winners - informatica

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

winners - informatica

Mesajde munteanumadalina » 08 Feb 2005, 18:46

sunt curioasa ce subiecte au fost semestrul trecut la informatica, la concursul winners, avand in vedere ca site-ul a anuntat ca respecta programa scolara :!: rog scolile care au participat sa-mi trimita si mie subiectele pentru ca eu nu indraznesc sa-mi inscriu elevii din cauza taxei de participare si s-ar putea ca subiectele sa fie mai mult decat accesibile. va multumesc anticipat.
munteanumadalina
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Dec 2004, 19:51

Mesajde vivi » 09 Feb 2005, 13:48

Ii indemn pe cei care pot ajuta sa posteze materialele pe didactic, sa fie utile si altora care se lovesc de aceasta problema.

Ii indemn pe cei care cer sa fie cat mai constructivi si nu doar sa ceara.

Multumesc.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde dorali » 09 Feb 2005, 14:00

Eu sunt invatatoare si am clasa a II-a, iar elevii mei au participat si semestrul trecut la acest concurs la matematica si lb. romana. Pot sa va asigur ca subiectele respecta programa, iar taxa nu mi se pare prea mare. Inscrierile s-au facut pana la 4 ianuarie, iar dupa aceasta data taxa este mai mare.
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde dana_t » 09 Feb 2005, 16:23

Subiectele au respectat programa la romana si matematica, nu si la engleza. La informatica nu am avut participanti, ca trebuia minim 20 elevi.
DAR sunt extrem de neseriosi cei de la Asociatia Minuni ( chiar fac minuni, dar in sens negativ).
La Scoala Nr. 19 din Pitesti au trimis rezultate eronate, 24 elevi aveau 33 rezultate, din cei 40 elevi din clasa a IV-a au primit rezultatul doar 11, au spus ca le recorecteaza, dar nu s-au tinut de cuvant. Cica au avut "softul" de corectare stricat!
Si am avut peste 300 de inscrieri!

Semestrul acesta ii sanctionam si scoala noastra nu mai accepta sa fie bataia de joc a acestor "minunati". Desi am strns banii, ii vom inapoia. Mai mult, parintii vor sa faca adresa scrisa si la minister, sa le retraga dreptul de a organiza concursuri in scoli, numai pentru cat si-au batut joc de copii.

Nici ideea de a se adresa protectiei cumparatorilor nu este de neglijat, deoarece ei au oferit un serviciu, pe care parintii l-au platit, iar ei n-au avut nici bunul simt sa trimita rezultatele corecte ( Ce ziceti cand acelasi copil e notat cu 100 de puncte si cu 37 puncte, la aceeasi disciplina? Dar de cei foarete multi carora nu le este afisat punctajul deloc?)


Cu tristete si revolta,
Dana T.
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde dorali » 09 Feb 2005, 16:33

Noi am primit rezultatele pentru toti elevii. Fetita mea(clasa a II-a) a obtinut punctaj maxim la limba romana (100 puncte), dar a avut ghinionul de a nu fi trasa la sorti pentru a primi si ea un premiu. La matematica,
i-am verificat toate rezultatele pe revista si nu gresise nimic, dar cu toate astea a avut doar 89 de puncte. Oare de ce ?
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde dana_t » 09 Feb 2005, 18:26

Si fiului meu i s-a intamplat acest lucru (clasa a III-a), dar n-am vrut sa pun problema din punct de vedere subiectiv.
Pe de alta parte, am avut un elev mai imprastiat, care a avut 14 greseli (din 24) si a obtinut 85 puncte.
Ce sa mai inteleg? E o loterie?
Ieri nici nu mai raspundeau la telefon din toate cele patru numere! Sa le fie RUSINE!

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde mireille_mm » 27 Feb 2005, 15:28

Unde gasesc informatii despre concursul winners?
Se poate un link?
Multumesc!
Inst. Mirela MINEA
Avatar utilizator
mireille_mm
 
Mesaje: 59
Membru din: 06 Noi 2004, 09:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde dorali » 27 Feb 2005, 20:57

www.minuni.intelidei.com Aici gasiti toate informatiile de care aveti nevoie despre acest concurs. :lol:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori