Bu-hu-huuu...

Discutii off-topic, despre orice

Mesajde silverstar » 31 Oct 2006, 19:05

Care ca mai mult de atat nu stiu nici eu. Am primit niste adrese cu vrajitoare de la o prietena din Timisoara care stie ca nu ma pricep la umblat pe net... Daca vrei, iti mai trimit niste adrese si tu iti alegi vrajitoarea potrivita pentru asta seara... Ca de maine revenim la normal!... Sau, cel putin asa cred!...

http://www.greeting-cards.com/card_reci ... QhreERhYaS

http://www.greeting-cards.com/card_reci ... csyJ8iuZ-B

In al doilea link gasesti bostani si pune-i la joaca, sa vezi ce fac!
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde silverstar » 31 Oct 2006, 19:19

Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oreste » 31 Oct 2006, 19:38

Reusite, pentru azi numai bune.
Avatar utilizator
oreste
 
Mesaje: 1147
Membru din: 17 Iul 2006, 11:23

Mesajde oana1964 » 31 Oct 2006, 20:35

http://www.greeting-cards.com/card_demo.jsp?cardId={f9e1fde7-779d-17ba-e034-080020b14982}&categoryTreeId={742b5c19-8406-0b66-e034-080020858268}&versionType=webcard

asta e faina... in amintirea celei care a fost Marylin Monroe
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde silverstar » 29 Noi 2006, 11:04

Noaptea strigoilor

Apariţia celor doi sfinţi-moşi, Moş Andrei şi Moş Nicolae, începutul iernii şi punerea în mişcare a haitelor de lupi sunt semne evidente de îmbătrânire şi degradare a timpului calendaristic. Ordinea se deteriorează neîncetat, ajungând în noaptea de 29 spre 30 noiembrie, în Noaptea Strigoilor, la starea simbolică de haos, cea de dinaintea creaţiei. Este o noapte de spaimă, întrucat spiritele morţilor ies din morminte şi, împreună cu strigoii vii, "care în această noapte îşi părăsesc culcuşurile lor, fără să aibă vreo ştiinţă despre aceasta" (Pamfile, 1914, p. 127), se iau la bătaie pe la hotare, răspântii de drumuri şi prin alte locuri necurate. Duelurile sângeroase cu limbile de la meliţe şi coasele furate din gospodăriile oamenilor se prelungesc până la cântatul cocoşilor, când spaţiul se purifică, duhurile morţilor se întorc în morminte, iar sufletele strigoilor revin în trupurile şi paturile părăsite fără ştiinţa lor.
ÃŽn anumite situaţii, strigoii se manifestau violent faţă de oamenii care nu-şi luau anumite măsuri de protecţie: "Când strigoii morţi nu au cu cine să se războiască, se duc pe la casele oamenilor unde încearcă să sugă sângele celor ce au nenorocul să le cadă în mâini. Pentru ca să nu se poată apropia de case, oamenii, - e grija gospodinelor mai ales -, mănâncă usturoi în această seară, se ung pe corp tot cu usturoi, sau numai pe frunte, în piept, pe spate şi pe la încheieturile trupului. La casă se ung cercevelele ferestrelor, pe unde strigoii ar putea să intre sau să se uite în casă, făcându-se semnul crucii şi tot astfel urmează şi la usă şi horn, pe unde, de asemenea, ea - gospodina - crede că strigoii pot intra şi iesi din casă" (Pamfile, 1914, p. 128). Se credea că sunt şi strigoi care nu doreau să facă rău. Aceştia "fac hori pe la răspântiile drumurilor, unde joacă cu străşnicie până la cântatul cocoşilor" (Pamfile, 1914, p. 128).
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Re:

Mesajde DricAndr » 19 Oct 2018, 14:03

silverstar scrie:Va rog, spuneti-mi si mie, credeti cumva in ghicit? Ma refer la cafea, carti, palma, astrologie, horoscop sau zodiac... Nu e un sondaj, dar daca lumea crede si eu nu cred inseamna ca eu am o problema.
Multumesc!


Eu nu cred in ghicitul in cafea, in carti, palma, bob si ce mai este. Insa imi place sa citesc despre astrologie si din cand in cand imi mai consult horoscopul sa vad ce zice. Uneori se potriveste, alteori nu, insa am o placere in a citi despre asta. Gasesti pe zodiacool.ro articole interesante pe tema asta, merita sa arunci un ochi, nu neaparat sa tii cont daca nu crezi in ele, dar macar sa iti faci o idee.
DricAndr
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Oct 2018, 14:46

Anterior

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator