Mişcarea personalului didactic

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Mişcarea personalului didactic

Mesajde balanta » 05 Oct 2006, 23:15

Când se consideră, din punct de vedere legal, închise şedinţele pentru ocuparea unei catedre în învăţământ ? Pentru ca: eu sunt profesor titular, pe 18 septembrie directorul scolii mi-a adus la cunostinta ca cele 4 ore si ceva,ramase disponibile, nu le-a solicitat nimeni in sedinta publica, deci , daca vreau pot sa le iau, dar pe 29 septembrie sunt anuntata ca acele ore mi-au fost luate prin decizia inspectoratului, pentru a i se asigura catedra unei anumite persoane. Este legal ca aceste ore sa-mi fie luate fara acceptul meu si sub amenintarea Inspectoratului ca daca nu le cedez, oricum mi se vor lua ? In perioada 18 sept-5 oct. eu mi-am desfasurtat activitatea la aceste clase, iar acum mi se spune simplu ca aceste ore mi s-au luat pt. a face o catedra cuiva . Intr-o societate democratica, orele titularului ramase disponibile pot fi alocate altcuiva care nu a sustinut concurs de titularizare ?
Pana la urma, posturile in invatamant se obtin in urma unui concurs sau prin "pile"?
balanta
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Oct 2006, 22:52

Mesajde voiculescu » 27 Oct 2006, 21:01

Da.Inspectoratul poate decide asupra acestor ore daca au fost date libere la suplinire.
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori