institutor II sau I ?

Discutii despre examenele elevilor si examenele cadrelor didactice

institutor II sau I ?

Mesajde anaria » 11 Ian 2007, 18:28

As avea si eu o intrebare deoarece sunt curioasa daca mai exista si altii in situatia mea. Am absolvit in anul 2000 ,Universitatea de Vest "Vasile Goldis" din Arad,Colegiul universitar pedagogic de institutori din Sighetu Marmatiei in urma careia am primit titlul de institutor in profilul sociopsihopedagogie, specializarea institutori-limba franceza cu durata de 6 semestre;m-am titularizat la o scoala pe catedra de limba franceza si sunt incadrata ca institutor II.Mie personal, nu mi se pare cinstit sa fim incadrati ca institutori II ca si cei care care au facut o scoala postliceala .Mi-am luat definitivatul in 2003 dar ca si educatoare iar acum sunt inscrisa la gradul II tot la educatoare. Vi se pare normal ca un om predand o materie sa-si dea gradele didactice din cu totul altceva? Va multumesc.
anaria
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Ian 2007, 16:22

Mesajde aalliinnaa » 13 Ian 2007, 01:16

Sunteti o norocoasa ca puteti preda franceza...eu n-am mai intalnit cazuri, cel putin la mine in judet, ca un institutor sa predea in invatamantul gimnazial. Absolvind Colegiul de Institutori dvs ati devenit institutor si nu profesor.Intr-adevar e putin anormal ca nu va lasa sa va dati gradele la lb franceza si poate ca nici titulatura nu e cam sigura in cazul dvs.
Eu v-as sfatui sa va completati studiile, mai ales daca sunteti intr-adevar titulara pe catedra de franceza...s-ar putea sa va treziti intr-o zi ca nu este valabila titulatura ca nu aveti studii in domeniu.
Un invatator cu postliceala este incadrat ca invatator(simplu), cu Colegiul de Inst este incadrat ca inst II iar cu Facultate este incadrat ca inst. I.
Deci, nu sunteti cu nimic defavorizata ci chiar avantajata ca puteti preda in inv gimnazial.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde anaria » 13 Ian 2007, 11:15

multumesc aalliinnaa pentru raspuns dar trebuie sa stiti ca cei din promotia mea s-au titularizat pe specialitatea de pe diploma si predau in invatamantul gimnazial. Deci trebuie sa ne consideram norocosi si eventual sa ne continuam studiile. :D
anaria
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Ian 2007, 16:22


Înapoi la Examene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator