Religia in scoli

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Sunteti de acord cu scoaterea simbolurilor religioase din scoli?

Da
14
29%
Nu
30
61%
Ma abtin
5
10%
 
Voturi totale : 49

Nedumerire

Mesajde sfetnicul » 06 Dec 2006, 14:35

Dle Emil Onea, vă citez...

"Dar nu era mai buna o ora de dans sau de auditie muzicala, sau de altceva ce m-ar relaxa dar mi-ar fi si de folos in viata..."

Probabil la sfârşit e un semn de întrebare.
Consideraţi mai importantă o oră de dans decât una în care învăţ despre Dumnezeu şi despre o morală sănătoasă?

Nedumerit, SFetnicul


PS. Un preot spunea că diavolul nu poate să îţi spună direct "Să nu crezi în Dumnezeu!!!" pentru că nu l-ai asculta şi ar obţine efectul invers. El îţi spune "Nu sunt bune icoanele în şcoală", "Nu e mare lucru dacă nu te rogi", "Trebuie să fii bărbat! Poţi şi singur" şi alte idei care te îndepărtează treptat de creator.
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde iochebed » 06 Dec 2006, 15:06

Cat despre spus "Tatal Nostru" in fiecare dimineata, si inchinatul, mi se pare contraproductiv si discriminatoriu, mai ales daca sunt copii de religii diferite.
Tatal Nostru indeamna la supunere, contemplare si autoculpabilizare. Eu as citi copiilor din Invataturile lui Solomon, din Eclesiast sau de altundeva din Biblie si le-as pune ca niste motto-uri de viata !
In aceasta disputa , va rog, nu-i uitati pe elevi si ceea ce este important, nu spuneti ca ei fac anumite lucruri pentru ca asa vor ei, in conditiile in care dvs. le induceti sa gandeasca cum vreti dvs.
Nu uitati ELEVII, va rog![/quote]

Eu consider ca aceste practici nu dauneaza nimanui, ba chiar copiii sunt invatati sa fie toleranti si chiar diplomati. O buna prietena este de confesiune penticostala. Acest lucru nu o impiedica sa asiste la cununia religioasa a prietenilor nostri ortodocsi. Cand iau masa la ea acasa, si rosteste rugaciunea de multumire, cu toate ca nu corespunde orientarilor mele religioase, o ascult cu piosenie si respect. Dupa cum am spus, e o chestiune de diplomatie si toleranta.
iochebed
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2005, 23:28

Mesajde iochebed » 06 Dec 2006, 15:31

live scrie:Am urmărit o emisiune legată de icoanele din şcoli. Telespectatorii trimiteau mesaje. Unul dintre ei a zis că mai rămâne să scoatem şi crucea de pe stemă, că...s-ar putea simţi cineva discriminat.
E un subiect menit să bage zâzanie între oameni, un subiect delicat, de suflet, pentru cei mai mulţi dintre noi(cred).


Am am studiat religia din clasa a 2-a si asta nu mi-a daunat in dezvoltarea personalitatii. In liceu la orele de religie discutam chestiuni de etica si morala crestina. Niciodata nu ni s-a impus nimic, ba chair noi elevii stabileam teme de discutie pentru ora de religie. Era un fel de ora de dirigentie cu accent pe spiritualitate. Nu inteleg cum poate discrimna pe cineva o astfel de ora.
Oameni buni... ati trait intr-o perioada in care se mutau pe sine bisericile... asta in caz ca nu le daramau direct, copiii se botezau pe ascuns si cate si mai cate .... Sunteti mandri de ceea ce ati trait?
iochebed
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Feb 2005, 23:28

Re: Nedumerire

Mesajde emil » 06 Dec 2006, 17:11

sfetnicul scrie:Dle Emil Onea, vă citez...


Probabil la sfârşit e un semn de întrebare.
Consideraţi mai importantă o oră de dans decât una în care învăţ despre Dumnezeu şi despre o morală sănătoasă?

Nedumerit, SFetnicul


PS. Un preot spunea că diavolul nu poate să îţi spună direct "Să nu crezi în Dumnezeu!!!" pentru că nu l-ai asculta şi ar obţine efectul invers. El îţi spune "Nu sunt bune icoanele în şcoală", "Nu e mare lucru dacă nu te rogi", "Trebuie să fii bărbat! Poţi şi singur" şi alte idei care te îndepărtează treptat de creator.

La intrebarea cu dansul, muzica sau innotul(!) raspund categoric DA, este mai util decat a invata "despre Dumnezeu"
Nu contest invatatura morala religioasa, facuta cand trebuie si unde trebuie" O consider chiar necesara, in anumite ...limite, fara prozelitism, si facut cu delicatete, direct catre sufletul omului.
A profera blesteme si asemanari cu "diavolul" pentru acei ce gandesc altfel, mi se pare la fel de "comunist" sau "inchizitorial" ca in vremurile trecute! De altfel, observ pe liste de discutii cat de intoleranti sunt oamenii, cand vorbesc despre acest subiect.
Eu imi exprim o opinie personala, nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu sun "diavol" ci un om cu dreptul la opinie, Ma consider un om modern, nu primitiv, respect opinia celorlalti, atac "fetele bisericesi" in special si practicile isterice ale acestora, lipsa capacitatii de adaptare si intoleranta lor.
Cu cat urmaresc discutiile, nu numai aici, imi dau seama ca religia nu are ce cauta in scoala. Ce ma determina sa gandesc asa? Daca aici pe liste sau forumuri, oamenii sunt atat de intoleranti, va dati seam,a ce se intampla in clasa. Sa nu-mi spuneti ca nu-i asa?
Si ca sa nu mai fie controverse, uniii pro si unii contra, mai bine NU!
Prefer dansul, muzica, sportul, etc.
Este opinia mea personala, nu reprezint nici un grup, decat pe cel al familei mele, al parintilor si bunicilor mei, care m-au invatat sa ma rog in tacere....

toate cele bune!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde live » 06 Dec 2006, 23:22

Am de gând să vă stresez!!!!! :mrgreen: Acest subiect este menit să bage zâzanie între oameni!!!! Dacă aş fi convinsă că realele cauze ale apariţiei acestei probleme, cred că aş fi de acord cu eventuala decizie a scoaterii icoanelor. Şi eu zic că rugăciunea se face în tăcere. Şi eu zic că reprezentanţii BOR nu-s tocmai "cristal clear". Şi eu zic că Dumnezeu e în noi, nu în icoane. Şi eu zic că n-ar trebui să băgăm cuiva pe gât credinţa(credinţa nu e ceva de genul "crezi de nota 10 sau de 4 sau..."). PROBLEMA E SĂ NU NE LĂSĂM ÎNVRĂJBIŢI!!
V-am stresat?! Asta e. Am simţit nevoia să scriu toate astea.

Un om cu CREDINŢA SA în Dumnezeu
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde nadelus » 07 Dec 2006, 00:04

In Legea invatamantului scrie:" ART. 9 (1) Planurile-cadru ale invatamantului primar, gimnazial, liceal si profesional includ Religia ca disciplina scolara, parte a trunchiului comun. Elevul, cu acordul parintilor sau al tutorelui legal instituit, alege pentru studiu religia si confesiunea.
(2) La solicitarea scrisa a parintilor sau a tutorelui legal instituit, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz situatia scolara se incheie fara aceasta disciplina. In mod similar se procedeaza si pentru elevul caruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat conditiile pentru frecventarea orelor la aceasta disciplina. "(LEGE Nr. 84 din 24 iulie 1995 *** Republicata
PUBLICATA IN: MONITORUL OFICIAL NR. 606 din 10 decembrie 1999)
A fost abrogat acest articol din lege?

Nu vad de ce ajungem sa discutam -in acest mod- un lucru deja reglementat prin lege. Religia nu este obligatorie pentru cei care nu doresc sa o invete. Scrie undeva ca icoanele sunt obligatorii in salile de clasa? Nu. De aceea am spus ca sunt binevenite acolo unde sunt acceptate si dorite. Acest lucru il poate hotari comitetul de parinti impreuna cu dascalii din scoala respectiva. Icoana din clasa nu face rau nimanui, iar daca unii au nevoie de acest simbol al credintei pe perete....nu vad de ce ar incomoda pe cineva acest fapt. Eu am icoana in clasa -chiar una foarte frumoasa- dar acest lucru nu mi se datoreaza. Elevilor mei le plac orele de religie si o iubesc pe profesoara.
Nu cred ca este corect fata de ei sa nu se mai faca ore de religie in scoala. Religia are radacini prea adanci in istoria neamului nostru, nu poate fi indepartata. E bine s-o cunoastem ca s-o putem intelege mai bine. Nu de alta, dar "fructul oprit devine prea dorit!" si nu e bine sa fim prea religiosi.
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42

Mesajde aalliinnaa » 07 Dec 2006, 16:51

sfetnicul scrie:Câteva citate din...

Dumnezeu este subtil, dar nu rău intenţionat.
Albert Einstein

Cu cât matematicile sunt mai exacte, cu atât se desprind de realitate.
Albert Einstein

Atunci când soluţia este simplă, Dumnezeu îţi răspunde.
Albert Einstein

Vreau să cunosc gândurile lui Dumnezeu. Restul sunt detalii.
Albert Einstein

Coincidenţa este felul lui Dumnezeu de a rămâne anonim.
Albert Einstein

În veacul nostru materialist, singurii oameni de ştiinţă serioşi sunt oamenii profund religioşi.
Albert Einstein

Şi ca el mai sunt mulţi.

SFetnicul


As dori sa mai adaug o vorba de duh sau mai bine zis un calambur care imi place mie, fara nicio referire - este doar o maxima despre Dumnezeu, ca tot vorbim aici de asta:

"Cei ce n-au niciun Dumnezeu, merita sa-i ia dracul..." :D

Imi pare rau dar nu stiu autorul. Incerc sa-l gasesc...poate il stiti dvs.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde emil » 07 Dec 2006, 17:31

1. Fiti siguri ca Dumnezeul lui Einstein era altul decat ceea ce vreti dvs......:-)
2. Cei care sunt intoleranti...nu au niciun Dumezeu, Iar cei care nu au nici un Dumnezeu....scrie mai sus!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde daiana » 07 Dec 2006, 19:54

Credinta nu inseamna fatarnicie. Mi-ar placea ca in momentele in care aleg sa merg la biserica sa ma ascund undeva intr-un coltisor, sa nu fiu vazuta de nimeni, sa ma pot ruga in liniste. Prefer ca legatura mea cu Dumnezeu sa fie una intima si personala. Sper din tot sufletul ca imi demonstrez credinta fata de El prin actiunile, gandurile si sentimentele ce ma caracterizeaza.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde live » 07 Dec 2006, 20:05

Exact acum, când citeam postarea anterioară, la TV e un reportaj despre călcarea în picioare, la moaştele Sfintei Filofteia... Oricât de credincioasă şi de înţelegătoare aş fi, nu pot pricepe un astfel de mod de manifestare a credinţei...
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Un gand

Mesajde sfetnicul » 08 Dec 2006, 00:05

Creştinismul este pentru cele ale sufletului, nu pentru cele ale minţii.

Constantin Noica - De Caelo
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde nadelus » 08 Dec 2006, 00:17

Domnisoara aalliinnaa! Cei care n-au Dumnezeu sunt iertati de Dumnezeu! De oamenii care declara sus si tare ca au un Dumnezeu nu sunt iertati! Oare de ce?
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42

Nedumerit

Mesajde sfetnicul » 08 Dec 2006, 00:29

O spuneti de parcă cei fără Dumnezeu sunt perfecţi!
Părerea mea este că "toţi suntem o apă şi un pământ".

Un alt gând, ca replică pt dl Emil care spunea că religia taie aripile, îngrădeşte libertate etc, etc:


Rugăciunea este expresia unui suflet religios care recunoaşte o putere supranaturală care-i asigură eliberarea din înlănţuirea limitelor personale şi cosmice.
Petre Ţuţea

SFetnicul

PS: Am vrut sa pun o iconita emotiva (Emoticon) cu ingeras. De ce nu exista? De ce exista in schimb 2 Diavoli (Evil).??????
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde aalliinnaa » 09 Dec 2006, 16:37

nadelus scrie:Domnisoara aalliinnaa! Cei care n-au Dumnezeu sunt iertati de Dumnezeu! De oamenii care declara sus si tare ca au un Dumnezeu nu sunt iertati! Oare de ce?


Eu stiu? Poate pentru ca Dumnezeu este IUBIRE si noi ar trebui sa fim o mica particica din acesta iubire, iar mandria ne coboara si ne departeaza...
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori