subiectele la testarea nationala de la clasa a IV-a

subiectele la testarea nationala de la clasa a IV-a

Mesajde toni » 17 Mar 2005, 07:34

Daca le are cineva, poate face un pustiu de bine si le posteaza si pentru cei interesati!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Re: subiectele la testarea nationala de la clasa a IV-a

Mesajde sandapavel » 17 Mar 2005, 13:25

eu le am, dar nu in format electronic, si nici scanner n-am. Daca are cineva o idee, adresa mea e sandapavel2003@yahoo.com.
Pe www.edu.ro nu exista? Sau pe site-ul ala cu centrul national de evaluare...
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti

Re: subiectele la testarea nationala de la clasa a IV-a

Mesajde efodorean » 17 Mar 2005, 15:28

toni scrie:Daca le are cineva, poate face un pustiu de bine si le posteaza si pentru cei interesati!


Si eu am subiectele date la testarea nationala de la clasa a VI-a.Nu le am in format electronic si prin scanare nu se vede nimic.
Daca nu apar postate pana sambata/duminica,am sa le tehnoredactez eu,si am sa le postez.

Subiectele propuse par interesante si accesibile.Eu le-am dat astazi elevilor mei.Sunt curioasa cam in ce stadiu se afla.

Dar pana le voi corecta mai e ceva timp.Sunt 21 de pagini!Nu am nici valorile codurilor pentru apreciere,deci trebuie sa fixez eu punctajul.
Poate are cineva codurile si le posteaza.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: subiectele la testarea nationala de la clasa a IV-a

Mesajde emil » 17 Mar 2005, 15:52

efodorean scrie:
toni scrie:Daca le are cineva, poate face un pustiu de bine si le posteaza si pentru cei interesati!


Si eu am subiectele date la testarea nationala de la clasa a VI-a.Nu le am in format electronic si prin scanare nu se vede nimic.
Daca nu apar postate pana sambata/duminica,am sa le tehnoredactez eu,si am sa le postez.

Subiectele propuse par interesante si accesibile.Eu le-am dat astazi elevilor mei.Sunt curioasa cam in ce stadiu se afla.

Dar pana le voi corecta mai e ceva timp.Sunt 21 de pagini!Nu am nici valorile codurilor pentru apreciere,deci trebuie sa fixez eu punctajul.
Poate are cineva codurile si le posteaza.
Flori va incerca sa faca ceva pentru dumneavoastra. Le va scana si le va posta pe didactic.


Ecaterina Fodorean
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde nico » 17 Mar 2005, 18:37

testele vor fi pe iternet , pe site-ul SNEE in cel mult o saptamana. putem avea rabdare.
nico
 
Mesaje: 20
Membru din: 21 Noi 2004, 21:27

teste

Mesajde toni » 17 Mar 2005, 21:20

Sunteti cu totii niste dragute/draguti! :D
Multumesc mult de tot! Poate apar totusi si acolo unde ar fi trebuit sa fie chiar de astazi sau de ieri!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde alena » 17 Mar 2005, 22:22

În ºcoala mea s-a aplicat aceastã testare. Chiar eu am rãspuns de ea. Testele vor apare luni pe internet. Cel puþin aºa ne-au anunþat pe noi. Îmi pare rãu, dar nu am nici o modalitate sã le postez aici.
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde flori » 18 Mar 2005, 14:40

La Discipline/Invatamant primar/Teste se gasesc postate subiectele testarii nationale cls. IV-a, varianta 1.Flori
flori
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2003, 12:14

teste clasa a IV-a

Mesajde vasile » 18 Mar 2005, 17:02

Multumim frumos pentru testele de la clasa a IV-a!
Vasile Miclaus Sc nr. 7 Timisoara
vasile
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Noi 2003, 15:14

Mesajde mirela-barcan » 20 Mar 2005, 10:56

Multumim, Flori, pentru rapiditatea cu care ai postat subiectele pe didactic! Le-am preluat - eram foarte curioasa sa le vad - si ramane sa le discut cu colegii din scoala.
Voi ce parere aveti despre subiecte? Din punctul meu de vedere, au fost mai mult decat rezonabile, dand sanse fiecarui copil sa scrie ceva. Interesant mi s-a parut faptul ca nu s-a dat analiza morfologico-sintactica, pe care noi, invatatorii, punem atata accent (la limba romana, evident!).
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde efodorean » 23 Mar 2005, 16:07

mirela-barcan scrie:Multumim, Flori, pentru rapiditatea cu care ai postat subiectele pe didactic! Le-am preluat - eram foarte curioasa sa le vad - si ramane sa le discut cu colegii din scoala.
Voi ce parere aveti despre subiecte? Din punctul meu de vedere, au fost mai mult decat rezonabile, dand sanse fiecarui copil sa scrie ceva. Interesant mi s-a parut faptul ca nu s-a dat analiza morfologico-sintactica, pe care noi, invatatorii, punem atata accent (la limba romana, evident!).


Varianta 2 cuprinde si sintaxa si morfologie , la punctul 6.
Citez:
a)Se da enuntul:
"Gazele depun la soare/Oua microscopice"
Scrie, in casete,litera initiala corespunzatoare fiecarei parti de propozitie (P.-predicat,S-subiect,C-complement,A-atribut);
b) Alcatuieste o propozite in care cuvantul "soare"sa aiba functia de subiect;
c)Alcatuieste cate un enunt in care cuvantul "noua"sa fie pe rand:adjectiv;numeral.

Nu este mult,dar pentru volumul mare verificat,este suficient.Nu este examen de capacitate,clasa a VIII-a,si nici acolo nu se mai "da" analiza
sintactico-morfologica(intai se analizeaza sintactic si apoi morfologic!).

Cat despre subiecte,cred ca la stiinte s-a exagerat in unele parti:etapele de dezvoltare ale unei broaste - desenele erau indescifrabile ;identificarea surselor de poluare dintr-un desen greu de descifrat,la un punct li se cerea chiar sa faca deosebirea dintre solutii si amestecuri.La ambele variante trebuiau sa descrie cate un experiment facut la clasa si sa precizeze ce au aflat in urma experimentului respectiv.Elevii mei s-au descurcat multumitor,dar ma intreb ce au scris cei care n-au intrat in laborator.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori