PANA LA URMA CE SA INTAMPLA CU BACALAUREATUL?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

PANA LA URMA CE SA INTAMPLA CU BACALAUREATUL?

Mesajde aneta » 14 Noi 2006, 13:01

BUNA ZIUA, AM O MICA, MARE INTREBARE, SI ANUME: CE SE INTAMPLA CU PROBA F LA BACALAUREAT? S-A MODIFICAT INITIAL NUMARUL DE MATERII CARE POT FI ALESE, APOI S-A REINTRODUS EDUCATIA FIZICA!
E CORECT?! DIN MOMENT CE S-A INTRODUS EDUCATIA FIZICA, DE CE NU S-A REVENIT LA TOATE MATERIILE, PENTRU CA ASA CUM EDUCATIA FIZICA ESTE PREFERATA DE UNII ELEVI, MATEMATICA, SAU LOGICA, SAU ALTELE SUNT PREFERATE DE ALTII! ASTA ESTE DEJA O DISCRIMINARE POZITIVA, DAR TOT DISCRIMINARE E PENTRU CEI CARE ALEG SA NU INVETE CEVA PT ULTIMA PROBA, CI SA DEA UN EXAMEN FIZIC, CARE DE MULTE ORI NICI NU E CONCLUDENT!

INTRUCAT FOARTE MULTI DINTRE COLEGII MEI SUNT NEMULTUMITI DE ACESTE NOI VARIANTE, INCERC SA FAC CEVA PT A SESIZA MINISTERUL INVATAMANTULUI, SI PETRU A FACE O PETITIE PT REINTRODUCEREA TUTUROR MATERIILOR!
ASTA DIN CAUZA FAPTULUI CA, DACA S-A REVENIT PENTRU SPORT, AR TREBUI SA SE INTAMPLE LA FEL SI CU CELELALTE MATERII!!!!!!!!!

CE TREBUIE SA FAC/CUI SA MA ADRESEZ, CA SA FIU SIGURA CA SUNT ASCULTATA?
SI A PROPOS DE EDUCATIA FIZICA, PE EDU.RO NU S-A PUBLICAT ACEASTA MODIFICARE...DECI, CINE STIE CE PUTEM ALEGE LA PROBA F?

IN SPERANTA CA VOI PRIMI AJUTOR, VA MULTUMESC PT RABDAREA DE A CITI ACEST MESAJ LUNG SI PLIN DE REVOLTA!:D

CU STIMA,
ANETA CATEAN
aneta
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2006, 12:52

pentru Aneta

Mesajde maia » 16 Noi 2006, 17:07

Draga mea,
te rog sa nu te revolti pe acei colegi ai tai care au sansa de a da proba la ed.fizica.
Dumnezeu ne-a dat la unii intelectul f bun,la altii fizicul iar la foarte MULTI si intelectul si fizicul.
Nu trebuie sa fi rautacioasa,poate multi colegi de-ai tai sunt buni si la carte ,nu doar la ...ed.fizica.
Daca ,,mama natura" pe tine te-a inzestrat doar pe intelect asta nu inseamna cu tu nu vei avea posibilitatea sa optezi pentru o materie unde sa iti valorifici potentialul.
Si nu te hazarda sa faci afirmatii nefondate,la bacalaureat la ed.fizica nu se ,,trag asa tare sfori" pentru ca totul este LA VEDERE,pe cand la scris unde lucrarile sunt vazute de putina lume ,notele sunt uneori mari si asta ...este mult mai grav.
Cred ca si tu daca ai fi mai increzatoare in fortele tale ai putea alege ed.fizica .
iti doresc multa bafta!!!!!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

Mesajde emil » 16 Noi 2006, 21:53

Draga Aneta,

Dupa cum vezi, raspunsul unui profesor de educatie fizica, cu greseli gramaticale, agresiv si nedocumentat, dovedeste inca odata ca ar trebui sa se discearna mai bine in ceea ce priveste statutul disciplnelor la alegere in examenul de Bacalaureat! Parerea mea este ca proba de sport ar trebui abordata la fel ca si celelalte materii, dar nu in ideea ca unii au mai multa sau mai putina minte!!! Ai dreptate ca MEdC ia decizii absolut nestiintifice, nefundamentate, lipsite de fermitate. Este, de fapt, modul general de conducere a actualului minister, care va transforma in cobai, desconsiderandu-va, deciziile dumnealor fiind chiar in afara legii.
Parerea mea este ca ar trebui sa va adresati, NU MEdC, ci unor foruri superioare: Comisiilor pentru invatamant din cele doua Camere.
Poate ca politicienii va vor auzi si vor soma Ministerul Educatiei sa isi formuleze o strategie clara si IN FAVOAREA ELEVILOR, a educatiei, si nu a imaginii unei administratii sau a unor oameni.
Vezi www.parlament.ro , www.senat.ro
Uniti-va mai multi colegi, de la mai multe licee si formulati un memoriu civilizat, argumentat, poate chiar cu ajutorul profesorilor vostri.
Nu va lasati calcati in picioare si cereti-va drepturile garantate prin Constitutie!

Succese!

PS. Nu mai scrie numai cu litere mari. Nu e corect!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde aneta » 17 Noi 2006, 13:41

Multumesc pt suport, celor care m-au inteles!
Am compus o scrisoare in care ne-am prezentat opiniile si am argumentat, scrisoare pe care am trimis-o la aproximativ 60 de adrese de e-mail, de pe edu.ro, inclusiv inspectoratele scolare judetene, si pana acum nu am primit nici un raspuns!
Am trimis-o acum si la Comisia pt invatamant si etc din Senat, sa vedem daca se intampla ceva!
Oricum, noi incepe si o campanie de stragere de semnaturi, atat de la elevi, cat si de la profesori si parinti, si speram sa reusim ceva!
Doar ca e mai greu sa luptam cu mentalitatea asta de "asta e, oricum n-or sa ne ia in seama..."!

p.s.: Prin a spune ca proba de educatie fizica nu este concludenta, nu am spus doar ca elevii sunt avantajati, ei pot fi si dezavantajati! Si nici nu am vrut sa sugerez ca elevii care sustin aceasta proba ar fi mai putin dotati intelectual! Nicidecum!... "mens sana in corpore sano"
aneta
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2006, 12:52


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori