have to that determines what you will be when you can't help it.~Oscar Wilde
Avatar utilizator
alinab
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Aug 2006, 11:45
Localitate: Brasov

Mesajde adryan » 31 Mar 2007, 17:14

Trebuie de fapt, cred, sa te duci la primaria localitatii tale...Eu, ca toata lumea, am depus dosarul pentru alocatia de 2 mil pe luna pana la 2 ani a fetei, in care dosar cererea cuprinde si acordarea stimulentului, si dosarul pentru trusou si cel pentru prima de nastere pentru mama la primarie, si mi-a spus cand m-am dus sa ma interesez prima data de ce trebuie sa aduc, ca daca doresc sa primesc stimulent, ala de 100 RON, pentru ca nu mi-am luat condediu de intreinere a copilului, pentru el deci a zis ca-mi trebuie o adeverinta de la scoala din care sa rezulte ca am lucrat in ultimele 12 luni pana la ziua nasterii fetei, ca lucrez in continuare si ca mi s-a retinut impozit la salariu lunar... Dar a durat o saptamana pana am completat dosarul cu adeverinta aceasta ca sa depun toate trei dosarele deodata ca prima adeverinta care mi-a facut-o la scoala a zis la primarie ca nu-i buna, a doua era buna si nu prea si in sfarsit a doua completata de mine a fost buna... Pentru ca-n prima adeverinta scrisese doamna secretara ca mi se elibereaza adeverinta pentru ajutor financiar, si rezulta din ea ca-s titular si lucrez din '97 desi eu explicasem intr-un bilet trimis ce trebuie sa contina adeverinta. Am dus-o la primarie, doamna cea cu dosarele nu era dar un coleg de-al ei mi-a zis ca nu-i buna. A vrut sa-mi dea o tipizata dar n-a gasit, pentru ca de fapt, am aflat mai tarziu, nici nu e asa ceva... A doua zi m-am dus iar, iar nu era doamna, dar o colega a cautat si-a gasit o adeverinta tipizata care credea ca-i pentru stimulent dar era de fapt pentru cei ce vor sa-si ia concediu de intretinere sa primeasca 600 RON, a completat-o doamna secretara pe aia, a semna-o si stampilat-o domnul director, sotul, si... tot nu era buna. Acum m-am intalnit cu cea care raspundea de dosarele astea si care-mi expklicase-n prima zi cand m-am dus la primarie ce-mi trebuie ca sa am dosarele complete... Ca nu-i chiar buna, ca trebuie sa rezulte din adeverinta ca aia si aia... Si-am zis ca daca potoate sa adauge ce se cere tot in adeverinta asta, si-a zis ca da si am scris eu si-a doua zi m-am dus iar... Ca doar i-am zis cele de la primarie ca ies pe hol, completez cu ce lipseste si vin inapoi si dau dosarele dar mi-a zis ca sa fie aceeasi cerneala, si cum era pix cu gel, am adaugat si eu ce trebuia cum ca sunt salariat titular din 97 pana in momentul de fata si ca am cotizat la fondurile sociale, ceva de genul asta, desigur cu verbe la persoana a iii-a, singular...
Concluzia: Du-te la primarie pentru acordarea stimulentului daca nu-ti rezolva scoala...Ca primaria trimite la Directia Sociala sau unde trimite dosarul tau si capeti stimulentul, prin posta cica...
adryan
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2007, 16:10


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron