SCANDALURI in liceele romanesti

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Mesajde stanuta_grigorica » 05 Feb 2005, 22:25

Cred ca editorialul din 'Evenimentul zilei" este in topik....Elevul de azi si profesorul....de multe ori depasit de problemele de disciplina,umilit de cei pe care i-a ales...
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde marinela » 05 Feb 2005, 23:46

Foarte frumos ai spus ! Asa simt si eu. Din pacate acesta este adevarul. Cred totusi ca si noi avem o vina. Nu noi profesorii ci noi oamanii maturi.Parintii mai ales.Oare e asa grav? Ce trebuie totusi facut? Cine sa "faca".
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde marinela » 08 Feb 2005, 21:56

Este adevarat ca s-a dat o hotarare ca elevii cu nota mai mica de sapte la purtare in clasa a 12-a, sa nu se mai poata inscrie la facultate de stat?
Eu cred ca ar fi o masura buna.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde ebelivac » 09 Feb 2005, 11:45

marinela scrie:Foarte frumos ai spus ! Asa simt si eu. Din pacate acesta este adevarul. Cred totusi ca si noi avem o vina. Nu noi profesorii ci noi oamanii maturi.Parintii mai ales.Oare e asa grav? Ce trebuie totusi facut? Cine sa "faca".

Parerea mea este ca educatia unei persoane se bazeaza pe doua componente inseparabile, anume familia si scoala. Una fara alta nu cred ca poate avea un rol important in educatia unui copil. Poate ca la inedmana multor parinti este sa spuna "Scoala este de vina", iar la indemana multor profesori este sa se spuna "Familia este de vina". Nu cred intr-o separare intre cele doua componente ale mediului extern care influenteaza procesul de educare a unui copil. Asa ca ceva trebuie facut. Cine sa faca? Pai NOI, DASCALII. Cum? prin Propuneri CONCRETE. De exemplu, o mai mare implicare a familiei in scoala si o mai mare implicare a scolii in familie. Acest lucru poate fi facut prin intermediul acelor Consilii sau Comitete de parinti, care prin dezbateri cu reprezentantii corpului profesoral, sa adopte masuri benefice pentru scoala si elevi.
In ce priveste scaderea notei la purtare in clasa a 12-a si impiedicarea elevului sa mai dea la o facultate de stat, mi se pare o masura pripita. In acest fel, dirigintii claselor a 12-a vor fi supusi presiunilor sa nu scada nota la purtare unui anumit elev "cu spate", pentru ca "trebuie" sa mearga la facultate, astfel incurajadu-se obiceiul de "influentare" a unui diriginte.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Re: SCANDALURI in liceele romanesti

Mesajde mirceaorasanu » 08 Mar 2005, 16:10

As mentiona in mod uluitor un fapt care lasa impresia ca se repeta in mod
identic cu ceea ce s-a petrecut in 1946(21 iulie ) ; este vorba de Ion Lintes , care a murit la data anuntata mai sus ,unii spun ca datorita unui accident de circulatie cu masina ,impreuna cu sotia sa Pe de alta parte este citat un fapt impreuna cu cele de mai sus , anume :iubea aviatia , si fusese pensionat la gradul de comandor inginer cand se astepta mai putin, si se astepta sa fie avansat la gradul de general inginer. In momentul de fata ,exista cateva cazuri de aceeasi natura petrecute ,in perioada 2002-2004 ,si in prezent deci pensionari ilegale . Ma intreb daca domnul Ministru cunoaste asemenea situatii , si daca doreste sa remedieze situatiile semnalate. Pana acum n-am primit nici un indiciu in acest sens , persoanele fiind cu putere de manca si valoare de nebanuit. As mai semnala inca un caz (ar trebui acum sa rezolve situatia pentruca stiu ca dispune de prerogativele necesare ), anume cel al lui Constantin Al.Parvulescu ,mort in 2 iulie 1945.Pretuim noi oamenii valorosi? Cum?
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde mireille_mm » 09 Mar 2005, 14:01

Sunt de acord cu ceea ce spui...dar...intotdeauna exista un dar...
Parera mea este ca in momentul de fata, 99% dintre parinti considera ca atata timp cat isi trimit copilul la scoala, scoala trebuie sa faca totul in ceea ce priveste educatia, evident. Ori asa ceva este imposibil... Parintii vorbesc urat in general despre scoala si profesori si ceea ce este foarte grav e ca o fac in fata copiilor.
Cred ca trebuie inceput cu educatia adultilor...
Ministerul ar trebui sa se gandeasca la astfel de programe vizand educatia adultilor, a parintilor in special.
Inst. Mirela MINEA
Avatar utilizator
mireille_mm
 
Mesaje: 59
Membru din: 06 Noi 2004, 09:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde christa » 10 Mar 2005, 00:30

mireille_mm scrie:Parintii vorbesc urat in general despre scoala si profesori si ceea ce este foarte grav e ca o fac in fata copiilor.

Asta s-a schimbat "de pe vremuri". Eu am avut in clasa a III-a si a IV-a o invatatoare care era efectiv o scorpie, dar abia dupa ce am venit in Germania (venisem la 18 ani) mi-a spus mama dupa ceva vreme ca si ea si tata aveau o parere f. proasta despre invatatoare, insa nu au manifestat-o fata de mine, pentru ca altfel pierdeam si putinul de respect pe care il mai aveam ...
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Scandalul este o exprimare amabila plina de intelegere...!..

Mesajde mirceaorasanu » 10 Mar 2005, 08:30

Va rog sa mergeti in varful picioarelor ,si sa soptiti ca sa pastram linistea, caci cei din jur nu-si pot desfasura activitatea in zgomot..?!?;Cum este posibil sa actionezi , sa,iei decizii ,fara legi ( ca acum in invatamant) si sa dispui de viata unui om ,a unor oameni ,sa-i pensionezi, ilegal , sa-i lasi in situatii care nu se incadreaza in nici un mod de justificare (zisa legica) ( cunosc cel putin un caz ; repet :cel putin un caz- vezi cine..! face..!).....?!?.Atunci prin comparatie : n-ar fi necesar, schimbarea , a celor care (asa se vede ...!) , decid soarta profesorilor, a invatatorilor, a elevilor ,si in ultima instanta a invatamantulului..?!?.Iar cei vizati continua netulburati..?!? . De fapt aceasta este problema fundamentala a invatamantului , ACUM .!.
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Este urgent ..!...

Mesajde mirceaorasanu » 10 Mar 2005, 08:35

Timpul este nemilos ,iar profesorii ,invatatorii ,as zice si elevii ( ca sa nu regrete..) au la indemana mijloacele ,de presiune autentice , si veritabile(tot deauna cei mentionati au fost atasati de autentic ..) ..!...
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde ebelivac » 10 Mar 2005, 09:44

mireille_mm scrie:Sunt de acord cu ceea ce spui...dar...intotdeauna exista un dar...
Parera mea este ca in momentul de fata, 99% dintre parinti considera ca atata timp cat isi trimit copilul la scoala, scoala trebuie sa faca totul in ceea ce priveste educatia, evident. Ori asa ceva este imposibil... Parintii vorbesc urat in general despre scoala si profesori si ceea ce este foarte grav e ca o fac in fata copiilor.
Cred ca trebuie inceput cu educatia adultilor...
Ministerul ar trebui sa se gandeasca la astfel de programe vizand educatia adultilor, a parintilor in special.

Nu stiu daca se mai poate face educatie adultilor in aceste vremuri ale existentei lor extrem de zbuciumate. Cred ca o solutie ar fi implicarea parintilor in activitatile scolare si extra scolare. De exemplu, organizarea unui concurs de catre scoala, iar in comisia de jurizare sa fie cooptati si parinti. Nu stiu, este o idee. Aceasta este problema invatamantului din ziua de astazi, lipsa ideilor.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Cum apar scandalurile "mari "si acandalurile"

Mesajde mirceaorasanu » 10 Mar 2005, 21:20

Scandalurile "mari" nu apar in ziare ,fiind monitorizate de..!?!,. ,dar scandalurile " mici " , apar in ziare pentruca sunt " mici" , si se conciliaza ;in acest sens ,citez cate ceva dintr-un document ,destul de ("mari")oficial :"Astfel prin cererea precizatoare ..a solicitat : plata drepturilor salariale aferente...si a titlului de doctor invederam "...Acesta se numeste in stiinta," principiul acoperirii."Ei ..!?!..
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Cum apar scandalurile "mari "si acandalurile"

Mesajde mirceaorasanu » 10 Mar 2005, 21:21

Scandalurile "mari" nu apar in ziare ,fiind monitorizate de..!?!,. ,dar scandalurile " mici " , apar in ziare pentruca sunt " mici" , si se conciliaza ;in acest sens ,citez cate ceva dintr-un document ,destul de ("mari")oficial :"Astfel prin cererea precizatoare ..a solicitat : plata drepturilor salariale aferente...si a titlului de doctor invederam "...Acesta se numeste in stiinta," principiul acoperirii."Ei ..!?!..
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Re: Cum apar scandalurile "mari "si acandalurile&q

Mesajde ebelivac » 12 Mar 2005, 10:47

mirceaorasanu scrie:Scandalurile "mari" nu apar in ziare ,fiind monitorizate de..!?!,. ,dar scandalurile " mici " , apar in ziare pentruca sunt " mici" , si se conciliaza ;in acest sens ,citez cate ceva dintr-un document ,destul de ("mari")oficial :"Astfel prin cererea precizatoare ..a solicitat : plata drepturilor salariale aferente...si a titlului de doctor invederam "...Acesta se numeste in stiinta," principiul acoperirii."Ei ..!?!..

Pe mine nu ma intereseaza nici scandalurile mari monitorizate de...?!?, nici scandalurile mici care "transpira" prin ziare, decat in masura in care pot invata ceva din ele si pot face locul in care traiesc eu si cei din jurul meu un pic mai bun. Scandalurile, in opinia mea, sunt bune nu pentru a fi consumate si amplificate, ci pentru a invata CEVA din ele. O data raul produs sau scandalul declansat, nu cred ca mai poate fi modificat ceva, ci se poate invata din acest rau sau scandal. Aceasta este invatarea din greseli sau "Prostul invata din greselile sale, desteptul din greselile altora".
Poate o fi naivitate, poate o fi idealism, poate o fi nu stiu ce, dar chiar vreau sa fac ceva pentru mine si cei din jurul meu. Nu stiu cat ma va mai tine aceasta dorinta, dar sper ca inca de ajuns de acum incolo, astfel incat sa reusesc. Daca nu, diaspora fii pregatita ca vin si eu.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Scandaluri

Mesajde mirceaorasanu » 12 Mar 2005, 15:57

Inafara de a invata ceva din scandaluri ,parca mai trebuie inca ceva ; anume iesirea din situatia creata . Ori aceasta presupune mult mai mult decat o simpla invatare . Aici este vorba de actiune : actiunea bineinteles ca este de mai multe feluri ...!..
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Re: Scandaluri

Mesajde ebelivac » 12 Mar 2005, 17:19

mirceaorasanu scrie:Inafara de a invata ceva din scandaluri ,parca mai trebuie inca ceva ; anume iesirea din situatia creata . Ori aceasta presupune mult mai mult decat o simpla invatare . Aici este vorba de actiune : actiunea bineinteles ca este de mai multe feluri ...!..

Sigur ca o actiune trebuie intreprinsa, altfel nu vad ce ai putea invata dintr-un scandal. Intradevar, actiunea este de mai multe feluri, dar ce actiune poti intreprinde atunci cand vorbim de un sistem rigid, unde, daca ai deschis gura sau daca vrei sa faci ceva bun, esti automat dat la o parte? Sa iti irosesti energia in a incerca sa schimbi sistemul sau sa creezi ceva mai bun care sa iti puna in valoare calitatile si sa fie util pentru cei din jurul tau?
O actiune radicala, o schimbare din temelii a sistemului ar putea avea loc poate numai in conditii de dictatura, atunci cand oamenii nu isi pot exprima parerile in mod liber, ci sunt obligati sa isi insuseasca parerea unei singure persoane. Sunt sigur ca exista persoane care vad actualul sistem benefic, fie din convingere (mi-este greu sa accept acest lucru), fie din anumite interese personale, iar aceste persoane (destul de multe la numar) nu doresc schimbarea.
Solutia ar putea veni din crearea unui sistem alternativ, bazat in special pe specularea in mod constructiv a greselilor prezentului sistem, care sa permita celor cu idei bune sa si le poata pune in practica. Sigur ca acest lucru ar presupune o intindere mult mai mare a schimbarii ca timp, dar alta solutie, eu cel putin, nu vad.
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori