daca din doua sute cinci iei..., cat ramane?

Provocari pentru toate varstele

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 14:55

raduma scrie:aha! nu stiu daca a mai fost, dar mie-mi place:

ce urmeaza?!

1
11
21
1211
111221
........................ so? ce urmeaza?

vezi ca a mai fost dincolo pe la oulete 8)
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde iace » 25 Mar 2005, 14:56

a mai fost, asta e problema larei de care ziceam..... :twisted:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 15:12

merci de input... incepusem sa citesc mesajele cu "outzele", dar pe la pagina 3 cred, m-am luat cu treaba si n-am terminat. da e dragutza, nu-i asa?!

si cum am ramas dator... hai sa vedem... mda... cred ca merge:

esti recuparator de bani! ai zece "protejati" care trebuie sa cotizeze in fiecare luna cu 100 de galbeni... (daca a fost si asta, plec acasa!!)... toate bune si frumoase, atata doar ca unul dintre cei zece te inseala!!! un galben "autentic" are 10 grame, dar galbenii "falsi" au doar 9 grame. Cum faci sa afli care dintre "protejati" te fura? si asta dintr-o singura cantarire!!!
Avatar utilizator
raduma
 
Mesaje: 64
Membru din: 21 Mar 2005, 13:03

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 15:23

aÂşezi frumos fiÂşicurile de monede pe o masĂŁ Âşi le pui etichete de la 1 la 10...
apoi iei din prima grĂŁmadĂŁ 1, din a doua 2 din a treia 3 Âşi ... din a zecea 10 Âşi pui grĂŁmĂŁjoare pe cântar (cu greutate, sau dacĂŁ eÂşti recuperator, cred cĂŁ ai deja electronic) Âşi obĂžii în loc de 1+2+...10=10x11:2=55 grame o diferenÞã.
acum vezi câte grame lipsesc pânĂŁ la ... Âşi nr. reprezintĂŁ nr. grĂŁmĂŁjoarei care este 8) .
SĂŁ nu te rĂŁzbuni cĂŁ Âştiam problema, dar era la o cofetĂŁrie cu bomboane de ciocolatĂŁ :wink:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 15:40

bine, hai ca te iert de data asta...

sa vedem ce facem cu urmatoarea?! cu rugamintea ca daca stii raspunsul, lasa-i si pe ceilalti, o zi - doua sa-si consume din neuroni...

castel. doua porti. una buna, una rea. in fatza fiecarei porti, un strajer. unu minte intotdeauna, celalalt spune adevarul intotdeauna. ai doar o intrebare, pe care o adresezi oricaruia dintre cei doi strajeri. care este inrebarea al carei raspuns iti va indica cu certitudine (100%) care este poarta cea buna?
Avatar utilizator
raduma
 
Mesaje: 64
Membru din: 21 Mar 2005, 13:03

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 15:48

e bunĂŁ Âşi problema asta, Âştiam prin deÂşert cu doi beduini, sĂŁ-Ăži arate poarta prin care ajungi la oaza cu apĂŁ... riscul e mai mare cĂŁ poĂži muri de sete 8)
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 15:51

daca mai stii din astea, zi-mi si mie ca ma cam plictisesc...
Avatar utilizator
raduma
 
Mesaje: 64
Membru din: 21 Mar 2005, 13:03

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 16:03

În Atena anticã la mare preþ erau considerate gustul prin care se alegeau hainele ºi culorile pentru materiale. La loc de cinste stãteau: alb, gri, roz, galben ºi albastru deschis.
Trei persoane discutĂŁ despre aceste aspecte afirmând:
1. bĂŁrbaĂžii purtau galben, tinerele albasrtu deschis
2. bĂŁrbaĂžii alb Âşi gri, iar tinerele galben
3. femeile cĂŁsĂŁtorite purtau galben, iar tinerele roz
Cineva , care cunoÂştea precis obiceiurile atenienilor apreciazĂŁ cĂŁ cele trei persoane erau numai parĂžial informate în acest domeniu. Âşi fiecare are câte o afirmaĂžie corectĂŁ Âşi câte una eronatĂŁ, specificând cĂŁ cele trei categorii ale populaĂžiei purtau culori diferite.
care era de fapt opinia atenienilor privind gustul în alegerea culorilor pentru îmbrĂŁcĂŁminte?
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde iace » 26 Mar 2005, 09:26

raduma scrie:castel. doua porti. una buna, una rea. in fatza fiecarei porti, un strajer. unu minte intotdeauna, celalalt spune adevarul intotdeauna. ai doar o intrebare, pe care o adresezi oricaruia dintre cei doi strajeri. care este inrebarea al carei raspuns iti va indica cu certitudine (100%) care este poarta cea buna?

Te duci la unul din strajeri (oricare) si spui "Daca l-as intreba pe celalalt strajer care este poarta buna, ce poarta mi-ar indica ?"Apoi iesi pe cealalta poarta.
Sa justificam de ce:
- Daca ai intrebat strajerul care spune adevarul, el va relata ce va spune strajerul mincinos, deci va arata poarta rea.
- Daca ai intrebat strajerul care minte, el va spune invers decat spune celalalt strajer, care spune adevarul. Deci, va indica tot poarta rea.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 30 Mar 2005, 14:54

Marikaj, i-ai dat o problema prea complicata lui raducu... vezi ca s-a speriat si a fugit. :shock: Ai aflat ce inseamna 23 de P...samd?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 30 Mar 2005, 16:45

Cum radu nu se grabeste a da solutia, am sa incerc eu; sper sa fie cea buna:
- femeile casatorite purtau galben si roz;
- barbatii alb si gri;
- tinerele fete albastru deschis.
Rationamentul nu stiu daca poate fi scris... pur si simplu e varianta care se potriveste in conditiile cerute ca o afirmatie sa fie falsa si cealalta adevarata... :?:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde stanuta_grigorica » 30 Mar 2005, 17:26

La intrebarea din testul Mensa n-ar fi corect sa raspund pentru ca am raspunsurile de la fiica mea,despre obiceiurile atenienilor cred ca a raspuns corect Iace....Mai vreti o problema???
" Doua taranci vand mere...fara cantar!Ele dau marfa la bucata astfel:
una da 3 mere la 10 000lei,cealalta,care are mere mai mari,da 2 mere la 10 000lei.Ele vand in fiecare dimineata cate 30 mere.
Intr-o zi,prima taranca nu poate merge la piata si o roaga pe prietena ei sa-i vanda merele.Cealalta primeste sa i le vanda si face urmatoarea socoteala:daca eu dadeam 2 mere la 10 000 si ea 3la 10 000,inseamna ca 3+2=5mere la 10 000lei +10 000lei=20 000lei.
Ea amesteca merele,formeaza 12 gramezi pe care le vinde cu 20 000lei fiecare si incaseaza240 000lei.cand sa imparta banii,ce se intampla?Prietena ei pretinde pentru cele 30 mere ale ei 100 000lei,iar ei ar fi trebuit sa-i ramana 150 000lei...Ea n-a incasat decat 240 000lei...Cum se explica lipsa de 10 000lei?"
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde christa » 30 Mar 2005, 20:19

iace scrie:Ai aflat ce inseamna 23 de P...samd?

Eu am aflat. :lol:
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde marikaj » 30 Mar 2005, 21:21

iace scrie:Cum radu nu se grabeste a da solutia, am sa incerc eu; sper sa fie cea buna:
- femeile casatorite purtau galben si roz;
- barbatii alb si gri;
- tinerele fete albastru deschis.
Rationamentul nu stiu daca poate fi scris... pur si simplu e varianta care se potriveste in conditiile cerute ca o afirmatie sa fie falsa si cealalta adevarata... :?:

Rationamentul:
din (1) presupunem ca barbatii purtau galben deci tinerele nu purtau albastru deschis.
din (2) barbatii nu purtau alb Âşi gri deci tinerele purtau galben.
Contradictie: nu pot purta aceeaÂşi culoare Âşi bĂŁrbaĂžii Âşi tinerele.
Revenim la (1) bĂŁrbaĂžii nu poartĂŁ galben, tinerele poartĂŁ albastru deschis.
din (2) bĂŁrbaĂžii poartĂŁ alb Âşi gri
din (3) femeile cĂŁsĂŁtorite purtau galben
Rozul era pe placul atenienilor dar din condiĂžiile date nu se poate spune cĂŁ purtau neapĂŁrat :roll:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde iace » 31 Mar 2005, 18:34

Corect... se putea si scrie rationamentul... trebuia sa recunosc ca mi se parea prea mult si complicat de scris... Rozul asta m-a derutat si pe mine, dar vezi, ca o doamna generoasa, l-am atribuit femeilor maritate, de ce sa fie obligate sa poarte numai galben, sa mai varieze si ele cu un roz ceva... :lol:
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme de logica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator