Marea orgolimpiada de limba engleza - Bacau, 2005

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Marea orgolimpiada de limba engleza - Bacau, 2005

Mesajde donna » 25 Mar 2005, 15:04

Si a trecut... Acum asteptam rezultatele. In seara de vineri, 25 martie, vor fi afisate, pentru ca, simbata dimineata, sa aiba loc, cu drag si spor, contestatiile... Whatever...

Hai sa va dau o mostra de sujet de clasa a XII-a, sa va dau si marele si extrem de bine-ginditul barem al extraordinarei comisii nationale (by the way: Stiati ca la deschiderea nemaipomenitei olimpiade de la Bacau nu s-a pronuntat nici macar un cuvint in limba engleza?... :oops: )

Asadar: la cl. a XII-a, textul era, de fapt, un extras din O. Wilde,

The Ballad of Reading Gaol:

'Yet each man kills the thing he loves...

... Into an empty space.' (am sa ma straduiesc sa-l copii pe Olimpiade.ro).

Cerinta: Based on O. Wilde's poem, write a 350-word essay on the poet's view on human relationships, on his view on life and death, death and deaths.
Focus on the stylistic and the rhetorical devices of the text.


Acuma, ce sa zic, iata si baremu'... care este :wink: :
(intereseaza in special partea cu stylistic and rhetorical devices):
-repetition and parallelism
- metaphor
- means of expressing contrast
- other devices supported by evidence from the fragment...


Pentru oricine va avea curiozitatea sa citeasca cele 4 strofe din poem - chiar si in traducere, de ce nu? - am o mica... mare intrebare:

Nota 10 pentru cel care gaseste o metafora - UNA SINGURA - in textul asta...
NOTA 100 pentru cel care da o definitie a METONIMIEI... :cry:

Nu cred ca mai am ceva de adaugat. Ba da: faptul ca niciodata nu voi mai face greseala de anul asta... :evil:
Save time; see it my way!
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 15:15

The only way to get rid of a temptation is to yield to it. - Oscar Wilde
La anu' te tenteazĂŁ iar sĂŁ încerci, pânĂŁ atunci... se estompeazĂŁ amplitudinea supĂŁrĂŁrii, Âşi mai descoperi un elev talentat Âşi interesat...
Oricum, dacĂŁ te încĂŁlzeÂşte cu ceva nu este caz singular...
PĂŁcat cĂŁ suferĂŁ alĂŁturi de profesori Âşi elevii care n-au fost "favorizaĂži"
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde gina » 25 Mar 2005, 15:43

As putea sa va povestesc din experienta mea...de la comisia de contestatiii!!! :lol: :lol: As putea, dar nu sunt asa de nebuna sa fac asta desi...unii ar merita!!!! :twisted: :twisted:
Donna ce parere ai tu despre un elev care a facut 7 ani intr-o clasa englezeasca de la Scoala Europeana si in Romania se ridica la nivelul notei 7?!!! (In schimb unii care nu stiu sa ceara un pahar de apa au 10?!!!!!) Ce ar mai fi de comentata?????
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde donna » 25 Mar 2005, 16:41

Ma bucur ca v-ati intors... amindoua...

Ce sa va spun, dragelor?

As vorbi cu pacat daca nu as fi fost acolo... pe banii mei :cry: (da', daca tara o cere, o facem si pe asta)...

Observatii din partea unui outsider - spectator la marea panarama nationala de la Bacau:

1. Marti seara - mare deschidere mare la Ateneu - cu vorbe goale, vorbe mari (sau capete mici???) etc. etc. Nimeni - nici inspectoarea de specialitate de la Bacau, nici vreun membru al marii comisii nationale (parca erau la Congresul XIV sau care dracu' o fi fost ultimu') nu a soptit macar vreun cuvint in limba lui Shakespeare (de ce oare :?: : or fi avut emotii in fata copiilor care, intre noi fie vorba, nu foloseau decit engleza...

2. Cazarea - intr-un internat pe linga autogara, iar probele - la vreo trei statii de mers cu autobuzul...

3. Scrisul - miercuri dimineata. Subiectul mi se pare extrem de generos, dar, ,la barem, au dat cu oistea-n gard... Erau vreo treizeci prin comisia aia, nici unul n-a remarcat confuzia - penibila - intre metafora si metonimie???????

Si daca ati sti cu cita emfaza erau anuntati membrii comisiei la deschiderea de la Ateneu - de ziceai ca nu mai exista profesori valorosi in tara asta - doar aia detineau adevarul suprem... Mi-e sila :evil:

4. Listening: eleva mea, in norocoasa sala cu nr.13, are parte de un spectacol de zile mari din partea unei 'doamne din Minister' (exprimarea ii apartine ei, nu mie :twisted: ): la plingerile repetate ale copiilor din sala, doamna din Minister le reproseaza ca, daca nu inteleg inregistrarea jalnica de pe o caseta si mai jalnica, asta este pentru ca ... 'mesajul e in limba engleza'... Oare chiar nu mai exista common sense???????

Asa ca, dragilor, eu zic sa ne indrumam copiii spre examene Cambridge, IELTS, sa ne bagam picioarele - si la propriu, si la figurat - in olimpiadele lor - se pare ca apartin, de drept, unor grupuri destul de exclusiviste, in care altii, doar cu foarte mare greutate pot accede... Se vor gasi, fara indoiala, alte forme - mai conforme cu valoarea si cu pregatirea, atit a noastra, cit si a elevilor nostri - de certificare a valorii si cunostintelor... :wink:
Save time; see it my way!
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde donna » 25 Mar 2005, 17:30

Nr.5: De ce, in unele sali, copiii au obtinut aprobarea de a iesi cu subiectele, iar in altele, nu?

Pentru ce atita caracter secret si de ce atita lipsa de transparenta?

Ce or avea unii de ascuns? Vreo piatra filozofala, vreun Graal, ceva, la care muritoru' de rind nu are si nu trebuie sa aiba acces?

Ar trebui luate niste masuri serioase: prima - si cea mai importanta - excluderea porcariilor numite olimpiade (in special cea de limba engleza) din fisele de evaluare ale profesorilor... Acelea, ca atitea alte - vezi Doamne - hirtoage de evaluare si rapoarte tembele, sint concepute pentru 'alesi', nu pentru cei care muncesc cu si pentru elevi...
Save time; see it my way!
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

olimpiada de limba engleza, bacau

Mesajde teacher » 02 Apr 2005, 14:04

Dragele mele colege,
M-am intrebat de prima data cand v-am citit mesajele cine si cum sunteti ca profesoare.Intamplator, am aflat, cel putin partial, si raspunsul.
In primul rand, va invit la mine, la CNI." Tudor Vianu", la o intalnire cu elevii, si ai mei si ai vostri, la care sa vorbim numai in limba engleza. Eu am vorbit intotdeauna cu placere in aceasta limba pe care o predau de foarte multi ani, dar niciodata ca sa epatez sau sa stanjenesc pe cei prezenti, facand caz de cunostintele mele de limba engleza. Cum ar fi fost ca la deschiderea olimpiadei nationale, cand erau oficialitati ale judetului in sala si pe scena, sa ne fi apucat sa vorbim in engleza? Ar fi fost de prost gust, va spun eu. Si nepoliticos fata de niste oameni care chiar au facut niste eforturi supraomenesti pentru reusita acestei olimpiade. Cum judecati un inspector general care stie ca nu va mai fi in aceasta functie imediat dupa olimpiada, si totusi face tot ce-i sta in putinta sa fie bine? Ce ziceti despre o inspectoare care se zbate, si reuseste, sa faca rost de sponsorizari care tripleaza premiile MEC? Voi chiar nu stiti sa fiti un strop obiective, dragele mele colege infuriate?Care va sunt, de fapt, frustrarile? Si interesele? Pentru ca voi nu faceti nimic bun pentru elevi, atata timp cat nu puteti fi absolut deloc obiective.Ati facut copiii aceia veniti la olimpiada sa fie incrancenati si ostili exact fata de oamenii care erau acolo din respect si dragoste pentru ei. Va deranjeaza ca am vorbit frumos despre evaluatori, cu acelasi respect cu care am vorbit despre elevi? Munciti si afirmati-va profesional , si fiti evaluatori, nu insotitori la olimpiada.Toti oamenii aceia au venit neplatiti, rupandu-si din vacanta si incercand ca totul sa fie bine. Daca doreati si voi acelasi lucru, erati colege si colaboratoare, nu carcotase fara motiv.( A-propos, metonimia e o varietate a metaforei. Va stau la dispozitie si cu lectii de stilistica.)
Vi s-a dat, prima data, posibilitatea de a spune tare si raspicat, la sfarsitul olimpiadei, parerea despre cum s-a desfasurat aceasta olimpiada. De ce atunci cand puteati- omeneste, cu demnitate, curaj, raspunderea propriei pareri-sa va exprimati aceasta parere public, n-ati facut-o?Nu-mi dati replici de genul: era oricum inutil.Asta se cheama lasitate,dragele mele.Eu am avut curajul si, vorba unui elev, the nerve, sa infrunt, tot vorba lui, an angry mob.
Eu mi-am raspuns la intrebari. Si e prima data cand ma intorc impotriva mai tinerelor colege. Dar va stau la dispozitie sa va spun, cu mult mai multe amanunte, de ce ati facut un rau copiilor pe care pretindeti ca-i aparati. Poate acum veti avea curajul sa-mi raspundeti cu un nume si o identitate clara.
Iulia Dumitrachescu
teacher
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Feb 2005, 15:14

Mesajde donna » 02 Apr 2005, 20:07

Zau, asa...

V-ati rupt din timp pe banii MEC...

Eu mi-am rupt din timp pe banii personali... Nu am fost insotitor oficial. Am vrut doar sa fiu alaturi de copilul in care am investit munca, timp si mult, mult suflet... Din punctul asta de vedere, am cistigat. Habar n-aveti cit! Si, mai ales, ce... Am format un creier - asa cum trebuie! Nu cum vreti voi cu olimpiada voastra! In rest, nimic nu mai conteaza... 8)
Save time; see it my way!
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Mesajde gina » 02 Apr 2005, 20:07

Stimata doamna .
Nu este treaba mea sa ma amestec in aceasta discutie referitoare la olimpiada de lb. engleza, dar o fac fiindca sunt profund indignata de tonul agresiv si de amenintarile care se ascund aici. De fapt dv. cine sunteti de sunteti total lipsita de politete? Cine va da dreptul sa folositi acest ton ?! Aici suntem pe un forum ; cred ca ar trebui sa fim politicosi unii cu altii.
Probabil ar fi mai bine sa nu trimit acest mesaj, dar nu ma pot abtine sa nu-mi arat indignarea fata de tonul folosit de dv.
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde zizi » 02 Apr 2005, 20:38

As dori sa nu va certati si sa raspundeti pe mesaj privat. Nu e deloc placut sa asisti la certuri intr-o cancelarie, fie ea si virtuala. Stiu ca fiecare va spune vorbe in favoarea ei, dar nimic nu se rezolva astfel.
Incercati sa fiti mai ingaduitoare una cu cealalta. Poate ca adevarul se afla atat de aproape sau undeva la mijloc.
Nu stiu daca interventia mea are un rezultat bun, dar cred ca veti ajunge la intelegere fara sa fiti dure si sa va jigniti. Daca v-ati cunoaste poate ca veti constata cat de mult va asemanati si colaborati in viitor.
Succes!
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde gina » 02 Apr 2005, 21:56

Ai dreptate Zizi. Nu este prima oara cand se intampla asta. Nu se poate sa nu observam disparitia de pe forum a unor colegi foarte valorosi ( nu pot da nume) . Au preferat sa nu mai intre pe acest forum dupa ce au fost molestati verbal. Incet, incet ne vom retrage si vor ramane doar certaretii???
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde marinela » 02 Apr 2005, 22:26

Nu ne vom retrage, pentru ca lasam locul celor ca doamna profesoara de la "Vianu' si vor crede ca au dreptate. Astfel s-au creat non-valorile, nedreptatea si "clanurile' de la Olimpiade.
Imi pare rau ca trebuie sa spun atat de dur, dar este o parere dintre multe altele, pe care doamna profesoara poate nu a auzit-o si de aceea nu o cunoaste. A spune ce crezi nu inseamna ca te certi. Avem un schimb de opinii. Multumesc pentru intelegere.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 03 Apr 2005, 14:19

donna scrie:Zau, asa...

V-ati rupt din timp pe banii MEC...

Eu mi-am rupt din timp pe banii personali... Nu am fost insotitor oficial. Am vrut doar sa fiu alaturi de copilul in care am investit munca, timp si mult, mult suflet... Din punctul asta de vedere, am cistigat. Habar n-aveti cit! Si, mai ales, ce... Am format un creier - asa cum trebuie! Nu cum vreti voi cu olimpiada voastra! In rest, nimic nu mai conteaza... 8)

Imi pare rau ca intervin...
Ati abordat de la inceput un ton superior, pretios, romenglez si ...agresiv.
Am atras atentia ca sa respectati spiritul discutiei si va atrag atentia in continuare, in caz contrar vom lua masuri administrative, cu toata parerea de rau.
Cat priveste opinia dvs. unilaterala si exterioara despre calitatea concursurilor, ma simt lezat pentru ca si eu fac parte din Comisia Nationala de Informatica.
Cat priveste faptul ca "ati format un creier", in afara de limbajul usor neacademic, cred ca nu exprimati o realitate. Noi cei care pregatim olimpici putem spune ca administram niste miniti de exceptie deja formate , dar nu formam creiere!!!
Eu cred ca accesul dvs. la o discutie constructiva si la un grup ce poate influienta soarta disciplinei pe care o predati, va scadea pe masura
ce va veti certa cu colegii si veti pastra tonul superior

va doresc numai bine si frumos!

"Intamplarile sunt pe masura celor care le traiesc" (A.Huxley)
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

parere di afara

Mesajde cadrudid » 03 Apr 2005, 23:35

Sunt in invatamant din 1988. Am participat la olimpiade cu duiumul. Ei, de cand au inceput rezultatele sa conteze si la atribuirea salariilor de merit, a gradatiilor, la accederea in posturi de metodist, de responsabil de cerc metodic, de inspector scolar, lucrurile au cam luat-o razna. E drept ca asa e normal, dar mi se pare absurd ca firma construita mai mult prin meditatii si mai putin prin consultatii dupa ore acordate gratuit la scoala elevilor interesati sa fie sustinuta prin piedici si coate infipte in coastele colegilor.
Nu numai la limba engleza se constata acest lucru, dar si la matematica si chiar la amarata de olimpiada de educatie civica (desfasurat cu elevii de clasa a IV-a in judetul Dolj) se consata un cerc suspect de stramt de profesori cu elevi ce obtin rezultate, pentru un judet cu un numar atat de mare de cadre didactice.
Chiar asa: cum sa pui un elev sa memoreze ad literam toate drepturile copilului? Ii incalci drepturile!
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Re: parere di afara

Mesajde emil » 04 Apr 2005, 07:48

cadrudid scrie:Sunt in invatamant din 1988. Am participat la olimpiade cu duiumul. Ei, de cand au inceput rezultatele sa conteze si la atribuirea salariilor de merit, a gradatiilor, la accederea in posturi de metodist, de responsabil de cerc metodic, de inspector scolar, lucrurile au cam luat-o razna. E drept ca asa e normal, dar mi se pare absurd ca firma construita mai mult prin meditatii si mai putin prin consultatii dupa ore acordate gratuit la scoala elevilor interesati sa fie sustinuta prin piedici si coate infipte in coastele colegilor.
Nu numai la limba engleza se constata acest lucru, dar si la matematica si chiar la amarata de olimpiada de educatie civica (desfasurat cu elevii de clasa a IV-a in judetul Dolj) se consata un cerc suspect de stramt de profesori cu elevi ce obtin rezultate, pentru un judet cu un numar atat de mare de cadre didactice.
Chiar asa: cum sa pui un elev sa memoreze ad literam toate drepturile copilului? Ii incalci drepturile!

Trebuie sa recunosc ca olimpiadele au capatat o importanta exagerata, in timp ce preocuparile oficiale pentru marea masa de elevi au slabit!
Faptul ca anumiti colegi obtin rezultate de exceptie, e discutabil, dar nu de criticat. Este competitie, aceasta e situatia. Ceea ce este vicios mi se pare faptul ca multe licee bune selecteaza elevi buni dar se ocupa(la ore!) excesiv de mult de performanta, cu riscul ca o buna parte din cei "normali" sa nu poate face fata decat numai prin...meditatii...
Invatamantul paralel, atat de discutat si criticat,...este totusi o stare anormala, chiar daca multora dintre noi ne aduce venituri bunicele...
Intrebare:
Cum vedeti antrenarea/ angajarea elevilor obisnuiti in competitii/proiecte care sa le valorifice capacitatea/optiunile individuale?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marikaj » 04 Apr 2005, 15:08

Azi am aflat cu cea mai mare mâhnire, despre o fostĂŁ elevĂŁ Âşcolii noastre, actual elevĂŁ la liceu în clasa a IX, cĂŁ s-a calificat la Olimpiada naĂžionalĂŁ la geografie , dar fiind în vacanÞã nu au avut cum s-o anunĂže la "ĂžarĂŁ", era în ultimul moment, a doua zi era plecare
.... Âşi a fost alt elev în locul ei...
unde este codiĂža :evil: ?
m-a deranjat cA FAPT, nu am nici o tangenÞã dar se fac multe nereguli în faza inferioarĂŁ pânĂŁ se ajunge la NaĂžionalĂŁ, aÂşa cĂŁ ...
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori