Salariile de merit

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Mesajde emese_d » 29 Noi 2006, 17:11

Doina, Fisa de evaluare se intocmeste de catre Consiliul de administratie, in fiecare unitate scolara, pe baza criteriilor cuprinse in Metodologie. Totalul de 100 de puncte se imparte pe doua crietrii mari, cate 50 de puncte fiecare:

- Criterii privind calitatea activitatii instructiv-educative (50 puncte)
- Criterii privind activitatea metodica, stiintifica si culturala (50 puncte)

Gasesti in Metodologie sub-criteriile aferente acestora. Acesea sunt orientative, generale. Dintre acestea vi le alegeti pe acelea care se pot realiza la voi in scoala si pe care voi le considerati cele mai importante sau relevante. In afara acestora mai puteti adauga si altele, in functie de specificul activitatii voastre. De exemplu, in evaluarea educatoarelor nu poti sa ceri "Utilizarea Sistemului educativ informatizat, lectii in AEL"... si nici rezultate la olimpiade sau concursuri internationale...
Dupa ce stabiliti sub-criteriile, distribuiti punctele in asa fel incat sa reflecte importanta pe care voi o acordati fiecarui aspect, totalul sa fie 50+50.
Acest tabel trebuia afisat din timp pentru ca oamenii sa decida singuri daca se incadreaza sau nu si sa-si intocmeasca raportul de activitate conform listei respective.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde diacon-doina » 29 Noi 2006, 19:13

multumesc pentru raspuns!
avem activitate intensa in gradinita, salarii de merit putine la numar si ... uite asa se deschide cutia Pandorei
diacon-doina
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Noi 2006, 22:58

Mesajde gica_ionescu » 30 Noi 2006, 17:14

Curat ,,cutia Pandorei" !

La noi se dau numai la profesori -,, care s-au chinuit cu ei"... De mine, care le-am pus creionul in mana, s-a uitat complet! Era seria mea !

Simt un gust amar! :(

No comment...

Astazi chiar ii inteleg pe cei care pleaca afara ! Au avut si ei dezamagirile lor.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde danavlad » 06 Dec 2006, 20:49

In anul scolar 2005-2006 am functionat in unitatea scolara A. De la 1 sept 2006 functionez ca titular cu 70% norma in aceeasi unitate, A si cu 30% din norma in alta unitate scolara, B. Cum se procedeaza cu salariul de merit pentru activitatea din anul calendaristic 2006 in acest caz, daca dosarul este depus in unitatea A?
Ce spune legea?
Va rog, astept un raspuns urgent, daca stie cineva sa descalceasca aceasta situatie. Multumesc!
"Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar?"
(Isaac Asimov)
danavlad
 
Mesaje: 108
Membru din: 08 Dec 2005, 14:08
Localitate: IASI

Mesajde mitzone » 16 Dec 2006, 20:09

M-ar interesa cum a fost evaluata activitatea unui cadru didactic care functioneaza cu jumatate de norma si a facut cerere pentru salariu de merit.
Reducerea activitatii la jumatate de norma s-a facut la cererea cadrului didactic pe motive de sanatate si aprobata conform legii.
Multumesc frumos. Mi-ati fi de un real folos chiar cu idei ,daca nu ati intalnit aceasta situatie.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde rosioru » 17 Dec 2006, 12:35

Pentru danavlad
- in situatia dvs. puteti sa va depuneti dosarul pentru sal. de merit acolo unde aveti baza ( adica 70 din norma si de unde banuiesc ca va primiti si salariul). la intocmirea dos. trebuie sa aduceti dovezi pentru toate activ. depuse in anul calendaristic 2006 in special in unitatea A - desi este o aberatie ca activitatile facute in scoala unde aveti completare sa nu va fie punctate. Doar sunt activ. in si pentru invatamant! Probabil se incearca eliminarea dvs. din cursa pe motiv ca nu aveti norma intreaga. Nu renuntati. Este un drept al dvs. Mai puteti sa va consultati cu juristul dvs. de la sindicat.
Bafta multa.
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde rosioru » 17 Dec 2006, 12:42

Pentru mitzone
Nu am intalnit o asemenea situatie, dar...un raspuns competent o sa gasiti la serviciul personal al ISJ sau la juristul sindicatului.
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde mitzone » 17 Dec 2006, 14:49

Multumesc frumos!
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde anica » 17 Dec 2006, 20:44

tot legat de acele salarii de merit: stie cineva cum e cu legea conform careia se acorda salariul de merit numai dc ai 6 luni in unitate,sau in campul muncii??
eu , daca am venit nou in sc asta , prin transfer , de la alta scoala si am 5 ani vechime in invatamant,pot benefia de salariul de merit sau nu? ce sa inteleg prin :nou Angajat"?
anica
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Ian 2006, 15:49
Localitate: BACAU

Mesajde rosioru » 18 Dec 2006, 20:16

Daca aveti continuitate in invatamant in mod legal puteti sa va depuneti dosarul pentru sal de merit acolo unde v-ati transferat. Si acest lucru este posibil deoarece se evalueaza si puncteaza activitatea dvs. din invatamant. Metodologia de acordare a sal. si gradatiei de merit nu face distictie intre unitatile scolare unde a functionat cadrul didactic solicitant.
Cat despre nou angajat este vorba doar in primul an de invatamant...deci nu este cazul dvs.
Cred ca ceea ce ati intrebat a fost determinat numai de raspunsurile primite in scoala... care demasca o modalidate de descurajare a posibililor candidati...mai ales cei tineri...ca oricum au ei timp sa mai ia vreun salariu de merit!!!
Este bine sa mai intrebati si pe la ISj-serviciul personal sau sindicat si sa va aparati drepturile.
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde doina_barsan » 18 Dec 2006, 21:41

pentru anica

Am gasit in metodologia de acordare a sal de merit la Art 15 din Sectiunea I
(4) Pentru personalul nou-angajat, salariul de merit se poate acorda dupa o perioada de 6 luni de la angajare.

Crezi ca iti este de folos?
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron